Plánovanie kozuba
Najprv som zvažoval kúpu typizovaného – prefabrikovaného, ktorý ponúkajú v obchode. Ale keď som videl v časopisoch množstvo nápadov na vybudovanie záhradného kozuba svojpomocne, neodolal som a začal som získané informácie pretavovať do vlastného návrhu záhradného grilu a piecky na guláš. Dôležité bolo rozhodnúť sa, z akého materiálu by som mal kozub postaviť. Keďže som z komína starej drevenice mal dosť starých tehál, výber bol jasný – bude zo starých tehál a časti, kde bude horieť oheň, spravím zo šamotu. Zohnal som si dvierka na gril zo starého sporáka a liatinové dvojdvierka na záhradnú piecku, kúpil som antikorový rošt, aby som vedel podľa neho určiť šírku grilu, a kotlík na guláš a začal som kresliť, ako by mohol záhradný kozub s grilom a pieckou vyzerať. Pôdorysné rozmery sa odvíjali od veľkosti kotlíka a roštu.
Začiatok prác
Samotná stavba sa začala tým, že som si na betón altánkovej podlahy v miestach, kde budem kozubovú zostavu budovať, rozprestrel papierovú lepenku, na ktorú som si nakreslil kriedou pôdorys grilu a piecky na guláš. A začal som na vápennocementovú maltu murovať súčasne kozubovú zostavu aj komín. Pri murovaní spodnej časti kozuba som spredu vynechal otvory, kde plánujem dorobiť poličky na odloženie vecí potrebných pri grilovaní (uhlie, tácky….).
Sokel a steny
Spodnú časť kozuba som staval zároveň s komínom a oba objekty som spolu stavebne preväzoval – kvôli pevnosti. Následne som zo šamotových tehál vymuroval priestor popolníka a osadil tam kozubové dvierka. Zo šamotových tehál boli sú aj steny a dno kozuba s liatinovou mriežkou na prepad popola. Šamotky som lepil kozubárskym tmelom s odolnosťou 1 000 °C. Do stien kozuba som nad seba osadil dva rady antikorových profilov tvaru U – koľajničky na grilovací rošt. Steny kozuba sú obmurované tehlami naležato a opäť stavebne prepojené s komínom.
Dymová komora
Vymuroval som ju zo šamotových platní 500 × 250 × 30 mm lepených k sebe kozubárskym tmelom. Čelo komory je vyskladané do oblúka technikou stredového klenového kameňa v štýle klenby z minulosti. Použil som šamotové tvarovky zo starej pece na pečenie chleba, ktoré sa váľali susedovi na dvore. Komora je s komínom prepojená rúrou s priemerom 200 mm so zabudovanou klapkou, ktorú kúpite v obchode s peciarskym materiálom. Dymová komora je na spevnenie, ale hlavne z estetického hľadiska obmurovaná starými tehlami nastojato. Vyčnieva tehla s reliéfom slovenského dvojkríža tiež zo starého zbúraného komína.
Komín z tehál
* článok pokračuje pod formulárom *
Pôdorys je murovaný zo štyroch prekladaných tehál na vápenno-cementovú maltu na komínovom betónovom základe s rozmermi 800 × 800 s hĺbkou 1 000 mm. V spodnej časti komína sú osadené čistiace dvierka. Vo výške približne 50 cm nad úrovňou kozubového sopúcha som na komín vložil plechovú pozinkovanú rúru s priemerom 200 mm, ktorá trčí zhruba 2 m nad úroveň štítu altánku. Rúru som v mieste styku s tehlami obalil stavebnou hliníkovou fóliou (aby sa mohla rozťahovať pri zohrievaní) a postupne som ju obmuroval tehlami. Komín som pri priestupe strechou oplechoval a ukončil betónovou doskou. Rúra komína sa končí plechovou čiapkou, aby doň nepršalo.
Piecka na varenie
Začal som ju murovať napravo od kozuba. Postupne som vymuroval sokel zo starých tehál. Komoru popolníka a ohnisko som vymuroval zo šamotových tehál a osadil som liatinové dvojdvierka. V zadnej časti ohniska som osadil rúru na odvod dymu a spalín do komína. Aby teplo neunikalo priamo do komína, pred otvor odvodu spalín som vo vzdialenosti asi 50 mm osadil šamotovú stienku s hrúbkou 25 mm. Stienka je o 50 mm nižšia ako steny komory na odvod spalín. Do rúry na odvod spalín s rozmermi 115 mm som vložil medzikus s komínovou klapkou. Dymovod (rúra na odvod spalín z piecky) som zaústil do komína pod uhlom približne 45°.
Oceľová platňa
Veľmi dôležité bolo vymyslieť oceľovú platňu piecky, aby sa na ňu dal postaviť hrniec, ale aj vložiť do nej kotlík pri varení na priamom ohni. Dal som si vyrobiť platňu, ktorá je aj pre rozťahovanie vplyvom teploty, ale aj pre funkčnosť a variabilitu vyrobená z troch častí:
1. Vonkajšia časť – rám má rozmery 600 × 600 × 10 mm.
2. Vnútorný rám má rozmery 450 × 450 × 10 mm s otvorom na strednú časť.
3. Kruhová stredná časť je odnímateľná s priemerom 300 mm a hrúbkou 10 mm. Otvor je navrhnutý podľa obvodu kotlíka, ktorý tam vložíme, a v ktorom sa bude variť guláš. Aby časti navzájom neprepadli, je zospodu po celom obvode vnútornej strany vonkajšej časti prizváraná pásovina 20 × 5 mm s presahom a na vnútornú kruhovú časť skrúžený oceľový drôt s priemerom 7 mm.