Lišov pôsobí, ako by tam skutočne líšky dávali dobrú noc. Ale po tom, čo sa o všetkých lišovských pokladoch rozrozprávajú Adriana s Jakubom, tamojší obyvatelia a majitelia starého domčeka, ktorý si svojpomocne prerábajú, zistíte, že v Lišove sa toho dá objaviť naozaj viac ako dosť.
Ešte pred pár rokmi dochádzali do práce každý deň z bytovky v neďalekom mestečku. Postupne ich to však prestalo baviť a zhodli sa, že sa poobzerajú po nejakom staršom domčeku priamo v tejto čarovnej obci. Nielenže to budú mať do práce „na pešo“, ale budú si môcť dom zariadiť podľa vlastných predstáv, a to všetko v krásnom prostredí tamojšej prírody.
Čo hľadali, to našli. Starý kamenný dom s múrmi z tufu hrubými 60 cm a s množstvom vecí a zariadenia, ktorým dal mladý šikovný pár druhý dych. Domček si postupne svojpomocne prerábajú. Občas príde na brigádu rodina, občas kamaráti, všetci však do Lišova chodia mimoriadne radi, lebo každá práca sa napokon končí spoločnou grilovačkou na útulnom dvore. S tým majú majitelia tiež plány, ale po dokončení interiéru je na rade fasáda, takže dvor si musí ešte na svoju revitalizáciu nejakú tú sezónu počkať.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Adriana žila niekoľko rokov v Anglicku, kde ju očaril tamojší štýl bývania. Nie je preto žiadnym prekvapením, že aj interiér ich domu sa nesie v anglickom duchu a niekoľko kusov nábytku si doviezla priamo z Británie. Svetlé steny a podlahy spolu so slnečnými lúčmi navodzujú v dome veľmi optimistickú atmosféru. V interiéri sa opakuje drevo, tehly a prírodné materiály, ako sú ratan, textílie a rastliny. Všetko to spolu pôsobí harmonicky, útulne. Kvetinové motívy v spálni prinášajú dnu závan romantiky, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou anglického vidieka, aký majiteľku inšpiroval aj pri tvorbe tohto svojho domova.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Po tom, čo pár domček odkúpil, pustil sa svojpomocne do jeho rekonštrukcie. Občas to išlo pre mimoriadne hrubé steny ťažšie, keďže menili aj dispozíciu, a zhadzovať veľké kamene bola naozaj drina. Všetko však má aj druhú stranu mince. A tou je prirodzená klíma, ktorá sa v dome vďaka múrom drží. V lete je tu chladnejšie a v zime kamenné steny zasa držia teplo. „Kúrime pieckou aj radiátormi. Keď sme sa nasťahovali, okamžite som sa musela naučiť rúbať drevo a zakúriť v krbe. Dovtedy sa totiž nedalo nič robiť,“ spomína usmiata Adriana na začiatky v domčeku. Zatiaľ obývajú len prízemie, časom však plánujú zobytniť i podkrovie. Všetko má však svoj čas.
Adriana si nevie vynachváliť ticho a pokoj, ktorý tu panuje. „Po roku bývania som na tom bola tak, že som sa v noci zobudila, keď okolo prechádzalo auto,“ smeje sa. Inak sa v tejto dedinke doslova na „konci sveta“ cítia mimoriadne dobre a vítaní. „Tým, že pracujeme v múzeu a robíme aj workshopy pre zahraničných návštevníkov, ľudia nás tu poznajú a majú radi,“ vravia. My sa ani nedivíme. Mladých pracovitých ľudí plných entuziazmu a dobrých nápadov, ktorí sa snažia do vymierajúcej obce pritiahnuť návštevníkov, dnes len tak ľahko nestretnete. Preto ak budete mať cestu okolo, určite sa v Lišove zastavte. Jeho atmosféra sa vám bude páčiť. A navštívte aj spomínané múzeum. Adriana a Jakub síce tvrdia, že sú s jeho trojročnou prevádzkou stále ,v plienkachʻ a stále hľadajú partnerstvá, spôsoby, ako do Lišova pritiahnuť ľudí, ale časom sa im to vďaka nadšeniu a obetavej práci určite podarí. Navyše, plánujú tam otvoriť i malú kaviareň, kde si hostia môžu pochutiť na dobrom koláči, káve a čaji z vlastnoručne vyzbieraných byliniek, takže netreba váhať…
Celá galéria