Hluk škodí
Neustály rušivý vplyv hluku z okolia narúša naše zdravie i psychickú pohodu. Môže spôsobovať neurózy, poruchy spánku, ale aj vážne ochorenia kardiovaskulárneho systému, ako je infarkt myokardu. Epidemiologické štúdie dokonca ukázali, že hluk z cestnej dopravy dosahujúci viac ako 60 decibelov počas dňa zvyšuje riziko srdcového infarktu. Dokonca už hladina presahujúca hodnotu 50 decibelov má podľa štúdie na osoby mierne rušivý účinok. Pre predstavu: je to trochu viac, než má bežná pokojná domácnosť, a o niečo menej ako normálny rozhovor.
Zvukovú pohodu je potrebné riešiť už pri stavbe alebo rekonštrukcii domu, dodatočné riešenia sú vždy náročnejšie. Našťastie, je stále viac investorov, ktorých popri iných vlastnostiach stavebných materiálov zaujíma aj akustika.
Tehla má vynikajúce zvukovoizolačné vlastnosti
Nie je žiadnym tajomstvom ani novinkou, že zo všetkých stavebných materiálov majú jedny z najlepších zvukovoizolačných vlastností steny a priečky postavené z tehál. Vďaka ich hmotnosti, konštrukcii a štruktúre nie je za normálnych okolností nutná dodatočná zvuková izolácia.
Ak volíte jednovrstvové obvodové murivo, odporúčame tehly, ktoré majú vďaka minerálnej vlne integrovanej v dutinách tvárnice vylepšené nielen tepelnoizolačné, ale aj zvukovoizolačné vlastnosti. Ak zvolíte tenkovrstvovú maltu namiesto peny, zvýšite si zvukový komfort ešte o pár decibelov, čo nie je zanedbateľné. Pokiaľ chcete mať obvodové steny jednovrstvové z tehly bez izolácie vo vnútri, odporúčame voliť čo najväčšiu šírku tehly a kvalitnú omietku.
Keď hľadáte naozaj tiché riešenie
Staviate rodinný dom na hlučnej ulici alebo v blízkosti letiska či stanice? V tom prípade zvážte obvodové steny z brúsených tehál, ktoré boli špeciálne vyvinuté s cieľom zaistiť akustický komfort v rodinnom dome. Hluk mestských ulíc, ale aj od susedov tak zostane pred dverami vášho domova. Fakt je, že tieto tehly je potrebné zatepliť, no z hľadiska akustického komfortu nič lepšie nenájdete.
Vedeli ste?
Pocitové zníženie hluku o tri decibely vníma ľudské ucho ako zníženie hluku asi o 50 %. Preto je potrebné venovať zvukovej izolácii vo vašom dome veľkú pozornosť.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Zvuková izolácia priečok alebo poučenie z pandémie
Na dosiahnutie zvukovej pohody nestačí vyriešiť iba obvodové steny domu. Ak zvolíte priečky medzi miestnosťami napríklad z ľahkých konštrukčne zvukovo vodivých stavebných materiálov, môže sa ľahko stať, že vás od počúvania vážnej hudby v obľúbenom kresle budú rušiť detské hry alebo hluk práčky.
Tento rok sme boli počas pandémie nútení zostať v domácej izolácii, a to často za prítomnosti plného počtu členov domácnosti. Tá sa stala školou, herňou, pracoviskom aj domovom a my sme na vlastnej koži pocítili, aký význam má zvuková izolácia priečok v byte či v dome.
Najlepším riešením sú v tomto ohľade brúsené akustické tehly, ktoré vďaka maximálnej akustickej izolácii zaručujú ideálnu zvukovú pohodu vo vašom dome.
* článok pokračuje pod formulárom *
Vybrať si môžete z akustických tehál modulových rozmerov pre nosné i nenosné steny, ktoré majú vysokú pevnosť v tlaku, nízky odpor proti difúzii vodných pár a sú ideálnym podkladom pod omietku. Vhodné sú na oddelenie kúpeľní od obytných miestností, na oddelenie jednotlivých spální alebo obytných miestností od technických.
Ako funguje ochrana pred hlukom?
Stena s ideálnymi zvukovoizolačnými vlastnosťami väčšinu dopadajúcej zvukovej energie odrazí späť do priestoru a zvyšok pohltí tak, že na druhej strane múru nie je počuť viac než ticho. Mieru hluku, ktorú je murivo schopné týmto spôsobom eliminovať, uvádza hodnota pre akustický útlm. Akustické tehly určené na priečky spĺňajú vysoký akustický útlm.
Tieto tehly majú výborné zvukovoizolačné vlastnosti vďaka špeciálnemu systému dierovania a ozubenia. Dôležitým ukazovateľom je v tomto smere tzv. vážená vzduchová nepriezvučnosť (Rw), ktorej hodnota akustických tehál určených na priečky dosahuje alebo aj presahuje stanovené normy. Preto sú vhodné aj na použitie v náročných podmienkach, kde je potrebná tá najlepšia ochrana proti hluku.
Z akustických tehál môžete vytvoriť jednovrstvové akustické deliace priečky, ale aj dvojité steny, ktoré zaručia dokonalú protihlukovú izoláciu.
Ak si na akustickú stenu zvolíte brúsené tehly, získate ešte jednu veľkú výhodu. Tou je až o 30 % rýchlejšie murovanie. Tehly majú zároveň vysokú pevnosť, sú hygienicky a zdravotne neškodné, ekologické a výborne akumulujú teplo.
Tehla ako súčasť komplexného systému
Všetky stavebné časti domu postaveného z komplexného tehlového systému na seba nadväzujú a zabezpečujú stabilitu, pevnosť, bezpečnosť a vynikajúcu zvukovú izoláciu.
Ďalšia pomoc k zvukovej pohode
Ak chcete ešte viac pomôcť zvukovej pohode, máme pre vás pár tipov:
- Okná, najmä tie s trojsklom, ktoré majú medzi sebou nerovnaké medzery, pomáhajú tlmiť zvuky z exteriéru.
- Investujte do kvalitných vstupných dverí.
- Vyberte si štruktúrované interiérové omietky, ktoré viac pohlcujú zvuk.
- Pri podlahách nezabúdajte na krokovú a zvukovú izoláciu. Vyberte si radšej mäkkú podlahu, ideálny je koberec. Najhoršia z hľadiska akustiky je hladká liata podlaha alebo veľkoplošná hladká keramická dlažba.
- Nevynechajte závesy alebo záclony.
- Ak plánujete stavbu bungalova, zvoľte si ťažkú stropnú konštrukciu, ktorá taktiež napomáha tlmiť vonkajší hluk.
Mohlo by vás tiež zaujímať