Prečo ste sa rozhodli postaviť si dom?
S manželom sme vyrastali v panelákoch a obaja sme boli „antidomové“ typy. Nedokázali sme si predstaviť žiť v dome (ja zo strachu, že som stále na prízemí) a muž sa starostil pre údržbu a náklady na bývanie v dome.
Zdravotný stav dcéry nás však prinútil sa odsťahovať z mesta a dostali sme možnosť na pôvodnej záhradnej parcele s plochou 5,6 ára postaviť dom. Teraz vôbec neľutujeme starosti s tým spojené, je to veľká zmena, ale ak by som vedela skôr, čo všetko príjemné to prinesie, stavali by sme sa oveľa včaššie. V dome sa nenudíte, je to investícia na celý život (vrátane pekných zážitkov s rodinou) a niečo po vás zostane, tehla človeka prežije. Je to štvorizbový bungalov a bývame v ňom dva roky.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Ako sa vám teraz býva?
S bývaním na vidieku sme veľmi spokojní, v dome je vďaka použitým materiálom vždy príjemná klíma, napr. v lete nebolo až tak teplo – chladili sme podlahovkou – a v zime si môžme prikúriť kozubom. Dcéra je alergička a podstatne sa jej zlepšilo dýchanie. Je to pre ňu lepšie než bývať v paneláku, kde sa kúri radiátormi. My kúrime v zime iba podlahovkou na 23 °C a občas zvlhčujeme zvlhčovačom. Vnímam bývanie v dome ako celkovo zdravšie a pokojnejšie.
V čom je toto lepšie v porovnaní s vaším predchádzajúcim bývaním?
Výrazne sa zlepšila kvalita nášho života. V dome si môžeme robiť doslova čo chceme – absolútna sloboda pohybu a zvuku. Väčší životný priestor pre všetkých členov rodiny, môže tu kedykoľvek prespať nečakaná návšteva. Z domu je blízko k prírode, záhrade, môžeme mať zvieratá. Viac sa chodíme prechádzať von, keďže bývame pri jazere.
Susedia nad vami nevŕtajú a neklopú, keď sa zavrú dvere domu, je jednoducho ticho. Máme pokojný spánok. Keď sme sa sem nasťahovali, tak som aj cez deň počúvala ticho. A vždy máme kde zaparkovať, keď prídeme z práce.
Každý si našiel priestor na svoje hobby: dcéra chcela herňu a priestor, ktorý využije, keď prídu kamarátky, a živého maznáčika (má škrečka a psa). Manžel chcel izbu s kozubom, veľkú pivnicu na bicykle, zimné športové doplnky, rôzne náradie, uskladnenie pneumatík, kosačky, občas je to aj udiareň. Ja som túžila po zimnej záhrade, vonkajšej zelenej oáze kvetov a ovocia, veľkej knižnici, vlastnej pracovni a parkovacom mieste. To všetko teraz máme.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Z akého materiálu je dom postavený?
Základným materiálom je tehla hrúbky 38 cm. Zateplenie tvorí polystyrén s hrúbkou 10 cm. Škridla na streche je taktiež z pálenej tehly. Okná sú trojkomorové plastové, v podkrovie presvetľujú tri strešné okná. Kúrenie sme vyriešili tepelným čerpadlom vzduch – voda. Využíva sa na kúrenie, ako aj na prípravu teplej vody. V dome nie je vôbec plyn, všetko ide na elektrinu. Podlahové kúrenie je iba na prízemí. Na prvom poschodí je jeden rebríkový radiátor, ale nezapíname ho. Podlahy v interiéri sú z vinylu s hrúbkou 3 mm s imitáciou dreva. Podlahy v kúpeľni, vstupnej hale, na terase a v technickej miestnosti pokrýva keramická dlažba.
Terasa je zasklená dvojsklom po celej výške a je tiež vykurovaná podlahovým kúrením. Je to najdrahšia miestnosť v dome, ale aj najobľúbenejšia.
Dlažby v exteriéri, resp. chodníky sú tiež z pálenej tehly, takisto aj na plote je tehlový obklad (podklad tvoria debniace tvárnice).
Strop nad prízemím je keramický. Z hľadiska akustiky je v pohode. Ak sa hore vyslovene neskáče, iba chodí, tak to takmer nepočuť. Strecha je zateplená minerálnou vlnou.
Prečo ste sa pri navrhovaní rozhodli práve pre tieto materiály?
Celkovo preferujeme prírodné materiály – aby sme boli v harmónii s prírodou. Navyše tehly, ponúkala navyše dobré tepelné koeficienty aj cenu. Zaujala nás i nová technológia s využitím lepidla bez použitia klasickej malty, čím sme dokázali časovo skrátiť realizáciu hrubej stavby.
Niekedy sme zvolili drahšie, ale kvalitnejšie materiály, aby dlhšie vydržali a boli užitočnejšie aj z hľadiska hodnoty domu. Nákupy realizovala stavebná firma, neboli s tým žiadne problémy.
Aké sú vaše skúsenosti s tepelnou pohodou v zime, aké v lete?
Vďaka dobrému zatepleniu nepocitujeme prehrievanie ani v podkroví. Pri dlhotrvajúcich horúčavách sme využívali, možnosť prepnúť čerpadlo na chladenie, takže studená voda, ktorú vháňalo do podlahy, chladila. Vonku bolo niekedy aj 38 °C, dom si vnútri udržoval 25,5 °C. V zime vykurujeme iba prízemie a úplne to stačí, na poschodie ide teplo z kozuba. V obývačke si tiež dokurujeme kozubom, kúrime drevom.
Aká veľká je plocha domu a koľko zaplatíte za vykurovanie?
* článok pokračuje pod formulárom *
Prízemie má 135 m² (z toho je 20 m² terasa) a podkrovie 110 m². Platíme 117 eur mesačne za elektrinu, plus vodné a stočné 45 eur štvrťročne. Oproti predchádzajúcemu panelákovému bývaniu v bratislavskom Ružinove, kde sme platili mesačne 300 eur, plus poplatok do fondu opráv a vždy raz ročne nejaký nedoplatok za vodu alebo kúrenie, výťahy…, je to veľká úspora. Byt bol pritom trikrát menší ako náš dom.
Ak by ste mali stavať ešte raz, čo by ste zmenili? Čo odporúčate ostatným čitateľom?
Tehlu nepochybne odporúčam, v našom okolí sme s ňou začali prví a teraz z nej stavajú asi už piaty dom. Možno pre tých menej znalých, tehla, tým že má viac dier, ľahšie prenáša zvuk, takže aspoň ja osobne vnímam vonkajšie ruchy – reč, ak niekto na dvore rozpráva. Takže jedinou zmenou, ktorú by sme urobili, by bolo, že namiesto vonkajšieho zatepľovacieho polystyrénu by sme použili tiež minerálnu vlnu ako v prípade podkrovia, lebo má lepšie zvukovoizolačne vlastnosti.
Pocítili ste aj nejaké negatíva nového bývania?
Daňou za pokojné bývanie sú väčšie vzdialenosti od mesta – do práce nám to trvá autom asi 40 minút. No a cena bývania. Pre stavbu sme predali byt a zobrali sme si úver na 20 rokov. Mesačne splácame 700 eur. Ale bolo to naše slobodné rozhodnutie, neľutujeme ho.
Kto vám radil pri výbere?
Realizátor hrubej stavby nám zo svojich skúseností z praxe potvrdil dobré vlastnosti tohto tehlového materiálu a mal aj školenie, ako sa so stavebným lepidlom na tehly robí. Nová technológia lepenia umožňovala nielen ušetriť čas, ale bola aj istou zárukou presnosti, rovnosti stien. Samozrejme, celý efekt závisel aj od zručnosti majstrov, ktorí s materiálom pracujú. Radím nikdy to nepodceňovať. Preto sme požadovali odborníkov – murárov, ktorí s tým majú prax a majú originálne školenie od dodávateľa tehál.
Strešnú krytinu na strechu sme si vyberali sami na základe vlastností a technológie jej výroby. Strešná krytina nás zaujala svojím vzhľadom (farba a veľký oblúk), ten podporuje južanský vzhľad bungalovu. Je to škridla s nízkou nasiakavosťou, nízkou mrazuvzdornosťou a veľkou odolnosťou proti teplu. Všetko, čo nám predajca odporúčal, bolo naozaj splnené a sme s týmto výberom spokojní.
Prečo ste si dom navrhli práve takto, koľkí v ňom bývate?
Sme trojčlenná rodina, býva s nami dcéra. V záhrade máme psa. Dom má štyri izby – kuchyňu s obývačkou, spálňu, detskú a hosťovskú izbu a podkroví herňu. Nedokončené podkrovie sčasti slúži ako skladovací priestor, časom ho chceme prerobiť na miesto pre návštevy aj so samostatnou kúpeľňou.
Po preštudovaní viacerých projektov a našich nárokov sme sa rozhodli „ušiť si dom na mieru.“ Mali sme predstavu o veľkosti jednotlivých izieb a požiadavkách vyhovujúcich našim nárokom – dve toalety, technická miestnosť, špajza, nábytok – klavír, veľká „telka“, herňa pre dcéru. Polovicu domu mala tvoriť spoločenská časť a druhá mala byť obytná. Nenašli sme však projekt domu, čo by toto všetko spĺňal, a tak manžel navrhol dom sám na dostupnom softvéri, dal mu dispozičné vnútorné riešenie. Architekt z toho potom urobil realizačný projekt.
Farebne sme dom upravili v tradičnom južanskom štýle. Upravili sme ho v duchu japonskej harmónie Feng Shui, – napr. vchod je na severovýchode. Aj interiérové farby a dekorácie sú v duchu prírodnej harmónie. Odporúčam, lebo aj vďaka tomu sa v dome ľudia cítia príjemne, prirodzene.
Pokladáte svoj dom za úsporný?
Áno, pokladáme ho za úsporný, máme na to aj certifikát. Veľkú časť vykurovania napríklad pokrýva zasklená terasa, ktorá v sa v slnečnom počasí pri vonkajšej teplote 5 °C zohreje na teplotu 30 °C. Teplo z nej nám v jesennom počasí pomáha vykurovať celý dom.
Ako sa na steny nanášala omietka, rezali drážky na káble a rozvody, vŕtali sa diery na obrazy?
Drážky sa rezali ručne bez použitia stroja, pomáhali si vŕtačkou. Omietky robili strojovo. Všetci boli spokojní s prácou na tehle.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Ako rýchlo prebehla realizácia hrubej stavby?
S hrubou stavbou sme začali koncom augusta a v polovici novembra bola pod strechou, čiže necelé 3 mesiace.
Dom v kocke
- Pôdorysná plocha: 130 m²
- Úžitková plocha: 245 m²
- Počet podlaží: 3
- Čas výstavby: 18 mesiacov
Celá galéria: