Pasívny dom musí spĺňať prísne energetické štandardy. Určené parametre, ako sú súčiniteľ prechodu tepla či hodnota vzduchotesnosti, sa dosahujú kombináciou použitých materiálov. Najdôležitejšie je pritom myslieť na úsporu energie už od začiatku stavby, a teda rozhodnúť sa pre správny stavebný materiál.
Brúsené tehly so šírkou 500 mm podľa komplexných meraní spĺňajú limity na stavbu pasívnych domov aj bez dodatočného zateplenia. Izolácia sa totiž nachádza priamo v nich, a to vo forme polystyrénových guličiek. Tehla je patentovaným spôsobom plnená izolantom, ktorý tak pri manipulácii nevypadne a zároveň je paropriepustný.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Súčiniteľ prechodu tepla muriva z tehál šírky 50 cm, plnenej polystyrénom je 0,11 W/(m2 . K), čo zodpovedá parametrom polystyrénovej izolácie s hrúbkou 36 cm alebo 7 m hrubej stene z klasických plných tehál. Hodnota tepelného odporu je R = 9,16 m2 . K/W.
Vo vzorovom pasívnom dome z takýchto tehál (na titulnom obrázku) prebehlo niekoľko sérií merania neprievzdušnosti plášťa budovy. Zatiaľ posledné merania prebehli po roku používania domu. Potvrdili hodnotu vzduchotesnosti n50 = 0,2 h-1, čo je 3-krát menej ako požiadavka na splnenie štandardu pasívneho domu.
Nie každý však chce stavať pasívny dom a investovať do technológií, ktoré sú nevyhnutné na jeho prevádzku. Ak stavebník preferuje úsporu nákladov na vykurovanie a výhodný nákup materiálu, môže si vybrať tehly, ktoré nie sú vyplnené izolantom, ale spĺňajú požiadavky na výstavbu nízkoenergetických domov bez dodatočného zateplenia.
Nielen šírka tehlových blokov a ich cena, ale práve tieto parametre by mali byť kľúčovým argumentom v prospech kúpy tehly. Ak vyberáte tehlu na svoj dom, neporovnávajte tehly pri rovnakej hrúbke, ale pri rovnakom tepelnom odpore.
* článok pokračuje pod formulárom *
Tepelný odpor (R) vyjadruje schopnosť materiálu zadržať teplo, jeho hodnota by mala preto byť čo najvyššia.
Súčiniteľ prechodu tepla (U) ukazuje, ako materiál prepúšťa teplo z jedného prostredia do druhého, preto by jeho hodnota mala byť čo najnižšia.
Pri výbere dbajte aj na to, či výrobca ponúka ucelený stavebný systém. Teda nielen tepelnoizolačné tehlové bloky na obvodové murivo, tehly na nosné, priečkové a akustické murivo, brúsené tehly, ale aj keramické stropy a preklady, nosné preklady na vonkajšie tieniace systémy, keramické stropné panely, prípadne aj komíny.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Niektoré spoločnosti ponúkajú k tehle zadarmo aj lepidlo na brúsené tehly, prípadne zakladaciu maltu na prvý rad domu či bezplatnú dopravu materiálu na stavbu.
Investovať do tehly prináša veľa výhod. Najväčšou je tá, že dom z nej postavený počas celej svojej životnosti ušetrí čo najväčšie množstvo energie. To ale stále nie je všetko. Šetrí aj tak, že netreba investovať do zateplenia. Klíma v takomto dome je vynikajúca. V zime teplo, v lete príjemne chladno. A to aj bez použitia klimatizácie.
Dôležité rozhodnutia prichádzajú hneď na začiatku stavby, pretože tehla sa na dome už vymeniť nedá.
Mohlo by vás tiež zaujímať