Užitočné rady pred realizáciou zateplenia
Na začiatok by ste mali vedieť, že zhotovované lícové murivo treba dôsledne chrániť, a to počas prác, ale aj v priebehu zrenia malty. Chránime ho pred znečistením aj nepriaznivými klimatickými podmienkami, a to s minimálne 8 až 10 dní. Rizikové je aj rýchle vysúšanie vetrom, vysoké či nízke teploty. Nepriateľom je aj zvýšená vzdušná vlhkosť, napríklad z dažďa alebo hmly, ale tiež priame slnečné žiarenie. Murivo prikryte ochrannou fóliou tak, aby kondenzát nestekal na murivo.
Rovnako nikdy nespracúvajte maltu pri teplotách vzduchu, podkladu alebo materiálov nižších ako +5 °C a vyšších ako 30 °C.
Čo budete potrebovať?
Materiál
- Asfaltovaný hydroizolačný pás
- Murovacia a škárovacia malta
- Lícové murivo
- Mriežka na odvetranie vzduchovej medzery
- Oceľové murovacie spojky
- Tepelná izolácia – fasádny EPS alebo izolácia na báze minerálnej vlny
- Kotvy z nehrdzavejúcej ocele
- Dištančná podložka
- Vymedzovacia podložka
Náradie
- murárska šnúra
- murárska lyžica
- dvojmetrová hliníková lata
- elektrické miešadlo
- elektrická vŕtačka
- kladivo
- škárovacia plastová podložka
- pologuľatá škárovacia palička
- vedro
- metla
Mohlo by vás zaujímať
Pracovný postup
Na suchý, vyzretý betónový pás natavte pás hydroizolácie, ktorou zabránite prestupovaniu vody z podložia do murovanej pohľadovej konštrukcie.
Na hydroizolačný pás naneste maltu, do ktorej založíte prvý rad. Pred samotným murovaním treba rozmerať celú skladbu murovacích prvkov. Maltu naneste v dostatočnom množstve, aby sa škáry po uložení tehál vyplnili bez vzniku dutín.
Po založení prvého radu vyvážte rovinu a zvislosť základnej konštrukcie pomocou dvojmetrovej laty. Polohu tehál môžete korigovať miernym pritlačením.
Ďalšie vrstvy
V ďalších vrstvách najskôr dokonale premaltujte všetky styčné škáry po celej šírke. Aj do ložných škár naneste maltu po celej šírke. Odporúčaná šírka škáry je 10 až 12 mm.
Do približne každej štvrtej styčnej škáry v druhej vrstve vložte mriežku na odvetranie vzduchovej medzery, ktorá sa vytvára za lícom muriva. Murovacia malta vďaka špeciálnej prísade nesteká a nezapĺňa tak vzduchovú medzeru.
Lícové tehly ukladajte vždy kapsou hore. Kapsa sa musí vždy vyplniť maltou.
Pri založení rohu muriva dodržujte vzájomné previazanie muriva. Preto začnite druhý rad lícovou tehlou s polovičnou dĺžkou a tretí rad opäť celou tehlou.
Systém murovania do šnúry
Pri murovaní plochy muriva používajte tzv. systém murovania do šnúry. Murársku šnúru napnite na oceľové murovacie spojky pripevnené v mieste rohu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Šnúra vymedzí požadovanú úroveň, do ktorej budete ukladať murovacie tehly. Nikdy nepoužívajte iné pomocné „vymedzovače“ škár (lišty, podložky). Ihneď po ukladaní tehál vykonajte ich konečné usadenie do požadovanej polohy, a to ich miernym pritlačením.
Pri murovaní nechajte vytlačenú murovaciu maltu v škáre, aby bolo neskôr čím dotvárať jej konečný vzhľad.
Vždy po vymurovaní približne troch vrstiev prečnievajúcu maltu odoberte tak, že ju zrežete pomocou murárskej lyžice na lícovej strane muriva.
Mohlo by vás zaujímať
Tepelná izolácia
Rubovú stranu muriva ponechajte bez ďalších úprav. Do vzniknutej vzduchovej medzery vložte tepelnú izoláciu, ktorú prichyťte do podkladovej konštrukcie.
Do tepelnej izolácie vyvŕtajte otvor v mieste prichytenia izolácie kotvou. Použite fasádny polystyrén alebo minerálnu vlnu. Polystyrén pripevnite špeciálnymi kotvami z nehrdzavejúcej ocele.
Kotvu do predvŕtaného otvoru narazte kladivom (v úrovni ložnej škáry muriva). Na narazenú kotvu nasaďte vymedzovaciu podložku a izoláciu pripevnite tak, aby vznikla voľná vzduchová medzera. Presný počet a rozmiestnenie kotiev je potrebné určiť statickým výpočtom.
Prečnievajúcu dĺžku tŕňa ohnite v smere prebiehajúcej ložnej škáry. Tepelnú izoláciu kotvite približne v mieste každej tretej lícovej tehly. Kotvite priebežne s murovaním lícového muriva. Ohnutý koniec tŕňa vtlačte do čerstvo nanesenej murovacej malty v ložnej škáre. Kotvy ďalšieho radu umiestňujte vždy medzi dve kotvy nižšieho radu. Kotvením muriva zabezpečíte jeho stabilitu.
Škáru upravte pologuľatým plastovým náradím po zaschnutí malty v škáre, ale ešte pred jej zatvrdnutím. Náradie nenamáčajte do vody. Nakoniec celú plochu lícového muriva očistite nasucho metlou.
Názorná skladba zateplenia lícovým murivom
1 Vodorovná betónová podkladová doska
2 Penetračný náter s asfaltovým izolačným pásom
3 obvodové murivo
4 Murovacia a škárovacia malta
5 Mriežka na odvetranie – celkový prierez vetracích otvorov musí byť aspoň 75 cm2 na každých 20 m2 fasády vrátane okien a dverí
6 Lícová tehla
7 Tepelná izolácia na báze penového expandovaného polystyrénu
8 Kotva z nehrdzavejúcej ocele
9 Vymedzovacia podložka