Ako sa začal písať príbeh záhrady
Záhradný návrh nie je len o pár kolieskach na papieri, ktoré znázorňujú stromy. Pracuje s predstavami klientov, so samotným priestorom a väzbami na okolie a vie odporučiť aj riešenie praktických detailov. Dobrý záhradný architekt vidí aj do budúcna, pretože realizovaný návrh nemá dobre fungovať iba najbližšie dva roky, ale pokojne aj niekoľko desaťročí. To vám záhrada dá najavo v momente, keď začnú dorastať stromy a kry do dospelých rozmerov, lebo aj s ich rastom treba počítať.
V čase, keď majitelia dokončovali dom, oslovili postupne dvoch záhradných architektov. Hoci mali iba hrubú predstavu o záhrade, veľmi dôležitou podmienkou bolo, aby tu kvôli deťom nerástli jedovaté rastliny. „Ani jeden návrh nás neoslovil,“ spomína domáca pani. „Hľadali sme teda ďalej. Na záhradného architekta Zoltána Nagya sme dostali odporúčanie od kamaráta, ktorému v minulosti realizoval záhradu. Pozreli sme si jeho stránku a jeho práca sa nám veľmi zapáčila. Pozvali sme ho, a tak začal vznikať príbeh našej záhrady.“
Domáci mali iba hrubú predstavu
Záhradný architekt Zoltán Nagy prišiel prvýkrát na pozemok vo fáze dokončovacích prác na dome. Chýbali aj ploty, čo sa pre prístup pri navážke pôdy ukázalo ako veľká výhoda. Na pozemku, kde už boli dávnejšie vyklčované vinohrady, nebola žiadna zeleň. Priestoru opticky dominuje majestátna lipa, ktorá stojí nad potokom za plotom.
Domáci, ako sme už spomenuli, mali o záhrade iba hrubú predstavu. „Chceli moderný priestor s niekoľkými relaxačnými aktivitami,“ vysvetľuje Zoltán. „Zadefinovanie a spresnenie jednotlivých prvkov, ako sú solárna sprcha, vírivka, ohnisko, záhradný domček a trampolína, sú výsledkom spoločných konzultácií.“
„Aj s jednoduchým pôdorysom záhrady, ako to bolo v tomto prípade, možno vytvoriť zaujímavú kompozíciu, do ktorej nie je problém osadiť množstvo praktických, funkčných a estetických prvkov.“
Ing. Zoltán Nagy, záhradný architekt a autor projektu
Mohlo by vás zaujímať
Záhrada kopírujúca architektúru domu
Riešili sa aj ploty z pohľadového betónu, ktoré okrem ohraničenia majú za úlohu pozemok chrániť pred prípadným vyliatím potoka. Tvar terasy orientovanej na juh a materiál, z ktorého je realizovaná, už boli rozhodnuté v projekte domu a robili sa priebežne spolu so záhradou. „Bolo potrebné navrhnúť umiestnenie jednotlivých prvkov tak, aby mali zmysel a logiku, a premyslieť komunikačné ťahy,“ pokračuje záhradný architekt.
* článok pokračuje pod formulárom *
Vonkajšia obývačka pod strechou je skvelým rozšírením obytného priestoru. Drevená lavička je majiteľovým splneným snom, ktorý túžil po svojom „kúsku“ v záhrade. Ide o originál vyrobený na mieru. Vyrovnanie svahu smerom k domu umožnilo vznik praktických nízkych terás.
Vzhľadom na modernú architektúru domu a veľkosť pozemku sa aj záhrada realizovala v rovnakom duchu. Terén v dvoch, asi 15-centimetrových odskokoch vyrovnali do roviny. Celú plochu potom rozdelili na menšie časti v pravých uhloch, pričom centrálnu a najväčšiu tvorí trávnik. Akýmsi rozdeľovníkom sú priamo vedené chodníčky z makadamu.
Osadzovací plán záhrady
Časom priestor zaplnia aj novovysadené stromy. Dominantná bude lipa, menšie koruny majú stromovité hlohy vysadené v jednej línii. Niektoré betónové múry zakryjú strihané živé ploty z neopadavého vtáčieho zobu. Trvalkový osadzovací plán dopodrobna riešila Dagmar Hillová. Nejedovaté rastliny sú podľa dohovoru skôr nižšie a vysadené tak, aby vytvorili kompaktne zapojený záhon.
Postupne tu rozkvitajú rôzne druhy šalvií, alchemilky, kniphofie, echinacey, cesnaky, kavyle, ľaliovky, santoliny a levandule. O jednotlivé záhony sa stará majiteľka, trávnik je pýchou jej manžela. Na generálnu údržbu pozvú raz za čas aj odborníkov.
Moderný kvetináč plný nízkych letničiek begónií skvelo zapadá do celkového konceptu. Pozornosť púta aj ohnisko zapustené do terénu, vďaka čomu je súčasťou štrkovej plochy. Pri jeho používaní sem stačí prihodiť už len zopár vankúšov na sedenie a stoličiek.
Praktické rady od architekta
„Páčilo sa nám, že Zoltánov návrh nebol prvoplánový, ale koncepčný a na vysokej profesionálnej úrovni, pričom pracoval aj so širším prostredím, v ktorom žijeme. Bývame pod listnatým lesom a vedľa našej ulice sú vinohrady. Z tohto dôvodu nie sú vo výsadbe žiadne ihličnany, aby naša záhrada splynula s okolím a rešpektovala ho. Keďže bývame v miernom kopci, veľmi praktická rada, ktorú sme nakoniec aj realizovali, bola, aby sme terén dali do roviny. Časom sa to ukázalo ako veľmi dobré rozhodnutie. Je to praktické najmä pri zavlažovaní, pretože záhrada sa polieva rovnomerne a voda sa nezlieva do jednej časti. Výborným nápadom boli aj antikorové lišty popri trávniku, čo oceňujeme pri kosení. Aj samotná realizácia záhrady bola veľmi profesionálna, použité materiály sú kvalitné.“
Mohlo by vás zaujímať