Ak máte jasno v tom, že chcete murovaný dom, potom sa „už len“ stačí rozhodnúť medzi pálenou keramickou tehlou, pórobetónom, prípadne iným variantom, ktorý sa ale v praxi využíva len marginálne. Najväčšiu tradíciu má na Slovensku pálená keramická tehla.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Tepelnotechnické vlastnosti muriva
Domy musia spĺňať určité presne definované tepelnotechnické vlastnosti, v súčasnosti by sa mali nové domy realizovať na ultranízkoenergetickej úrovni, teda v energetickej triede A1, čo predstavuje maximálnu potrebu tepla na vykurovanie 40,7 kWh/m² a rok. Od 1. 1. 2021 musia byť nové realizované domy postevené ako domy s takmer nulovou potrebou energie, čo predstavuje energetickú triedu A0. Tu je predpísaná maximálna potreba tepla na vykurovanie na úrovni 20,4 kWh/m² a rok.
Ide o hodnotu, ktorú získate ako rozdiel medzi tepelnými stratami cez obalové konštrukcie, tepelné mosty, v dôsledku vetrania a medzi tepelnými ziskami (zasklenými plochami, vykurovaním…). Túto hodnotu možno do veľkej miery ovplyvniť tepelnoizolačnými vlastnosťami obalových konštrukcií, odstránením tepelných mostov v maximálnej možnej miere, tvarom domu či orientáciou a veľkosťou zasklených plôch. Preto je výber správnych stavebných materiálov jedným z rozhodujúcich faktorov. Aj napriek tomu, že zvolíte vysokotepelnoizolačné materiály, sa môže stať, že sa vám predpísanú hodnotu nepodarí splniť. Tu prichádza na rad kombinácia stavebných opatrení s technickými v podobe napr. riadeného vetrania so spätným získavaním tepla (rekuperáciou).
Mohlo by vás tiež zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
V čom spočívajú špecifiká stavby z pálenej tehly?
Dnešné tehlové stavebné systémy by sa dali charakterizovať niekoľkými spoločnými znakmi:
– kompletný systém na celú hrubú stavbu;
– tehly prispôsobené na rôzne účely použitia: tepelnoizolačné, akustické, vencové a i.,
– doplnkové formáty určené na vytváranie najčastejších detailov;
– vysokoefektívne technológie murovania na tenkovrstvovú maltu a murovaciu penu.
Zjednodušene povedané, tento heslovitý zoznam predstavuje zároveň aj špecifiká tehlovej stavby. Veľkou výhodou pálených tehál je, že opúšťajú výrobnú linku v suchom stave. Vďaka tomu tehly dosahujú svoje deklarované tepelnoizolačné vlastnosti ihneď. Túto výhodu je dobré využiť a podľa možnosti zachovať murivo aj počas výstavby suché, teda chránené proti poveternostným vplyvom, najmä dažďu a snehu. Z tohto dôvodu sa odporúča chrániť nedokončené tehlové murivo pred zbytočným premočením, a to tak, že sa posledný rad tehál jednoducho zakryje fóliou alebo lepenkou.
Tehly sa vyrábajú vypaľovaním v tunelovej peci pri teplotách okolo 900 °C. Tomuto kroku predchádza formovanie a sušenie. Pálené tehly sa vyrábajú lisovaním z ľahko tvarovateľnej zmesi, ktorej hlavnou súčasťou je tehliarska hlina. Zmes ďalej obsahuje vyhorievajúce ľahčivá, ako napr. drevné piliny. Ide teda o zdraviu neškodný materiál. Ľahčivá v procese vypaľovania vyhoria a zanechávajú po sebe sieť pórov, ktoré zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti tehál. Okrem toho sú tehly odľahčené systémom priebežných zvislých dutín, ktorých tvar, usporiadanie a celkový objem závisia od zamýšľaného účelu použitia. Tehliarsky črep je nehorľavý, má vysokú pevnosť, má schopnosť akumulovať teplo, umožňuje prechod vodných pár a tým reguláciu vlhkosti v interiéri. Pálené keramické tvarovky na výstavbu obvodových stien sú dostupné v širokej škále tepelnoizolačných vlastností, ktoré spĺňajú, resp. vysoko prekračujú normové požiadavky aj bez zateplenia. Súčiniteľ prechodu tepla sa pohybuje od U = 0,18 W/(m² . K) pri tvarovkách bez integrovanej tepelnej izolácie alebo od U = 0,14 W/(m² . K) pri tvarovkách plnených izoláciou.
Mohlo by vás tiež zaujímať