Túžby a predstavy
Manželia bývali už 10 rokov v spoločnej domácnosti, preto mali veľmi presné predstavy o tom, čo v dome nesmie chýbať. Domáca pani túžila po veľkej obývačke, po komore, ktorá je ukrytá medzi kuchynskými skrinkami na mieru, a po kúpeľni v spálni. Domáci pán si zasa vysníval mimoriadne veľkú garáž.
Pozemok bol po rozdelení toho rodičovského úzky a dlhý. Architekt Ing. Anton Katrena sa preto rozhodol pre jednoduchú dispozíciu s centrálnou chodbou, z ktorej je prístup do všetkých izieb domu. Rodina trvala na bungalove. Ten sa podarilo vytvoriť len na základe čiastočne zapusteného suterénu s garážou.
Z tehly svojpomocne
Na stavbu tohto nízkoenergetického bungalovu si vybrali tehlu. Pán domáci si pri výbere nechal poradiť od viacerých odborníkov, ktorí sa jednoznačne zhodli na tehle. A to najmä pre jej dobré izolačné vlastnosti.
Stavbu realizovali svojpomocne, len na odborné práce si zavolali firmy. Majiteľ domu sa s vervou púšťal do všetkého, čo stavba prinášala. Iste, nebolo to bez problémov, ale kde je vôľa, tam je cesta a mladý pán domáci zvládol všetko na jednotku. Aj na základy si trúfol. Pomohol mu pri tom malý bager, ktorý si na tento účel kúpil. „Bager máme doteraz, pomohol nám aj s vykladaním ťažkých vecí pri stavbe, teraz slúži pri úprave pozemku,“ vysvetľuje manželka.
Počiatočné problémy, ktoré vyplývali z toho, že staval dom prvý raz, ho neodradili. „Keď sa zabehol, išla mu práca od ruky,“ chváli manžela domáca pani.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
* článok pokračuje pod formulárom *
Jednoduchosť nadovšetko
Dom má jednoduchú dispozíciu. Vchod je z východu. V severnej časti je súkromná zóna rodiny s izbami a kúpeľňami. Na juhu je veľká obývacia izba spojená s otvorenou kuchyňou. V kuchyni nachádzame šperk domu – komoru dômyselne ukrytú medzi kuchynskými skrinkami na mieru. „Skvelé sú veľké okná v obývačke a kuchyni. Deti sa môžu hrať vonku samy a ja na ne vidím, aj keď varím,“ pochvaľuje si pani domu.
Nezvyčajne je riešený suterén domu. Okrem pohotovostného WC obsahuje len mimoriadne komfortnú garáž, ktorá ukryje až 3 autá. Tá síce zvýšila náklady, avšak pozemok do svahu pomohol rodine rozhodnúť sa v prospech garáže. „Niet nad to mať v zime auto vyhriate a v lete zachladené. A navyše, manžel sem-tam potrebuje priestor na servisovanie našich áut,“ vysvetľuje domáca pani.
Garáž mimoriadne dobre funguje aj ako „párty miestnosť“, čo potvrdzuje hlava rodiny. „Manžel tam dokonca aj niekedy spí,“ smeje sa sympatická majiteľka.
Rodinka býva v dome už rok, na dokončenie ešte čaká fasáda a okolie. No i bez týchto „detailov“ sú nadmieru spokojní. „Všetko si robíme podľa svojich predstáv,“ dopĺňa domáca pani. Deti (13-ročná dcéra a 2-ročný syn) tu zasa našli vytúžené súkromie.
Dom v kocke
Plocha pozemku: 1 600 m²
Zastavaná plocha domu: 180 m²
Úžitková plocha domu: 290 m²
Rozpočet stavby: 100 000 eur (z toho 10 000 eur suterén)Konštrukcia domu
Základy: železobetónové
Obvodové múry: tehla
Strecha: betónová škridla Bramac
Okná: Slovaktual, osemkomorové trojsklo
Vchodové dvere: Hörmann, hliníkové
Vykurovanie: plynové podlahové
Komín: Schiedel (zatiaľ nevyužitý, do budúcna alternatíva na pevné palivo)Mohlo by vás tiež zaujímať:
https://www.domztehly.sk/suzitie-s-kvetmi-a-knihami/
Súčasný stav a interiér:
Priebeh stavby: