Aj stavba krbu svojpomocne potrebuje projekt
Prvá vec, ktorú som si musel premyslieť, bol tvar základu, resp. základovej dosky pod kozub. Urobil som si náčrt na papier a pridal som rozmery.
Kvôli nákupu materiálu je veľmi dobré poznať vzhľad kozuba už pred jeho postavením. Z toho vznikla potreba podrobného plánu – projektu. Svoju predstavu som síce mal v mysli, no nedokázal som ju preniesť na papier. Sprvoti som si myslel, že požiadam o pomoc projektanta, ale stále som nevedel, ako mu kozub opíšem.
Nebojte sa počítača
Potom sa stal však zázrak. Môj štrnásťročný synovec mi ukázal program na kreslenie v počítači a s jeho pomocou sme za tri hodiny kozub nakreslili presne taký, aký som ho chcel mať. Ani by ste neverili, aký kameň mi spadol zo srdca, že svoj vysnívaný kozub mám na papieri.
Kozub má ľavú, pravú a stredovú časť. V pravej časti sú odkladacie priestory (klenby) na drevo a náradie a nad nimi je podlhovastá pracovná plocha.
V stredovej časti je kozub s grilom. S jeho zadnou stenou susedí udiareň, ku ktorej sa pristupuje z vonkajšej strany altánku. Vľavo je dôležitá najmä piecka na vykurovanie udiarne, ale aj na varenie či výrobu lokší.
Piecka, kozub a udiareň používajú jeden spoločný komín vyústený nad altánkom.
Aký materiál si na stavbu krbu svojpomocne vybrať?
Premýšľal som, z akého materiálu postavím kozub, či z kameňa, či z tehál obložených kachličkami alebo pomocou pórobetónu. Nakoniec som sa rozhodol pre šamotové tehly. Keďže som už mal plán, bolo nutné vypočítať si približný počet tehál na stavbu. Podľa dĺžky kozuba som si vypočítal, koľko tehál sa vojde po dĺžke, počet som vynásobil počtom tehál na výšku, odpočítal som všetky otvory umiestnené v kozube, pripočítal som počet radov komína krát počet tehál na jeden rad, a tým som si vypočítal, koľko treba šamotových tehál. Kupoval som aj tehly klenbové, aj tehly na obloženie (tzv. tatranky) a tehly v tvare písmena J. šamotových tehál som kúpil 2 000, klenbových 50, tatraniek na obloženie 500 a 50 tehál v tvare J.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Základ kozuba
Podľa nákresu som si preniesol miery kozuba na skutočnú veľkosť tak, že som si vyznačil jeho tvar na mieste, kde bude kozub stáť, kolíkmi s natiahnutou šnúrou. Tým som získal obrys základovej dosky. Podľa napnutej šnúry som vyryl výkop so šírkou 20 cm po celej ploche do hĺbky 1 m, vytvoril som obvodové debnenie a všetko som starostlivo zalial betónom. Do betónu som vložil skaly a oceľové výstužné siete s priemerom prútov 8 mm. Vrch základovej dosky som vyhladil oceľovým hladidlom a betón som nechal dôkladne stvrdnúť. V ďalšom kroku som základovú dosku s hrúbkou 17 cm natrel penetračným náterom, kúpil som hydroizolačný asfaltovaný pás a pomocou „studeného asfaltu“ som zhotovil izoláciu odolnú proti vode. Týmto som si pripravil základ pod stavbu kozuba.
Začíname murovať
Prípravy na stavbu krbu svojpomocne boli na konci, a tak som plný elánu začať murovať. Rozhodol som sa murovať z pravej strany kozuba, zdala sa mi najjednoduchšia. Púšťať sa hneď zo začiatku do zložitejších konštrukcií som považoval za priveľké riziko.
Klenby v krbe
Špeciálnou bola stavba klenby v kozube. Začal som tým, že som si vyrobil polystyrénovú šablónu.
Polystyrén rozrežeme na požadovanú šírku klenby, potom ho položíme na zem a poukladáme naň tehly od odrezanej ľavej časti, tehla vedľa tehly v tvare oblúka, kým nedôjdeme tehlami až na pravú stranu. Potom tehly rozmiestnime od seba podľa požadovanej veľkosti medzier a tvar oblúka formujeme tak, aby sme dostali krásne symetrickú klenbu.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Hore uprostred oblúka vynecháme presný otvor na poslednú a prostrednú klinovú tehlu (klenák). Po presnom rozmiestnení tehál vyznačíme na polystyrén líniu fixkou podľa rozložených tehál a vyznačíme aj ich umiestnenie. Ostrým odlamovacím nožom vyrežeme klenbový tvar. Potom všetko rozoberieme a hotovú šablónu vložíme do murovaného otvoru.
Teraz môžeme presne murovať podľa vyznačenej šablóny a nebáť sa, že čo hore vznikne. Klenbu vždy murujeme súčasne z oboch strán, kým neostane posledné voľné miesto na stredový klenák. Šablónu si zhotovíme z polystyrénu šírky 10 cm. Ja som na vyplnenie celej hĺbky klenby použil štyri polystyrénové platne uložené pri sebe. Nerovnosti, ktoré vzniknú v dôsledku nerovnako narezaných platní, som prekryl asfaltovaným pásom.
Záchytný múr klenby
Vďaka záchytnému múru vydrží klenba aj väčšiu záťaž zhora bez toho aby sa roztlačila alebo zrútila. V mojom prípade na pravej strane kozuba je záchytný múr zároveň obvodovým múrom kozuba.
Vyberanie šablóny z klenby
Po stvrdnutí malty (2 – 3 dni) možno vytiahnuť z klenieb polystyrénové šablóny, tzv. ramenáty (voľakedy sa na veľkých stavbách stavali ramenáty z dreva). Treba to urobiť, aby murivo zaťažilo klenby skôr, než začneme škárovať. Po vybraní sa totiž klenba trochu zníži. Ak by sme vytiahli ramenáty až po škárovaní, mikropohybom klenby by škárovka v jej okolí popraskala a mohla by vypadnúť zo škár.
Ako vybrať šablónu? V drvivej väčšine prípadov budete musieť šablónu rozrezať odlamovacím nožíkom a po kúskoch ju vytiahnuť spod klenby.
Dymovod z udiarne
V ľavej časti krbu som sa rozhodol pre piecku, ktorá najmä vyrába dym na údenie. Je však na nej aj platňa, na ktorej možno uvariť napríklad guláš v hrnci. Z ohniska piecky na údenie vedie oceľová rúra, ktorá je vyústená v zadnej stredovej časti kozuba (priemer rúry je 20 cm), teda do priestoru udiarne. Nad stredovými klenbami sú oceľobetónové preklady s hrúbkou 17 cm, na ktorých je založený komín. Zvyšok priestoru je zaliaty betónom až po vrch. Komín je vymurovaný nad udiarňou, aby dym z nej prúdil priamo do komína. V stene komína je vynechaný otvor na pripojenie dymovodu z kozuba. Komín som vymuroval do potrebnej výšky. Ak nechcete byť „očadení“ dymom, 3 m sú minimum. „Čiapku“ komína som urobil klenbovú, aby doň nepršalo. Kvôli komínu bolo potrebné rozobrať strechu altánku a vyrezať do nej otvor.
Mohlo by vás zaujímať
Ako si uľahčiť škárovanie pri stavbe krbu svojpomocne
Postupoval som zhora nadol, teda od komína, ale smer nie je veľmi podstatný. Dôležitejšie pre mňa je, ako dostanem čistým spôsobom a čo najrýchlejšie maltu do škár.
Zohnal som si prázdnu použitú tubu od tmelu, ktorá sa zasúva do vytláčacej pištole, namiešal som si redšiu maltu z piesku a cementu (môžete pridať kvapku Jari alebo plastifikátora) a naplnil som tubu. Zo špičky nadstavca som odstrihol toľko, aby som koniec mohol vsunúť do škáry (1 cm), a stláčal som spúšť pištole. Malta sa pekne vtláčala do škáry. Aby bola škára hladká, rozotrel som povrch mokrým štetcom a zostal dokonale hladký. Na dôkladné očistenie tehál, ktoré sa od štetca zašpinili, som použil vodu s trochou Sava a tehly som umýval kuchynskou hubkou. V tomto mi najviac pomohla moja ženička.
Platňa nad pieckou
Nad ohniskom udiarne je železná liatinová platňa, ktorú využijem na ohrievanie vody alebo na prípravu lokší (placiek). Má však nevýhodu, že pri daždi na vlhkom vzduchu hrdzavie, a tak ju chcem budúci rok vymeniť za platňu mramoru. Dočítal som sa, že na placky je výborná, nepraská, hreje a nehrdzavie. Dvierka ohniska sú vybavené šamotovou vrstvou (štítom), aby sa neprepálili.
Keramická dlažba
Keď bola stavba krbu svojpomocne ešte len v mojich predstavách, chcel som na odkladacie plochy dosku z dreveného masívu, ale keďže by som ju potreboval aj k udiarni, kde by na ňu pršalo, a dvaja stolári, ktorí sa boli pozrieť na kozub, mi ju neodporučili, odstúpil som od pôvodného plánu. Tiež by nás to stálo dosť veľa peňazí a ja som už nechcel stavbu ďalej predražovať. Rozhodol som sa teda pre keramickú dlažbu. Bola starostlivo vyberaná, aby ladila s farbou altánku, farbou šamotových tehál a aby sa hodila aj do prírody. Rozhodoval som sa medzi masívom, mramorom a prírodným kameňom. Dlažba bola až na poslednom mieste. Svoje rozhodnutie neľutujem, pretože svojimi vlastnosťami prevýšila moje očakávania. Možno nebude lahodiť všetkým očiam, ale ja som s ňou veľmi spokojný.
Oplatí sa robiť poctivo
Na záver by som chcel poznamenať niekoľko dôležitých faktov. Všetky tehly som rezal uhlovou brúskou a brúsil na kotúčovej brúske, a to každú odrezanú časť tehly. Bola to možno až prehnaná starostlivosť, ale pri pohľade na kozub vidieť, že sa to oplatí. Nesmiem zabudnúť na svojho každodenného pomocníka, môjho otecka. Bez neho by som prácu sám nezvládol, všetko mi starostlivo pripravoval, miešal maltu, nosil a rezal tehly. Proste pomocník ako má byť. Spolu s ním mi stavba krbu svojpomocne zabrala 230 hodín práce v priebehu 5 mesiacov. Snáď sa vám môj postup zapáči, snažil som sa pomôcť všetkým, čo sa snažia začať podobne ako ja.
Mohlo by vás tiež zaujímať