Architektúra vám bola predurčená alebo existovali aj iné voľby?
Architektúra nebola osudová voľba, ale od malička som bol tvorivý. Rád som vymýšľal a mal som vzťah k riešeniam rozličných situácií. Navyše, otec ma viedol k praktickosti v živote. Keď som však skončil gymnázium, mal som pred sebou tri voľby: veterinárstvo, právo alebo architektúra.
Čo rozhodlo pre poslednú menovanú?
Asi predsa len zavážil môj silný vzťah k umeniu a k tvorivej činnosti, čo mi pri práve a veterinárstve chýbalo. Ostatne, rozhodla aj časová postupnosť: prijímačky na architektúru boli skôr, a keď ma tam zobrali, zvyšok som už neriešil.
Aké boli prvé dotyky s reálnou architektúrou?
Ešte na Fakulte architektúry STU som začínal s dizajnom a interiérmi, pri ktorých ma viedol Tibor Andráši. On jednotlivé prvky aj vyrábal, preto som si pri ňom po prvýkrát „pričuchol“ k detailu, výrobe a jej možnostiam. Prestal som myslieť len na krásu objektu, ale začal som klásť dôraz aj na jeho funkčnosť a realizovateľnosť. Po skončení školy som sa osamostatnil a šiel vlastnou cestou.
Spomínali ste súlad medzi estetikou a funkčnosťou. Čo ešte pri svojej tvorbe zohľadňujete?
Vo svojich princípoch architektúry sa snažím robiť architektúru zvnútra. Tak, aby slúžila ľuďom na príjemné bývanie. Samozrejme, v rámci interiéru je dôležité funkčné členenie domu, vhodné orientovanie na svetové strany, využívanie rozličných priehľadov do krajiny, invenčné a pritom nenásilné spojenie exteriéru s interiérom. Až potom nasleduje akýsi obal okolo interiéru, pri ktorom už využívam rozmanité funkčné prvky architektúry a dávam objektu výraz.
Sú investori už ochotní zohľadňovať takýto koncept?
Hoci investori stále prikladajú veľkú váhu finančnej zložke, čoraz viac načúvajú architektovým názorom. Sú ochotní veriť im a nejdú tvrdohlavo za svojím cieľom. Vstupom do Európskej únie sa rozšírili obzory aj našim investorom.
Zlepšilo sa aj podnikateľské prostredia na Slovensku?
Áno, prostredie sa začína kultivovať a rola architekta získala na dôležitosti. Na Slovensku sa zvýšila životná úroveň, je tu viac peňazí a ľudia tak môžu na svojich stavbách menej šetriť. Na stavebnom trhu je viac materiálových a konštrukčných možností, čo architektom otvára ďalšie dvere.
Do akej miery ste ochotný ísť do kompromisu pri investorových predstavách?
Ak som si s investorom vyslovene nerozumel, a pritom šlo aj o väčšie projekty, ukončil som spoluprácu. Nie je to pre mňa problém a radšej zarobím menej peňazí, ako si spôsobím stresy.
To je aj otázka architektovej zodpovednosti. V akých intenciách ju vnímate?
V prvom rade ide o zodpovednosť voči klientov a jeho prostriedkom. Práve on sa musí cítiť dobre vo svojom dome. Potom je to zodpovednosť právna a stavebná, teda, aby všetko držalo pokope, aby dom nezatekal, nemal tepelné mosty a zabezpečili sa tepelnotechnické normy. V neposlednom rade ide aj o zodpovednosť voči okoliu. Pravda, ľudia majú rozličné názory na architektúru, a preto sa nedá vyhovieť všetkým. Treba trpezlivo hľadať správnu mieru a daný objekt citlivo zasadiť do prostredia.
Aký ste typ architekta – rád idete do terénu?
* článok pokračuje pod formulárom *
Je to moja záľuba a zároveň povinnosť. Teší ma, keď dom vyrastá spod zeme a moje myšlienky sa zhmotňujú a súčasne si ustrážim detaily, ktoré sa v mierke výkresu niekedy nedajú zachytiť.
Radi experimentujete a cítite príchuť rizika?
Riziká sa snažím eliminovať a nejdem do ničoho, čo by som nemal vopred preverené. Keď skúšam nové materiály alebo konštrukčné princípy, vždy sa poradím so špecialistami na danú oblasť. Rozhodne nevymýšľam nerealizovateľné objekty.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
A tvarový experiment?
Myslím, že tvarovo som už jasný. Každý pri mojej realizácii vidí, že je odo mňa.
Je výhoda mať čitateľný rukopis?
Nie je to pre mňa dôležité, ale investori ma vyhľadávajú pre môj prístup k tvorbe a jej realizácii. Ako som už spomenul, výrazové prvky väčšinou u mňa súvisia s prepojením interiéru s exteriérom. Rád im dávam tvarový minimalizmus, pričom sa úplne vyhýbam šikmým strechám, dekoratívnej fasáde a typovým projektom.
Môže sa táto predstava meniť v čase?
Samozrejme, doba prináša rozličné názory na architektúru. Som však presvedčený, že moje stavby budú mať dlhšiu životnosť.
Ktorú fázu projektovania máte najradšej?
Asi prvú škicu, ktorá vzniká niekde pri káve, keď myšlienky a nápady voľne prúdia, keď sa spoznávam s investorom a jeho predstavami a dávame im voľný priebeh.
Väčšina vašich stavieb je z tehly. Čím je pre vás tento materiál príťažlivý?
Cez tehlu sa snažím presvedčiť investorov o tom, že je to najvhodnejší materiál na fungovanie domu z tepelnotechnickej stránky. Navyše je to veľmi kvalitný materiál, ktorý sa stále vyvíja a súčasne má v sebe tradíciu vypálenej hliny. Poskytuje súkromie a zároveň vyjadruje bezpečnú stabilitu domu.
Ako ju používate?
Tehlu sa snažím kombinovať najviac s jedným materiálom. Vtedy vyznejú jej prednosti a stavebník ušetrí investície. Používam ju do obvodových stien, nosného muriva a deliacich priečok. Zatiaľ som sa ešte nedopracoval k tomu, aby som ju využíval ako stropný systém.
Mohlo by vás tiež zaujímať: