Podobne ako pri betónovaní vyrovnávacieho betónu (tzv. spodného venca), ktorý tvorí podklad konštrukcie, by aj v tomto prípade mala každá nadväzujúca časť výstavby uľahčiť neskoršiu prácu. Úlohou vyrovnávacieho betónu je odstrániť nerovnosti, ktoré sa môžu vyskytnúť pri murovaní, ale najmä dosiahnuť železobetónové prepojenie s vrchným stužujúcim vencom pomocou tzv. skrytých stĺpikov. Takto dosiahneme väčšiu stabilitu a pevnosť venca pri prenášaní síl zo šikmej strechy do stien stavby.
Z vyrovnávacieho betónu prečnievajú oceľové výstuže v tvare C spojené strmienkami. Po uložení stropných hranolov sme ukladali tehly do výšky 75 cm (3 ks na seba), pričom v mieste výstuže sme položili polovicu (25 cm) debniacej tvárnice s výškou a šírkou 25 cm. Tieto tvárnice boli uložené na seba a následne budú zaliate betónom spolu so stužujúcim vencom.
Po vymurovaní troch radov tehál, sme si nachystali debniace dosky s rozmermi 22 × 97 × 4 000 mm z predchádzajúceho debnenia vyrovnávacieho betónu (venca).
Dosky sme uložili hladkou stranou oproti sebe a prevŕtali sme ich tak, aby sa nám do otvoru zmestili závitové tyče s priemerom 10 mm. Otvory sme si vymerali tak, aby po osadení debniaceho dielca na tehly bola výška betónu 25 cm. V tomto kroku je dôležitá presnosť merania a dodatočného vyrovnávania, aby bola výška venca vo všetkých častiach stavby rovnaká.
Závitové tyče sme následne nasunuli do ohybnej rúrky na elektrické káble. Zmyslom tohto kroku je, aby sme závitové tyče mohli pohodlne vytiahnuť. Malé vzniknuté otvory následne vyplníme PUR penou.
Po osadení bude potrebné drevené dielce ešte prichytiť zhora. Cieľom tohto prepojenia je fixácia debnenia, ktoré by mohlo byť roztlačené váhou betónu. Skôr ako naskrutkujeme strešné laty na vrhnú hranu debnenia, poukladáme výstuž do priestoru budúceho venca.
* článok pokračuje pod formulárom *
Oceľová výstuž bola vytvorená zo 4 roxorov s priemerom 12 mm, ktoré boli zviazané obdĺžnikovými strmienkami z roxorov s priemerom 6 mm a preloženými minimálne cez jednu stranu, prichytenými viazacím drôtom (Ø 1 mm). Tieto strmienky sme priviazali každých 20 – 25 cm na konštrukciu dlhú 6 m. Výstuž sme následne ukladali do priestoru venca.
Vnútorný priestor venca mal rozmery 30 × 25 cm. Strmienky sme vyrobili o 5 cm 6 cm menšie (25 × 20 cm), aby pri uložení výstuže zostal na každej strane priestor cca 2,5 cm, ktorý by mal byť vyplnený betónom. Cieľom je zabrániť tomu, aby bola oceľ prekrytá betónom. V pozdĺžnom smere sme jednotlivé železné výstuže k sebe priviazali ďalšími roxormi (Ø 12 mm) a previazali viazacím drôtom (Ø 1 mm). Na nárožiach sme výstuž ohli tak, aby bol na každej strane presah cca 2,5 – 3 m. V rohoch sa preväzovanie jednotlivých výstuží medzi sebou neodporúča.
Potom sme začali každých 60 – 70 cm spájať (skrutkovať) dve horné strany debnenia strešnými latami. Dôležité je dávať pozor, aby sa šírka debnenia zhodovala so šírkou tehly (v našom prípade 30 cm). Až po tomto kroku sme začali uťahovať matice na závitových tyčiach v debnení. Takto sme dosiahli presný obdĺžnikový tvar debnenia vo všetkých častiach stavby.
Celý pracovný postup
Ako to nepokaziť?
- Priviazanie (prípadne zvarenie) závitových tyčí s priemerom 14 mm (minimálna hrúbka) k železnej konštrukcii v jednej línii bolo veľmi dôležitým krokom. Na závitové tyče neskôr nasunieme pomúrnice, aby sme ich pripevnili k vencu. My sme závitové tyče pripevňovali k oceľovej výstuži venca viazaním (drôt hrubý 1 mm). Používali sme kusy s dĺžkou 50 cm, preto sme pílili 1 m dlhé závitové tyče na polovicu.
- V prípade, že staviate murovaný komín (z komínových tvárnic), nezabudnite na jeho ukotvenie. V našom prípade sme kotvili komín vysoký 6,5 m o železnú konštrukciu venca vo výške 3,5 m. Z pásoviny 50 × 5 mm sme si zhotovili zvarenec v tvare U, ktorý sme nasunuli na komín a prichytili o železnú konštrukciu venca viazaním (účko možno k nemu aj prizvárať)
- Po ukončení debnenia sme prekontrolovali pevnosť a prípadné medzery sme dodatočne zapenili PUR penou.
Posledným krokom bolo zaliatie stužujúceho venca. V tomto prípade sme si zvolili triedu pevnosti C 20/25 (podľa odporúčania statika a aj spoločnosti, kde sme kupovali betón). Betón sme uhládzali doskou ťahaním (šúchaním) po horných stranách debnenia. Po vyzretí betónu nás čaká práca s krovom
Mohlo by vás tiež zaujímať