Pri výbere prekladu predstavuje najjednoduchšiu cestu orientovanie sa na systémové prvky od výrobcu muriva, ktoré si vyberiete na zhotovenie hrubej stavby. Jednou z výhod je, že jednotliví výrobcovia ponúkajú preklady vo výškovom module, ktorý zodpovedá výškovému modulu murovacích tvárnic (250 mm), čo, samozrejme, urýchľuje výstavbu a zároveň nemusíte riešiť zbytočne zložité detaily, ktoré by pri nesystémovom riešení mohli vzniknúť. Ďalšou výhodou je, že sú navrhnuté tak, aby sa pri ich správnom použití zabránilo vzniku neželaných tepelných mostov. Pri zhotovení prekladov je potrebné prihliadať na technologické postupy predpísané výrobcami.
Preklady je potrebné klásť do dostatočne hrubého maltového lôžka a s dostatočnou dĺžkou uloženia na okolitom murive, ktorá je predpísaná v závislosti od dĺžky prekladu. Keramické preklady je potrebné vo väčšine prípadov pri ich kladení na obvodové alebo nosné murivo vhodne vyskladať z viacerých prvkov v závislosti od hrúbky steny. Zároveň sa medzi jednotlivé prvky umiestňuje tepelná izolácia, ktorá zabezpečuje splnenie tepelnotechnických kritérií. Na trhu sú však už dostupné aj preklady so zabudovanou, prípadne vyberateľnou izoláciou.
Pri realizácii je dôležitá správna orientácia prekladu. Na väčšine prekladov je správna orientácia vyznačená nápisom, prípadne šípkami. Niektoré preklady majú napríklad rozdielne vytvarovanú spodnú a hornú hranu, takže spodná hrana je rovná a horná zaoblená, čo v podstate zabraňuje (pre nestabilitu) nesprávnemu uloženiu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
O výbere vhodného prekladu rozhoduje aj to, či ide o otvor v obvodovom murive, v nosnej stene, alebo v deliacej nenosnej priečke. Do obvodového alebo nosného muriva sú určené nosné preklady, ktoré sú nosné (zaťažiteľné) hneď po zabudovaní. Do deliacich priečok môžete použiť aj ploché nenosné preklady. Dôležité je, samozrejme, slovo projektanta a statika.
Ako vybrať preklad
Pri výbere prekladu je potrebné začať rozhodnutím o úrovni tepelného, akustického a bezpečnostného komfortu, ktorý chcete v rámci hrubej stavby dosiahnuť. Výstavba ultranízkoenergetických domov či domov s takmer nulovou potrebou energie sa nezaobíde bez vonkajšieho tienenia. Na tento účel sú určené žalúziové preklady.
Mohlo by vás tiež zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Novinkou medzi keramickými prekladmi je nosný preklad s vnútorným priestorom na umiestnenie vonkajších žalúzií, s integrovanou alebo vyberateľnou tepelnou izoláciou, ktorý je určený do jednovrstvových konštrukcií.
Pri murive z keramických tehál s hrúbkou 50, 44 alebo 38 cm sa odporúča použiť nosný preklad s výškou 23,8 cm, čo umožňuje najlepšie vyskladanie detailov. Plochý keramický preklad sa odporúča použiť najmä na vnútorné murivo, v určitých prípadoch ho možno použiť aj na obvodové murivo.
Riziká monolitických prekladov
Okrem prefabrikovaných prekladov sa môžete rozhodnúť aj pre železobetónový monolitický preklad. Ak však uvažujete nad kúpou prefabrikátu alebo monolitu, mali by ste zvážiť riziká vlastnej tvorby.
Prefabrikát je certifikovaný a pravidelne testovaný výrobok s garantovanými technickými parametrami, takže pri správnej montáži máte záruku, že v konštrukcii bude plniť svoju funkciu.
Projektant vám pomôže
Pri návrhu projektu sa ako bezpečná a cenovo výhodná javí spolupráca s projektovou spoločnosťou, ktorá pozná sortiment daného konkrétneho výrobcu a ktorá vie jednotlivé výrobky vhodne navrhnúť. Otvory na moderných domoch bez problémov zvládnete s prefabrikovanými prekladmi, ktoré umožňujú preklenutie s veľkosťou max. 2 až takmer 4 m.
Existujú však aj atypické prípady, keď je použitie monolitického železobetónového prekladu, ktorý sa realizuje priamo na stavbe, nevyhnutnosťou. V takýchto prípadoch je však potrebný plnohodnotný návrh, ktorý zohľadňuje predovšetkým statické a tepelnotechnické požiadavky, a až potom dizajn. Uchyľovať sa k vlastnej tvorbe priamo na stavbe bez statika pri takých zásadných konštrukciách, akými preklady jednoznačne sú, predstavuje veľmi veľké riziko ohrozenia života či škôd na majetku.