Dom sa bežne stužuje tzv. vencom. Túto vodorovnú konštrukciu treba zhotoviť na úrovni stropu na každom poschodí domu. Je súčasťou obvodových a vnútorných nosných stien, stužuje celok, ktorý vytvárajú. Úlohou venca je vlastne rozkladanie a prenášanie záťaže vo vodorovnom smere, prenáša aj niektoré sily pôsobiace na krov, takže jeho vyhotovenie má vplyv aj na stabilitu strechy. Veniec je teda nevyhnutnosť každého pevne stojaceho domu.
Nie je veniec ako veniec
V praxi sa dnes využívajú predovšetkým železobetónové vence (oceľové len pri rekonštrukciách starších domov). Existujú síce prefabrikované železobetónové vence, ale tie sa používajú pri montovaných konštrukciách. Keď staviame zo starej dobrej tehly, železobetónový veniec možno zhotoviť pomocou plného debnenia alebo špeciálnej tvárnice – vencovky. Ktorý postup sa kedy hodí a akým chybám sa vyhnúť?
Samostatný železobetónový veniec
Na nič nezabudnite
Samostatný železobetónový veniec sa vytvára priamo na stavbe obvykle pri skladaných stropoch (drevených, oceľových, panelových), preto treba v predstihu objednať všetko na jeho zhotovenie – debniace prvky, betón s vhodnou konzistenciou, dostatočnú výstuž podľa návrhu statika. Pri obvodovom murive nesmieme zabudnúť na tepelnú izoláciou, ktorú musíme do venca vložiť na vonkajšiu stranu, aby sme zabránili vzniku tzv. tepelných mostov (betón premŕza ľahšie ako tehly).
Ako postupovať?
Pri vyhotovovaní venca sa najprv na mieste pripraví samotné debnenie, následne sa uloží výstuž podľa návrhu a plánu ukladania od odborníka, pri obvodovom murive sa uloží aj tepelná izolácia a nakoniec sa prikročí k betónovaniu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Kedy môžete v stavbe pokračovať?
Závisí to od podmienok pri betonáži (hlavne od teploty) a spôsobu využitia. Ak betonáž prebehne v optimálnych podmienkach (letné mesiace, zodpovedajúce ošetrovanie tuhnúceho betónu – kropenie), možno predpokladať, že nadväzujúce práce vykonáte po cca týždni. Ak však veniec slúži nielen na stiahnutie objektu, ale aj ako plnohodnotný statický prvok (napríklad preklad pod oknami), treba ho plne zaťažovať až po 28 dňoch, keď je betón dostatočne nosný.
Železobetónový veniec s vencovkou
Je to jednoduché
* článok pokračuje pod formulárom *
Pre väčšinu stavebníkov bude zrejme jednoduchšie využiť pri tvorbe venca tzv. vencovky. V úrovni stropu ich totiž možno osadiť ako bežnú tehlu.
Hrúbka a funkcia sú dôležité
Vencovky sa vyrábajú pre tri hrúbky stropu – 21, 25 a 29 cm. Táto vencovka sa pri použití murovacej peny používa pri betonáži ako debnenie, čo vo výsledku značne uľahčí prípravu pred betonážou i oddebňovanie. Ak je veniec súčasťou stropu, má vencovka funkciu predovšetkým stuženia okraja dosky proti odštiepeniu počas ďalších prác (napr. kotvenie markíz a pod.).
Aj izolácia je jednoduchšia
V prípade použitia vencoviek je tiež potrebné veniec zatepliť, a to ešte pred uložením výstuže a betónovaním. Pri použití vencovky na vonkajšej strane obvodového muriva sa tepelná izolácia (hrúbku väčšinou odporúča výrobca) vloží na vnútornú stranu vencovky tak, aby prerušil potenciálny únik tepla na mieste dotyku vencoviek a betónu (zabráni sa vzniku tzv. tepelného mosta).
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ako to vyzerá bez venca?
Hoci by sa mohlo zdať, že stavba je dostatočne tuhá sama osebe, „vynechanie“ stužujúceho venca môže viesť nielen k závažným statickým problémom stavby, ale aj k vynútenej rozsiahlej rekonštrukcii objektu či dokonca demolácii. Ak totiž veniec chýba, stačí veľmi málo (od nenápadného sadnutia základu až po víchricu) a murivo začne masívne praskať, čo, samozrejme, vedie k ďalším problémom – praskanie alebo nedoliehanie okien nikoho nepoteší. V konečnom dôsledku sa môže vyvaliť a zrútiť celá obvodová stena.
Ktorým chybám sa teda vyhnúť?
Najväčšou chybou je veniec vynechať. Nezabezpečenie stuženia domu sa môže vypomstiť a drobné úspory môžu narásť na závratné náklady na rekonštrukciu zničeného objektu.
Pozor aj na správne uloženie debnenia venca, výstuž podľa odporúčania statika a najmä na dodržanie času zretia betónu a dostatočnú starostlivosť o betón (kropenie, prikrytie pred dažďom pri alebo tesne po betonáži, prikrytie pri betonáži v zime pod).
Mohlo by vás tiež zaujímať