Odborná porota hodnotí nielen kvalitu architektúry a inovatívny prístup k stvárneniu exteriéru či interiéru, ale aj funkčnosť, trvalú udržateľnosť a energetickú hospodárnosť stavieb. Výnimočnú pozornosť venuje estetickému prepojeniu stavieb s ich okolím.
Ocenené stavby
Projekt House 1014, Španielsko
Budova je pozoruhodným príkladom využitia veľmi malej plochy v mestskom prostredí. Dlhý a úzky pozemok so šírkou iba 6,5 m poukazuje na extrémne ťažké stavebné podmienky. Východiskom návrhu bolo želanie stavebníka rozdeliť dom na dve nezávislé zóny. Architektonické štúdio HARQUITECTS navrhlo sled striedajúcich sa vnútorných a vonkajších priestorov, ktoré zahŕňajú súkromnú časť, hosťovský dom, terasy a átriá.
Projekt 2226, Rakúsko
Projekt zaujímavý pre svoj inovatívny energetický koncept. Budova sa zaobíde bez ventilácie, klimatizácie a kúrenia. V názve projektu je vtipne ukrytá dosahovaná teplota v miestnostiach, ktorá sa celoročne pohybuje medzi 22 a 26 °C. Toto všetko umožňujú 76 cm hrubé tehlové múry. Jedinými energetickými zdrojmi tepla sú ľudia, počítače a osvetlenie.
Projekt Termitary House, Vietnam
Názov budovy Termitary vychádza z pôdorysu domu, ktorý sa podobá stavebnému plánu mraveniska termitov. Podstatou je zbiehanie všetkých chodieb, galérií a priestorov do jednej centrálne položenej miestnosti. Aby budova odolávala extrémnym klimatickým podmienkam tropického monzúnového podnebia, rozhodli sa ju architekti postaviť z tehly.
* článok pokračuje pod formulárom *
Auditorium AZ Groeninge, Belgicko
Kým hlavná budova je poňatá tradične, nové auditórium dostalo štrukturálne kontrastnú formu. Zdá sa, akoby sa stavba jednou stranou potápala do svahovitého terénu a druhou vystupovala cez okraj. Drsné tehly obklopujú zaoblenú fasádu.
Marília Project, Brazília
Dom z ulice Marília v São Paule postavený v roku 1915 je jednou z posledných historických tehlových budov v okolí. Namiesto úspornejšej alternatívy, ktorou malo byť strhnutie budovy, sa rozhodlo v prospech jej zachovania „V projekte sa naskytla príležitosť rešpektovať históriu, stavebný materiál, životné prostredie i bezprostredné okolie,“ vysvetľuje architekt.
Projekt Cluster House, Švajčiarsko
Cluster House znamená presadenie nového konceptu bývania, pri ktorom sa všetci obyvatelia vzdajú vybavenia, ako je napríklad vlastné garážové miesto. Namiesto toho sú im však odmenou rôzne služby, napríklad vzájomné požičiavanie auta, komunitné kuchyne, skleníky a hotelové izby pre návštevy. Špeciálnu cenu získal projekt na základe inovatívneho konceptu bývania, keďže slúži ako príklad možnej organizácie spolunažívania v mestách v budúcnosti.