Rekonštrukcia a prístavba domu v bezprostrednej blízkosti rieky Temže, ktorá vznikla v rokoch 1810 – 1811, sa nesnaží hrať na autenticitu, ale plne rešpektuje historické hodnoty. Triezvy výraz, typický pre georgiánsky štýl, oživujú bielo orámované tabuľkové okná a výrazné škárovanie lícového muriva.
Celá štvrť bola počas druhej svetovej vojny zničená a následne celé roky chátrala. V 80. rokoch minulého storočia sa oblasť bývalých dokov a skladísk stala chránenou zónou. Zachránil ju nastupujúci trend prestavby industriálnych budov na komfortnú rezidenčnú zónu. Práve s týmto zámerom si manželský pár kúpil tento štvorposchodový dom s rohovou parcelou, ktorá priamo susedí s dokmi.
„Jeho hlavnou hodnotou bolo predovšetkým pokojné miesto s osobitou atmosférou a veľkou záhradou,“ hovorí londýnsky architekt Chris Dyson, ktorému zverili rekonštrukciu budovy na obytný dom pre štvorčlennú rodinu.
V hlavnej časti domu, kde sa aj nachádza hlavný vstup z ulice, architekt navrhol kuchyňu spojenú s jedálňou a spoločným obývacím priestorom. Na poschodí sa nachádza spálňa rodičov, pracovňa a detské izby. Pretiahnutý úzky bočný trakt smerom do záhrady, ktorý slúžil ako skladisko, bol zbúraný a nahradený modernou prístavbou z lícového muriva so zaobleným priečelím.
Celkový dizajn prístavby vrátane kovových okien je čistý, bez zbytočných okrás.
Mohlo by vás tiež zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Tehla k tehle
Z každého kúska muriva doslova srší premyslené uvažovanie, zmysel pre tradíciu a poctivé remeslo. Stavebné práce sa začali starostlivým rozobratím búraného muriva. Vytriedené staré tehly boli ošetrené špeciálnou historickou technikou, ktorá zachováva ich pôvodnú červenú farbu.
Voľba malty a metódy škárovania zodpovedajú dobovým murovaným technológiám. Zakrivenie pôdorysu, tvary detailov, rozmery muriva vrátane veľkostí okien a dverí vychádzajú z rozmerov tehly tak, aby nebolo potrebné ich poliť. Vzhľadom k zachovaniu jednotného rázu fasády, je prístavba zateplená zvnútra. Aby sa zamedzilo kombinácii veľkého množstva materiálov, boli tehly použité aj na záhradné múriky a ďalšie vonkajšie prvky.
„Lícové murivo spája staré s novým, návrh odráža aj susedné staré tehlové budovy, ale pritom prístavba nepopiera, že je moderná,“ vysvetľuje Chris Dyson. „Je to hra medzi históriou a moderným dizajnom. Obmedzená paleta materiálov a starostlivo vyhotovené detaily prispeli k harmónii a kvalite.“
Mohlo by vás tiež zaujímať
Rekonštrukcia sa za jedinečný prístup architekta a za premyslené riešenia dostala medzi 50 najlepších projektov, ktoré sa zúčastnili medzinárodnej architektonickej súťaže Brick Award 2016.
Pripravené v spolupráci so stavbadomu.net.