Málokto si uvedomuje, že pri súčasných dobre izolovaných novostavbách nie je možné bez vonkajšieho tienenia dosiahnuť tepelný komfort počas letných mesiacov. Ten síce môže zaistiť napr. klimatizácia, takéto riešenie však nemusí vyhovovať každému zo zdravotného, ale ani z finančného hľadiska. Klimatizácia je totiž energeticky náročná. Treba počítať s tým, že náklady na zníženie teploty vzduchu o 1 °C sú 3× až 4× vyššie ako náklady na jej zvýšenie. Vonkajšie tienenie preto môže byť z dlhodobého hľadiska lacnejším aj komfortnejším riešením. Na jeho montáž sa využívajú tehlové roletové a žalúziové preklady, do ktorých ho možno doslova schovať.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Moderné preklady pomôžu s prehriatím aj financiami
Pre laikov je hodnota stavebného materiálu na hrubú stavbu často prekvapivo nízka. Samozrejme, závisí od veľkosti, architektonického návrhu či umiestnenia v teréne, ale všeobecne platí, že cena tehál vo veľmi dobrom tepelnoizolačnom štandarde na celý dom tvorí 10 – 15 % rozpočtu celého rodinného domu. Tehly teda stoja toľko, ako napríklad vybavenie kuchyne či väčšie kúpeľne. Kým tieto investície sa počas užívania objektu môžu aj niekoľkokrát opakovať, hrubá stavba zostáva a meniť sa nedá, preto by mala byť skutočne kvalitná. Jej kvalita navyše zabezpečí tepelný komfort v zime aj v lete.
Druhou pre laikov menej známou skutočnosťou je, že efektívnou ochranou pred slnečným žiarením je primárne vonkajšie tienenie (rolety, žalúzie, screeny), ktoré nepustia lúče k skleneným tabuliam okien a zabránia tak zahriatiu skla a následnému preneseniu tepla do interiéru. Vnútorné tienenie si totiž poradí len so svetlom, nie s teplom, z pohľadu tepelnoizolačných parametrov je vnútorné tienenie, ľudovo povedané, jednoducho len na okrasu…
Nosný roletový preklad – jedno riešenie na celú stavbu
Práve zo spomenutých dôvodov sa výrobcovia kompletných tehlových systémov na hrubú stavbu snažia stavebníkom ponúkať také preklady, ktoré umožňujú inštaláciu vonkajšieho tienenia čo najefektívnejšie a najkomfortnejšie.
* článok pokračuje pod formulárom *
Na trhu sú dostupné preklady, ktoré majú vnútorný priestor z výroby vyplnený izolantom. Možno ich osadiť, zamurovať a získať nosnosť a tepelnoizolačné vlastnosti, ako keby stavebník použil klasické nosné preklady 23,8.
Kedykoľvek však možno namontovať tienenie, a to vďaka možnosti postupne vyťahovať jednotlivé diely izolantu, čím stavebník postupne získa priestor na žalúziu, malú roletu alebo aj veľkú schránku na roletu. Výhodou je teda rýchlejšia realizácia vďaka možnosti použiť jeden typ prekladu nad všetky okná. Stále pritom zostane zachovaný dostatok integrovanej izolácie, aby nevznikli tepelné mosty. Dostupné sú už aj preklady, ktorých tepelnoizolačné parametre sú vylepšené použitím grafitového polystyrénu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Pre stavebníkov je ďalšou dobrou správou, že moderné žalúziové a roletové nosné tehlové preklady sa v súčasnosti navrhujú v spolupráci s výrobcami tieniacej techniky. Vyberateľné segmenty polystyrénu a schránka na tieniacu techniku sú vďaka tomu optimalizované tak, aby bolo možné inštalovať väčšinu u nás dostupnej tieniacej techniky, a to tak počas výstavby, ako aj kedykoľvek neskôr v priebehu používania domu.