Zhotovte aspoň základy
Hrubú stavbu je ideálne dokončiť už na jeseň, čo v praxi znamená zakryť stavbu strechou, prípadne osadiť aj dverné a okenné výplne. Na jar potom môžete pokračovať realizáciou omietok. Ak ste to nestihli, do novembra si nechajte kvôli sadaniu zhotoviť základovú dosku. Takto bude na jar ideálne pripravená na realizáciu vonkajších aj vnútorných nosných stien.
Nakúpte materiál už v zime
V chladných mesiacoch využite rôzne akcie na nákup stavebného materiálu, ktorý získate so zľavou a vďaka tomu na hrubej stavbe ušetríte. Zároveň si tak zabezpečíte potrebný stavebný materiál na skorú jar, keďže dodacie lehoty môžu trvať niekoľko týždňov až mesiacov.
Zohľadnite betonárske práce
Z hľadiska samotného murovania je výstavba v jesenných mesiacoch bezproblémová a pomerne rýchla. Tehly sú totiž ako materiál odolné voči mrazu, nízke teploty teda ich kvalitu neznížia. Ani samotné spevnenie muriva nemusí trvať dlho – moderné tenkovrstvové malty a lepidlá totiž vďaka rýchlemu schnutiu skracujú mokré procesy na minimum.
Mohlo by vás zaujímať
Treba však zohľadniť konštrukcie, ako stropy a preklady, ktoré vyžadujú betonárske práce. Tu počítajte s dlhším časom schnutia a dávajte pozor aj na vonkajšiu teplotu. Ak stupnica teplomera klesne pod bod mrazu, do cementu treba prilievať špeciálne prímesi a prísady a tie môžu hrubú stavbu mierne predražiť. Zvážte teda, či sa vám oplatí pokračovať s výstavbou v mraze, alebo tieto práce radšej presuniete na začiatok jari.
* článok pokračuje pod formulárom *
Pozor na typ malty pri nízkych teplotách
Rozhodujúcim faktorom v chladnejších mesiacoch je tiež správny výber spojovacích materiálov. Murovacie malty treba vyberať s ohľadom na aktuálnu teplotu vzduchu. Sortiment týchto produktov v ostatných rokoch doplnili murovacie varianty určené do pracovnej teploty –5 C, vďaka čomu dokážete murovať aj v počiatočných zimných mesiacoch.
Bežná malta funguje na podobnom princípe ako betón. Chemickou reakciou vygeneruje teplo, ktoré prispieva k správnemu tvrdnutiu a schnutiu spojovacieho materiálu. Nízka teplota vzduchu však celý proces obmedzí, a preto nemusí dôjsť k správnemu vytvrdnutiu. Takáto malta môže mať menšiu pevnosť a prejavuje sa napríklad vznikom prasklín medzi tehlami.
Dobrá rada
Pri výbere malty sa neriaďte iba dennými teplotami, počas ktorých prebiehajú práce na stavbe. Ak murujete popoludní, berte do úvahy aj nočné teploty, počas ktorých spojovací materiál môže ešte „pracovať“ – platí to najmä v prípade zakladacej malty, ktorá sa aplikuje v hrubšej vrstve, a teda aj pomalšie zasychá.
Obmedzte vlhkosť na stavbe
Podobne ako mráz, ani dážď samotnej tehle neuškodí, keďže ide o nenasiakavý materiál. Napriek tomu je dobré zakaždým prikryť korunu vymurovanej steny nepremokavým materiálom, napríklad plachtou alebo igelitom. Moderné tehly majú husté rebrovanie s početnými vzduchovými medzerami, ktoré na jednej strane pôsobia ako spoľahlivý tepelný izolant. Na druhej strane sa kvôli hustote rebrovania dažďová vlhkosť z takýchto tehál odparuje pomalšie – ak ste teda korunu steny zabudli zakryť, budete musieť s ďalšími murovacími prácami trochu počkať, kým vlhkosť úplne nezmizne.