Pracovný postup
Keď ste zhotovili maltové lôžko aj prvý rad tehál (1. časť), pustite sa do prípravy malty. Budete potrebovať čistú nádobu, do ktorej sa nalejete množstvo vody podľa návodu na vreci s maltou. Za stáleho miešania pridávajte suchú zmes malty. Premiešavajte ju elektrickým miešadlom s dostatočným výkonom, kým nevznikne hmota medovej konzistencie.
Náš tip
Na brúsené tehly môžete použiť aj špeciálnu maltu na tenké škáry na silikátovo-disperznom základe. Obsah vo vedre stačí premiešať a maltu môžete ihneď nanášať systémovým valčekom.
Nanášanie lepiacej malty
Tenkovrstvovú maltu nanášajte na prvý rad tehál celoplošne rovnomerným pohybom pomocou nanášacieho valca, a to v hrúbke 3 mm. Pred nanášaním malty a PU peny nezabudnite tehly opäť dobre očistiť. Ak je teplota vzduchu vyššia ako 10 °C, treba ich tiež navlhčiť vodou.
Tehlu musíte do nanesenej lepiacej malty uložiť do piatich minút. Na aplikáciu lepiacej malty môžete alternatívne použiť zubové hladidlo. Treba však počítať s vyššou spotrebou lepidla približne o 10 %. Pred nanášaním malty a PU peny musíte tehly očistiť a pri teplote ˃ 10 °C aj zvlhčiť vodou.
Mohlo by vás zaujímať
Previazanie muriva
Postupujte rovnako, ako pri kladení prvého radu tehál – najskôr uložte tehlové bloky do rohov stavby a do ostenia stavebných otvorov. Tehly ukladajte do maltového lôžka alebo na PU penu pozdĺž napnutej murárskej šnúry, a to zhora zasunutím pier do drážok. Okrem rovinnosti muriva dbajte aj na správne zhotovenie väzby tehál. Ideálna je preväzba na polovicu dĺžky bloku, minimálne však 100 mm.
Ako riešiť škáry?
Ku stykovaniu muriva by malo dôjsť uprostred steny. Vzniknutú medzeru medzi tehlami široká 5 – 15 mm treba prednostne vyplniť tepelnoizolačnou murovacou maltou, pri technológii murovania na PU penu alebo maltu určenú na tenké škáry zasa dvoma húsenicami PU peny. Širšie škáry sa vypĺňajú tepelnoizolačnou maltou a prírezom tehly.
* článok pokračuje pod formulárom *
V mieste ostenia dverí a okien použite doplnkové tehly, ktoré zabezpečujú vzájomnú preväzbu tehál, zaisťujú podmienky na kotvenie rámov dverí a okien, vodiacich líšt tieniacej techniky a eliminujú tepelné mosty na vloženie izolantu do káps tehál.
Náš tip
Je vhodné, ak v priebehu murovania zabudujete systémové kotvy na zviazanie vnútorného muriva a priečok. Tehly v mieste uloženia kotiev zľahka prebrúste, napr. rašpľou.
Vyplnenie kapsy
Takto by mala vyzerať kapsa v polovičnej krajovej tehle, ktorá sa vyplní tepelnoizolačnou maltou alebo extrudovaným polystyrénom.
Kontrola správnosti
Pri murovaní stále kontrolujte správnu polohu a napnutie murárskej šnúry. Polohu tehál môžete upraviť gumovou paličkou. Zvislosť muriva preveríte pomocou vodováhy alebo olovnice.
Ochrana muriva pred vlhkosťou
Pätu muriva na základovej alebo stropnej doske chráňte z vnútornej strany pred vlhkosťou do výšky asi 10 cm – napríklad tak, že tehly natriete tekutou hydroizoláciou alebo zhotovíte spätný spoj povlakovej hydroizolácie z asfaltových pásov či PVC fólie. Stojaté kaluže vody zo základovej dosky vymeňte metlou.
Nezabudnite murivo prikryť
Ak výška budúceho muriva nie je vo výškovom module 250 mm, môžete použiť doplnkové nízke tehly, prípadne tehly upravte na požadovanú výšku rezom. Môžete tak urobiť pomocou stolových okružných píl alebo ručných elektrických píl, prípadne aj ručnou pílou. Pozor však, na rezanú stranu tehál sa potom nedá nanášať tenkovrstvová malta. Murivo je tiež potrebné vyrovnať do roviny. Po ukončení práce je nutné murivo prikryť a zaťažiť, aby ste ho ochránili pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.
Prečítajte si aj 1. časť seriálu.