Odstup stavby od hranice pozemku podľa zákona
Stavebný zákon a nadväzujúce vyhlášky určujú podmienky, ktoré treba dodržať pri výstavbe. Podľa nich by sa malo postupovať pri umiestnení stavby na pozemku a dodržať minimálne vzdialenosti budovy od hraníc pozemku, od okolitých stavieb a od komunikácie. Odstupy medzi budovami umožňujú presvetlenie obytných miestností domov, ale aj používanie priestoru medzi budovami, napríklad na ich údržbu. Stavby musia byť tiež v súlade s územným plánom mesta alebo obce.
Čo platí pre rodinné domy?
Rodinné domy, ktoré majú medzi sebou voľný priestor, musia dodržať odstupovú vzdialenosť aspoň 7 m. Zároveň vzdialenosť od spoločnej hranice pozemku musí byť aspoň 2 m. V stiesnených podmienkach môže byť vzdialenosť medzi budovami zmenšená na 4 m, ale len v prípade, že sa na protiľahlých stenách domov nenachádzajú okná do obytných miestností. V takomto prípade nie je potrebné dodržať minimálnu vzdialenosť od hranice pozemku.
Stiesnené podmienky treba špecifikovať podľa vyhodnotenia konkrétneho pozemku a lokality. Môžu vyplývať napríklad z veľkosti, tvaru a terénu daného pozemku alebo ochranných pásiem či okolitej zástavby. Dodržiava sa aj minimálna vzdialenosť domu od komunikácie – podľa vyhlášky musí byť vzdialenosť priečelia domu minimálne 3 m od okraja cesty. Výnimku môžu mať budovy postavené v medzere radovej zástavby.
Svetlotechnické hľadisko
Pri umiestňovaní rodinného domu na pozemku je potrebné vyhodnotiť aj možnosti zastavania susedných pozemkov a možnosť údržby stavieb a využívania priestorov medzi nimi. Podľa situácie na pozemku sa môže stavba posudzovať predovšetkým zo svetlotechnického ohľadiska. Vzájomné odstupové vzdialenosti stavieb musia spĺňať požiadavky na denné osvetlenie, preslnenie a celkovú pohodu bývania.
Odstupové vzdialenosti medzi budovami sa merajú na najkratších spojniciach vonkajšieho povrchu obvodových stien. Pri balkónoch, strieškach a terasách, ktoré presahujú od obvodovej steny viac ako 1,5 m, sa za okraj stavby považuje okraj tejto vystupujúcej časti domu. Toto isté platí aj pre zimnú záhradu, ak je súčasťou rodinného domu a je naňho dispozične napojená.
Komunikujte so susedmi
Odlišné riešenia sa uplatňujú vo výnimočných prípadoch, ktoré vyžadujú osobitný prístup. Najčastejšie ide o umiestňovanie stavby v podmienkach s obmedzeniami vyplývajúcimi z daností stavebného pozemku. Príkladom sú dlhé úzke pozemky, stavebné medzery existujúcej zástavby alebo zmeny stavieb (prístavby, nadstavby).
Nezabúdajte, že nielen odstupy od hraníc a susedných budov, ale aj orientácia na svetové strany je dôležitá. Pri nevhodnej polohe môže totiž dochádzať k tieneniu susedných pozemkov. Pri plánovaní stavby alebo stavebných úprav je vhodné svoje plány včas prediskutovať aj so susedmi. Dohodou predídete problémom v susedských vzťahoch a prípadným komplikáciám pri vybavovaní stavebného povolenia.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Odstup drobnej stavby od hranice pozemku
Drobná stavba je taká, ktorá má doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a zároveň spĺňa výmeru stanovenú v Stavebnom zákone – teda do 25 m2. Patria sem napr. samostatne stojace garáže, prístrešky, altánky a pod. Pre jej realizáciu stačí ohlásenie na stavebnom úrade. Ak idete realizovať drobnú stavbu, určite vás zaujíma, či pri nej treba dodržiavať rovnaké odstupy od hraníc pozemku ako pri stavbe rodinného domu.
Pri drobnej stavbe treba dodržať uličnú čiaru. Môže byť však umiestnená aj na hranici pozemku, ak je splnená podmienka, že to neobmedzí užívanie susedného pozemku na daný účel. Drobná stavba by mala byť navrhnutá tak, aby nevznikla škoda na susednom pozemku. Teda napríklad strechu musíte spádovať od hranice tak, aby dažďová voda nestekala, prípadne sneh zo strechy nespadol na susedný pozemok.
Vzdialenosť stromov od hranice pozemku
Nedovoľte, aby zdanlivé maličkosti narušili vaše vzťahy so susedmi. Aj taká zdanlivá drobnosť, ako je výsadba stromov, môže byť zdrojom konfliktov, ale aj škôd na majetku. Rizikom bývajú konáre stromov zasahujúce do susedovho pozemku, korene prerastajúce popod plot, ale aj tienenie susedného pozemku vzrastlou zeleňou. Problémom sa dá predísť výsadbou stromov v optimálnej vzdialenosti od hranice pozemku.
Už pri vysádzaní malých stromčekov či kríkov je potrebné myslieť na ich budúci vývoj. Vzdialenosť je potrebné prispôsobiť konkrétnemu druhu a odhadovaným rozmerom, do ktorých môžu narásť. Momentálne neexistuje právna norma na určenie presnej vzdialenosti stromov od hranice pozemku. Všeobecná odporúčaná vzdialenosť stromov od hranice pozemku je 2,5 až 3 m, no pri vyšších či širších drevinách môže byť väčšia o 1 – 2 m (na základe noriem a štúdií vypracovaných odborníkmi z oblasti dendrológie). V prípade malých stromčekov či kríkov môže byť táto vzdialenosť menšia. Problémom pomáha predchádzať aj pravidelná starostlivosť o dreviny na vašom pozemku.
Stručný prehľad odporúčaných vzdialeností stromov od hranice pozemku:
Veľkosť stromu | Odporúčaná vzdialenosť od plota / hranice pozemku |
Vysoké stromy s výškou nad 15 m | min. 3 m (optimálne aspoň 4 m) |
Stredne vysoké stromy s výškou od 10 do 15 m | 2,5 – 3 m |
Menšie stromy s výškou do 10 m | 2,5 – 3 m (pri kríkoch a zakrpatených odrodách môže byť skrátená na 2 m) |
Preštudujte si zákony
Dôležité informácie a odstupové vzdialenosti dané zákonom nájdete vo vyhláške Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 532/2002 Z. z. Sú v nej podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a § 6 uvádza konkrétne vzdialenosti, ktoré je potrebné dodržať pri umiestnení domu na pozemok. Akékoľvek ďalšie informácie týkajúce sa umiestnenia stavby rodinného domu na pozemku vám poskytnú na príslušnom stavebnom úrade. Ešte pred začatím plánovania sa poraďte s odborníkmi, ktorí vám pomôžu vybrať vhodný projekt pre váš pozemok.
Mohlo by vás zaujímať