Pálená tehla
- Pálená tehla patrí k ucelenému stavebnému systému (rôzne keramické bloky, tvarovky na murovanie stien, stropné systémy, preklady a doplnkov), preto sa netreba čudovať, že podiel tehlových stavieb je taký veľký.
- Dnešné tehly zmenili svoj rozmer na väčší a presnejší, čo má vplyv na rýchlosť výstavby – za jeden deň sa dá postaviť jedno podlažie.
- Klasickej hrubej vrstve malty odzvonilo. Muruje sa špeciálnou maltou na tenké škáry, ktorá sa nanáša vo vrstve s hrúbkou 1 mm. Menšie množstvo použitej malty prispieva nielen k úspore nákladov a času, ale vybudovaná konštrukcia je suchšia, čím sa pri výstavbe ušetrí značné množstvo vody.
- K zlepšeniu tepelnoizolačných vlastností prispieva aj systém zvislých spojov medzi tehlami na takzvané pero + drážka, ktoré sa zaobídu bez malty.
Tehla je materiál na ekologický dom
Tehla ako výrobok z prírodných surovín sa môže pochváliť priaznivou ekologickou bilanciou počas celého svojho životného cyklu (ťažba suroviny, výroba, užívanie, demolácia a recyklácia), preto je ideálnym materiálom na ekologický dom.
Tehliarska hlina sa ťaží povrchovým spôsobom spravidla v blízkosti tehelní, čo len v minimálnej miere zaťažuje životné prostredie dopravou. Vyťažené hliniská sa dajú bez problémov rekultivovať.
Tehliarska výroba nie je náročná na vodu a nedochádza ani k produkcii odpadových vôd.
Vypaľovanie prebieha pri teplotách okolo 900 °C, čo si vyžaduje energiu, ktorá však vďaka neustálej modernizácii technológií klesla za posledných 20 rokov na tretinu.
Na ekologickú bilanciu tehly priaznivo vplýva aj dlhá životnosť a minimálne nároky na údržby tehlových stavieb.