Najprv nevedeli o stavbe skoro nič, no tá téma ich pohltila. Po dlhých večeroch strávených pri stavebných článkoch sa rozhodli, že si postavia dom nízkoenergetický.
Napokon bol z neho pasívny. Projekt, ktorý si kúpili, s takouto alternatívou síce nepočítal, no večerné štúdium časopisov prinieslo svoje ovocie. Zmeny v projekte, ktoré viedli k prepracovaniu domu na pasívny, si totiž urobili úplne sami.
Tak vytiahli lopaty a kelne
Keďže manžel podnikal v oblasti drobného stavebníctva, rozhodli sa stavať sami s malou pomocou špecializovaných firiem. Po odobratí ornice vytýčili stavbu a základy označili vápnom. Vykopali a zabetónovali spodnú časť základov. Osadili základy zo strateného debnenia, pridali oceľové výstuže, zateplili ich, uložili oceľové siete ako výstuž a betónom C 30 zabetónovali základovú dosku. Aby hydroizolácia lepšie priľnula k betónu, rozhodli sa základovú dosku vybrúsiť. Na brúsenie si objednali firmu, ktorá dosku vybrúsila za 1000 eur.
Murovanie z tehál
V tom čase brúsená tehla na slovenský trh iba prichádzala, takže stavali z tehly nebrúsenej. Prvý rad tehál penetrovali, keďže v tejto úrovni bude chodník. Vnútri bude na hydroizolácii uložený 30-centimetrový polystyrén.
Na rad prišiel strop. Je z keramických stropných nosníkov, samozrejme v spojení s oceľovou výstužou. Ukladali si ho sami a pri 170 m2 stál 10-tisíc eur.
Rekuperácia
Už pri ukladaní stropu mysleli na prípravu rekuperačnej sústavy – niektoré keramické vložky preto vynechali a nahradili polystyrénom, aby vytvorili otvory na rekuperačné rúry. Firma Paul – dodávateľ systému – celú rekuperačnú jednotku nainštalovala ešte skôr, ako sa začal ukladať krov.
Krov a strecha
Krov na dome je klasický, so stolicou v strede. Všetky drevené časti konštrukcie sú penetrované biocídnym moridlom.
Medzi krokvami a tiež na celom strope je 30 cm hrubý podlahový polystyrén. Podkrovie bude slúžiť výlučne ako úložný priestor, a tak polystyrén opatrili iba penetračným náterom a nivelizačnou stierkou.
Na krov uložil hydroizolačnú fóliu a na ňu na latovanie osadili keramické pálené škridly Creaton Futura s glazúrovanou povrchovou úpravou.
Špeciálne okná
Najextravagantnejším kúskom tohto domčeka sú okná. Sú totiž predsadené, zrkadlové, 2,5 m vysoké, 1,5 m široké a nedajú sa otvoriť. Ich konštrukčné riešenie si navrhli majitelia a realizovala ich firma Samoni, s.r.o. Profil okna je Rehau Geneo Pasiv, farba Ral 7016.
* článok pokračuje pod formulárom *
Dvere sú od firmy Baupartner, farba antracit, rozmer dverí aj so svetlíkom je 1 400 × 2 250 mm, z toho dvere sú široké 1 000 mm.
Elektrina zo slnka
Kým vnútri sa začalo pracovať na podlahách, zvonka firma Logitech osádzala fotovoltický panel. Cena panelu aj s bojlerom a príslušenstvom bola 5 200 eur, 800 eur stála montáž. Úlohou panelu je priviesť 2 kW elektrickej energie do hybridného bojlera a 1,5 kW do vnútornej siete a tiež zabezpečiť elektrinu do podlahového vykurovania s celkovým výkonom 4 kW.
Vnútorné práce
Medzitým sa vnútri živo pracovalo. Upravovali sa povrchy stien, do podlahy sa ukladali elektrické rohože. Tu urobili majitelia drobnú chybu. Dom je síce pasívny, takže rohoží stačí málo, no vzhľadom na zvýšenie komfortu by sa nabudúce nebáli podlahové vykurovanie natiahnuť po celej podlahe. Šialené predimenzovanie by ich nezaujímalo, ale aspoň by necítili tepelné rozdiely v podlahe na miestach s rohožami a bez nich.
Na stropoch sú na viacerých miestach podhľady s osvetlením. Digestor je v priestore otvorenej kuchyne a má vývod do rekuperačnej jednotky, aby sa spätne získavalo teplo a vlhkosť, lebo rekuperátor má entalpický výmenník.
Zateplenie stien a fasáda
Polystyrén hrubý 30 cm sa ukladal v dvoch vrstvách. Fasáda je Baumit silikón Top, biela farba. Aj fasádu si majitelia robili úplne sami.
Vonkajšie terénne úpravy
Skladba podlahy a základovej dosky je veľmi hrubá, a tak je dom 75 cm nad pôvodným terénom. Okolo domčeka teda museli vybetónovať chodník a následne navoziť hlinu na vyrovnanie terénu. To sa im napokon podarilo, stačilo priviezť a rozprestrieť „len“ 70 tatroviek zeminy.
Vnútri sa však nerušene pokračovalo v úpravách stien, ukladaní podláh, montovaní kuchyne, spotrebičov a sanity.
Energetický certifikát
Po dokončení domčeka bol vykonaný blower door test, ktorý preukázal, že dom bol postavený ako pasívny, na základe čoho získal energetický certifikát A0.
Chcete vedieť ako sa majiteľom dielo napokon podarilo a ako sa v dome býva? Návštevu v tomto dome si môžte prečítať tu.