Hlavným plusom bungalovov je práve jednopodlažná plocha, vďaka čomu ide o bezbariérové domy, ktoré môžu mať priamy kontakt so záhradou. Mnohé z nich sa projektujú tak, aby ponúkali vstup na terasu z dennej časti, ale aj zo spální. Umožňujú tiež intenzívnejší kontakt medzi jednotlivými členmi rodiny. Nájsť ideálny katalógový dom s rovnou strechou však nemusí byť jednoduché. V minulej časti sme sa pozreli na poschodové domy s plochou strechou. Teraz sme pre vás pripravili päť projektov, ktoré vás môžu inšpirovať k výberu vhodného bungalovu. Prípadne aspoň pomôžu nasmerovať vaše predstavy a priority.
Pozdĺžny bungalov s rovnou strechou
Prízemný dom s podlhovastým pôdorysom vyrieši aj problém s úzkou parcelou. Tento dom má vstup orientovaný zboku, zatiaľ čo okná všetkých obytných miestností architektka orientovala na rovnakú svetovú stranu. Vďaka tomu po celej dĺžke domu vznikla aj veľkorysá terasa, ktorá je prepojená s každou obytnou miestnosťou.
Keďže kvôli podlhovastej dispozícii vznikol pomerne dlhý komunikačný priestor, autorka ho elegantne vyriešila úložnými priestormi, ktoré situovala po celej dĺžke fasády. Rodičovskú spálňu oddelila od zvyšku izieb (venovaných napríklad deťom či hosťom) na opačné konce domu, čím zabezpečila isté súkromie obidvom generáciám. Obývačka prepojená s kuchyňou sa vynímajú uprostred dispozície.
Autor: Ing. arch. Romana Vantarová
Úžitková plocha: 111,6 m2
Zastavaná plocha: 171,8 m2
Bungalov s pôdorysom v tvare L
Aj bungalov s rovnou strechou môže poskytnúť príjemné bývanie v tvare písmena L. V rámci tohto projektu sa architektovi podarilo dovnútra dispozície zakomponovať aj garáž pre jedno auto, do ktorej sa vstupuje z predsiene. Aj v tomto dome je rodičovská spálňa pekne oddelená od ostatných izieb, ktoré sú situované pri vstupe a majú samostatnú kúpeľňu.
Približne uprostred dispozície opäť vidíme otvorenú spoločenskú zónu domu, tentoraz však s oknami orientovanými na obidve svetové strany. Takéto riešenie prináša príjemné presvetlenie do hlbšej dispozície. Na opačnom „krídle“ písmena L je umiestnená rodičovská spálňa so samostatným šatníkom a vlastnou kúpeľňou. Vo vnútornej časti pôdorysu sa v exteriérovej časti našlo miesto aj na priestrannú terasu.
Ateliér: domy od architektov s.r.o.
Autori: Ing. arch. Dávid Chaľ, Ing. arch. Nikola Chaľ Miklovičová
Úžitková plocha: 136,83 m2
Zastavaná plocha: 169,62 m2
Mohlo by vás zaujímať
Kompaktný bungalov s rovnou strechou
Tento bungalov s rovnou strechou prináša celistvý, no zároveň veľkorysý pôdorys, ktorý je jednoduchý aj z hľadiska vykurovania. Vstup je situovaný na opačnej strane než veľká terasa, takže súkromie rodiny zostáva zachované. Nočná zóna domu sa vinie po celom obvode dispozície v tvare pomyselného písmena L. Rodičovská spálňa opäť disponuje samostatným šatníkom aj kúpeľňou.
Denná časť domu s kuchyňou, jedálňou a obývačkou zaberá zvyšok dispozície, pričom tvorí viac ako štvrtinu pôdorysu. Vďaka svojej ploche umožňuje budúcim majiteľom zostaviť zariadenie rozličným spôsobom. Od vstupnej haly je spoločenská zóna domu oddelená praktickou stenou, ktorá pojala šatníkové skrine.
* článok pokračuje pod formulárom *
Autor: Ing. Miroslav Javorček, PhD.
Úžitková plocha: 141 m2
Zastavaná plocha: 201 m2
Zdroj: Mfpro.sk/Style 249
Bungalov v tvare písmena T
Písmeno T je praktické z toho hľadiska, že vytvára „závetrie“ v dvoch častiach domu. V tomto prípade je jedno situované pri vstupe, v druhom vznikla terasa. Súčasťou dispozície je aj garáž, ktorá zaberá jedno „krídlo“ domu. Do druhého architekt situoval spálňovú časť s troma izbami, dvoma kúpeľňami a technickou miestnosťou, ktoré sú orientované do ulice.
Posledné tretie krídlo je vymedzené kuchyni spojenej s jedálňou a obývačkou. Táto časť je vďaka bohatému zaskleniu z troch svetových strán nadmieru presvetlená, takže ponúka príjemný priestor pre spoločné trávenie voľného času. Navyše, denná zóna, ale aj všetky spálne majú priamy vstup na terasu.
Ateliér: Inardex
Autor: Ing. ach. František Lehocký
Úžitková plocha: 129,39 m2
Zastavaná plocha: 168,2 m2
Viacgeneračný bungalov s plochou strechou
Posledné riešenie je z kategórie viacgeneračného bývania. Rozdelenie domu na dve samostatné obytné jednotky umožňuje elegantná dispozícia v tvare písmena U. V jednom krídle je situovaný malý obytný priestor so spálňou a kúpeľňou, zvyšok domu so samostatným vstupom ponúka nerušené a plne autonómne bývanie pre 3- až 4-člennú rodinu.
Spálňová časť väčšej obytnej jednotky obsadila celé pravé krídlo, izby sú pritom prepojené menšou chodbou. Našiel sa tu priestor aj pre rodinnú kúpeľňu a menšiu technickú miestnosť s toaletou v zádverí. Obidve obytné jednotky sú navrhnuté tak, aby nemali vzájomný vizuálny kontakt, čím architekt zabezpečil súkromie obidvom generáciám.
Ateliér: Ekonomické stavby s.r.o.
Úžitková plocha: 125,9 m2
Zastavaná plocha: 155,2 m2
Mohlo by vás zaujímať