Kvalitný projekt je základ
Zložité konštrukcie väčšinou vyžadujú individuálne a často nesystémové riešenia, ktoré potom môžu viesť k nekvalitnému vyhotoveniu alebo dokonca k improvizácii. Kvalitná stavba musí začínať už kvalitným vypracovaním projektovej dokumentácie. Už tu by malo byť starostlivo popísané, ako sa má stavba vykonať a aké musia byť použité materiály. Kvalitne vypracovaný projekt stavby pomôže zaistiť jej správny priebeh a vyhotovenie. Zároveň nám môže ušetriť nemalé peniaze za prípadné dodatočné dotesňovanie miest, ktorými prúdi nechcený vzduch nielen pri meraní Blower Door testu, ale aj pri užívaní stavby.
Nepríjemné dôsledky netesností
Požadované kritériá pre pasívne domy sú uvedené v norme STN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov. Tepelnotechnické vlastnosti stavebných konštrukcií a budov. Ak dochádza k vyšším tepelným stratám vplyvom netesností, dostáva sa do objektu vonkajší vzduch a objekt sa ochladzuje. To má za následok väčší výkon vykurovacieho systému. Negatívne to môže ovplyvniť aj samotnú ventiláciu, kedy môže dochádzať k narušeniu rovnováhy pri prúdení vzduchu a celkovo to môže zapríčiniť zhoršenie kvality vzduchu v objekte.
Ďalší dôvod, prečo by malo byť v objekte čo najmenej netesností, je fakt, že do teplého interiéru vniká chladný vzduch zvonku, takže môže dochádzať ku kondenzácii vodných pár. V dôsledku toho sa môžu objavovať plesne, rosenie okien a poruchy konštrukcií a môže tiež dochádzať až k zníženiu životnosti celej stavby.
Medzi najčastejšie úniky sa zaraďujú:
- Netesnosti pri napájaní okien a dverí a priľahlých ostení
- Napájanie konštrukcií – podlaha / stena a strešná konštrukcia / stena
- Nedotiahnutie vnútorných omietok až k stropom a hlavne nevykonanie omietok na stropných konštrukciách
- Chybne vykonaná elektroinštalácia, nepoužívanie elektrokrabičiek s membránami
- Výlezy na povalu
- Rôzne kontrolné dvierka v obvodových stenách
- Konštrukcia a materiály oddeľujúce vykurovanú a nevykurovanú časť objektu
- Prívody vzduchu k tepelným spotrebičom pre správne horenie
- Bezpečný odvod spalín, najmä dymovodov, a ich napojenie do komína
- Rôzne prestupy VZT, vodoinštalácie, kanalizácie a pod.
Pozor na vedenia
Drážky pre inštalácie treba vo všeobecnosti obmedziť jednak z pohľadu vzduchotesnosti, ako aj z hľadiska statiky. Na elektroinštaláciu odporúčame používať ploché káble CYKYLO, pre ktoré sa nemusia zhotovovať drážky. Pre väčšie zväzky káblov sa odporúča vykonávať iba zvislé drážky v murive do hĺbky asi 3 cm. Drážky sa zapravujú maltou na murovanie.
Mohlo by vás zaujímať
Do obvodového muriva sa odporúča použitie elektroinštalačných krabíc s membránami. Vedenie vodovodu a kanalizácie radíme vykonať po murive, ktoré je už omietnuté. Najväčšou slabinou z pohľadu vzduchotesnosti je vedenie káblov v neutesnených chráničkách (tzv. husie krky). Pred osadením spotrebičov treba konce chráničiek utesniť tmelom.
Všetkým týmto detailom je pri realizácii potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Dnes je na trhu veľká škála rôznych špeciálnych tesniacich pások s veľkou rozťažnosťou a líšt, pri ktorých výrobcovia pri dodržaní predpísaných inštalačných postupov zaručujú správnu funkciu a dlhú životnosť.
Na čo všetko dať ešte pozor?
Sadrokartónové konštrukcie
Je nutné mať na pamäti, že sadrokartónové konštrukcie a podhľady nie sú vzduchotesniaca vrstva, aj keď sa to na prvý pohľad tak môže javiť. V sadrokartónovom podhľade sú často inštalované svetlá, reproduktory a koncovky vzduchotechniky a tieto miesta môžu byť opäť zdrojom netesností.
* článok pokračuje pod formulárom *
Vnútorné omietky
Pri murovaných obvodových konštrukciách tvoria hlavnú vzduchotesniacu vrstvu vnútorné omietky, ktoré musia byť kvalitne zhotovené aj na stropných konštrukciách a dôraz treba klásť aj na napojenie zvislých a vodorovných omietok. Nesmie sa ani zabúdať ani na omietky komínov a niky, kde sa budú neskôr vykonávať inštalácie sanitárnych zariadení.
Ako pomôže jednovrstvové murivo?
Jednou z možností, ako si uľahčiť a zároveň urýchliť výstavbu, je použitie jednovrstvového muriva. Vhodné sú napríklad brúsené tehly plnené polystyrénom, ktoré sú určené pre nulové, pasívne, nízkoenergetické a energeticky úsporné budovy. Možno ich použiť pre pasívne, nízkoenergetické a energeticky úsporné domy.
Výhodou použitia týchto výrobkov pre obvodové plášte budov je kompletné systémové riešenie obálky budovy v jednovrstvovej konštrukcii. Ide o masívne bezpečné konštrukcie, kde dochádza k prirodzenému prestupu vodných pár, takže murivo „dýcha“.
Načo slúži Blower Door test
Kontrola prievzdušnosti budovy sa najčastejšie vykonáva ako Blower Door test. Ide o nedeštruktívne meranie pomocou metódy tlakového spádu. Meranie neprievzdušnosti sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia – to sa najčastejšie osadzuje do vonkajších dverí, ktoré väčšinou najviac tesnia. Preto aj medzinárodný zaužívaný a rozšírený názov Blower Door test. Základné prvky zariadenia sú merací rám s plachtou. Do tej sa vkladá ventilátor s plynulo meniteľnými otáčkami a mikromanometrami na meranie tlakového rozdielu.
V dnešnej dobe by už malo byť samozrejmosťou, že po dokončení hrubej stavby a po dokončení vzduchotesnej obálky budovy by sa mala urobiť kontrola vzduchotesnosti. Malo by sa tak urobiť v čase, keď je vzduchotesná rovina prístupná a prípadné netesnosti je možné opraviť.
Po skončení merania sa väčšinou hľadajú netesnosti, ktoré sú vo vzduchotesnej obálke budovy. V budove sa vytvorí pomocou ventilátora podtlak a pomocou niektorého z ďalej uvedených spôsobov sa vyhľadávajú spomínané netesnosti. Prax však ukazuje, že je len málo budov, ktoré splnia dané požiadavky hneď pri prvom meraní. Väčšinou sú namerané hodnoty vyššie a niekedy aj niekoľkonásobne.
Aké z toho plynie ponaučenie?
Vykonávanie Blower door testu nie je v rámci celkových nákladov stavby nijako výraznou cenovou položkou, preto by sa mala táto skúška stať úplne bežnou súčasťou výstavby domu.
Dôležité je venovať pozornosť neprievzdušnosti už vo fáze plánovania a koordinovať návrh aj s ostatnými profesiami (vzduchotechnika, inštalácia atď.). Rovnako je nutné postupovať aj pri realizácii a zaistiť kvalitný a častý stavebný dozor.
Zvýšená neprievzdušnosť a netesnosti v obálke budovy majú za následok nielen zvýšené finančné náklady na užívanie budovy, ale aj na degradáciu materiálov v miestach netesností či porušenie konštrukcií a môže viesť až k vážnemu poškodeniu zdravia.
Mohlo by vás zaujímať