Obráťte sa na odborníka
Ak sa nevyznáte v realitnom trhu, mali by ste sa poradiť s niekým, kto sa v problematike orientuje – ohľadom samotnej nehnuteľnosti so skúseným maklérom, ohľadom jej financovania s certifikovaným finančným poradcom alebo sprostredkovateľom. Kúpa nehnuteľnosti je zvyčajne jednou z najväčších životných investícií a majiteľa ovplyvní na dlhé roky dopredu, najmä v prípade, ak je bývanie financované z úveru. Či už je to medziúver, stavebný úver, alebo hypoúver, najbližších 10 až 20 rokov budú povinnou súčasťou mesačných výdavkov splátky úveru. Preto platí: dva razy si premysli a raz požičaj.
Ako si vybrať úver
Voľba vhodného úveru na bývanie závisí od viacerých faktorov. Nie je to len otázka úrokovej sadzby, dôležité sú ďalšie parametre, ktoré sa na úrok viažu – výška úveru, spôsob jeho zaručenia, mesačná splátka, lehota splatnosti, ale aj na dĺžka obdobia, na ktoré ich máte garantované. Rozhodnutie o kúpe nehnuteľnosti spravidla neprichádza z ničoho nič, pričom tento fakt môžete využiť vo svoj prospech.
Postupujte podľa rád skúseného
Na internete môžete rýchlo a jednoducho zistiť aktuálne podmienky získania úveru na bývanie, úročenie, akceptované formy zaručenia – od štandardných ponúk až po limitované akcie. Potom sa obráťte na odborníkov. Platí, že dobrý poradca sa najskôr oboznámi s bytovým zámerom, finančnými možnosťami a časovou predstavou klienta a až potom z množstva finančných produktov odporučí jedno až dve najvhodnejšie riešenia.
* článok pokračuje pod formulárom *
Bonita klienta
Každú banku, stavebnú sporiteľňu či štátny fond ako veriteľa zaujíma bonita klienta, respektíve žiadateľa o úver. Bonita je schopnosť klienta pravidelne úver splácať, čo znamená, že po odrátaní všetkých mesačných splátok musí zostať v rodinnom rozpočte klienta suma aspoň vo výške životného minima rodiny. Všeobecne platí, že čím dlhšia je doba splatnosti úveru, tým nižšia je mesačná splátka. Celkové náklady na bývanie môžu byť redukované aj prostredníctvom štátneho príspevku. Tiež platí, že účelovo viazaný úver možno získať s nižšou úrokovou sadzbou ako bezúčelový úver.
Štátny príspevok
Štátny príspevok, ktorého výška sa spravidla stanovuje na ročnej báze, sa líši podľa typu úveru. Môže mať formu zvýhodneného úveru od Štátneho fondu rozvoja bývania, štátnej prémie k stavebnému sporeniu alebo bonifikácie úrokovej sadzby hypotekárneho úveru. Limity nároku na získanie príspevku sú presne stanovené, preto si dobre preverte, na čo máte nárok (napríklad, ak nespĺňate kritériá Štátneho fondu rozvoja bývania, môžete získať bonifikáciu k hypotekárnemu úveru alebo v prípade, ak nespĺňate vekový limit na bonifikáciu, ešte vždy môžete získať štátnu prémiu, ktorá závisí len od výšky vášho vkladu na stavebné sporenie). Štátna prémia je jediná podpora bývania zo strany štátu, ktorú získa klient už počas sporenia (nie až pri čerpaní úveru).
Hodnota nehnuteľnosti sa neurčuje na základe predajnej ceny, ale na základe znaleckého posudku. Banka spravidla požaduje aj vinkuláciu poistenia nehnuteľnosti (viazanie poistného plnenia v jej prospech).
Pozor na poplatky
Pri porovnávaní ponúk rôznych bánk vezmite do úvahy všetky faktory, ktoré ovplyvnia celkovú výšku nákladov. Nezanedbateľná je aj výška poplatkov spojených s úverom. Ak si chcete byť pred kúpou nehnuteľnosti financiami istí, požiadajte banku o hypotekárny certifikát alebo úverový prísľub, ktorý formálne potvrdzuje, za akých podmienok vám bude úver poskytnutý. Dokument má časovo obmedzenú platnosť.
Požadované doklady k žiadosti o úver sa v jednotlivých finančných inštitúciách a bankách môžu líšiť podľa typu produktu a účelu použitia financií.