Vyše storočný poklad
Prerábka mestských tehlových domov v anglicky hovoriacich krajinách má nespočetne veľa podôb. Hoci neraz ide o úplne rovnakú typológiu a podobnú situáciu či dokonca o verné požiadavky klientov, rekonštrukcia zakaždým prinesie niečo iné. Architekti ukazujú, ako sa dá s takýmito historickými stavbami hrať, pretvárať ich a posúvať ich využiteľnosť do 21. storočia. V prípade viktoriánskeho dvojdomu v mestskej časti Midtown, severne od centra Toronta, platil rovnaký scenár.
Tento 130-ročný úzky poschodový dom predstavoval hotový poklad. Architekti z kancelárie Dubbeldam Architecture + Design ho mali za úlohu prerobiť tak, aby plne vyhovovalo kreatívnemu páru a jeho deťom. Požiadavky zahŕňali rozšírenie obytného priestoru v zadnej a hornej časti domu, vytvorenie lepšieho kontaktu s exteriérom a modernizáciu interiéru i zadného dvora v súlade s potrebami súčasného života.
Úzky poschodový dom s dvoma tvárami
Architekti prepožičali domu dve tváre, či lepšie povedané, ponechali jednu z nich – fasádu orientovanú do ulice – v jej tradičnej forme. Interiér, naopak, zmysluplne odráža nielen osobnosti a povolanie majiteľov, ale aj ich spoločný rodinný život a zážitky. Hoci na šírku má dispozícia menej než päť metrov a celé bývanie sa rozkladá „len“ na ploche 230 metrov štvorcových, celý dom pôsobí oveľa priestrannejšie. A to vďaka stratégii „kompresie a expanzie“, o ktorú sa architekti opierali. Zúžené medzipriestory interiér na jednej strane uzatvárajú, zvýrazňujúc pocit „stlačenia“. Následne sa otvárajú do veľkých zón s vyvýšenými loftovými stropmi. Dom však ponúka aj okamihy prekvapenia a radosti – splynutie vnútorných a vonkajších priestorov, prienik prirodzeného svetla v nečakaných miestach či hravé tvarovanie prvkov, ktoré dávajú bývaniu organické kvality.
Mohlo by vás zaujímať
Steny ako umelecké plátno
Keďže jeden z dvojice manželov je profesiou keramikár, spoločnými menovateľmi zvolených materiálov, foriem, vzoriek a textúr sú hmatateľnosť a remeselná kvalita. Bývanie je hybridnou formou škandinávskeho a stredomorského štýlu, miesto si tu preto našli drevené stolárske výrobky, paravány či podlahy z duba v príjemnom teplom odtieni. Tieto prvky architekti zvýraznili betónom či kararským mramorom. Ten sa vyníma napríklad na kuchynskej výlevke. Dopĺňajú ho starožitné mosadzné armatúry a ručne tvarované hlinené tienidlá závesných lámp.
Plánovaným zámerom sú aj biele steny a police, ktoré sa stali akýmsi prázdnym „plátnom“ na vystavenie rodinnej zbierky umenia. Diela zahŕňajú vzácne tapisérie, sochy od miestnych umelcov, artefakty zo zahraničných ciest, ale aj vlastnoručne vyrobená keramika. Farba potom vyniká práve v medzipriestoroch, ako je vstupná hala, a to v podobe terakotových dlaždíc, pripomínajúcich tehlu – základný stavebný materiál domu. Dlažba je pritom nápadito uložená vo vzore rybej kosti. Blankytne modré obklady zasa krášlia priečku medzi kuchyňou a jedálňou.
* článok pokračuje pod formulárom *
Tekuté kontúry domu
Architekti tiež v dome uplatnili estetiku „tekutých kontúr“. Zámerne vytvorili kontrast k pravouhlému pôdorysu a vnútorné prvky domu navrhli tak, aby pôsobili skôr ako skulpturálne objekty než rigidné stavebné konštrukcie. Točité schodisko, prepájajúce všetky štyri podlažia, je ústredným prvkom domu a symbolom tejto tekutej atmosféry. Dokonale zhmotňuje dojem plynutia, po anglicky „flow“, čo sa prenieslo aj do názvu projektu. Sošný charakter schodiska zvýrazňujú zvlnené balustrády a obklad stupienkov zo svetlého duba. Navyše je vďaka strešnému svetlíku zaplavené prirodzeným svetlom zhora a celú schodiskovú šachtu ovláda v priebehu dňa hra svetla a tieňov.
„Krivočiare formy sa uplatňujú v celom dome – klenuté otvory medzi miestnosťami podnecujú očakávanie, pretože rámujú priehľady do iných miestností, rezonujú so zakrivenými stenami, vstavanými zákutiami aj kuchynským ostrovom. To všetko podčiarkujú sochársku jemnosť domu,“ hovorí Heather Dubbeldam, riaditeľka projektu a zakladateľka architektonickej kancelárie.
Spomienky skryté v doplnkoch
Dom využíva najnovšie udržateľné technológie, ale takisto aj rôzne technické riešenia a materiály, ktoré podporujú pocit celkovej pohody. Obzvlášť dôležitú službu robia veľké okná a svetlíky, ktorými preniká dostatok svetla aj do najhlbších častí dispozície. Zároveň sa starajú o prirodzené prevetrávanie priestoru a jeho napojenie na exteriér. Prístup von – na strešnú terasu – umožňujú veľké posuvné sklenené dvere v spálni na treťom podlaží, ťahajúce sa od podlahy po strop. Dopĺňa ich výrazný mahagónový rám.
Rovnakú stratégiu splynutia interiéru s exteriérom uplatnili architekti aj pri prerábke zadného dvora. Zatiaľ čo predná fasáda si zachováva dobový charakter s priznanými tehlami, zadná strana pôsobí úplne inak – maximálne moderne a súčasne, a to najmä vďaka panelom v antracitovej farbe. Navyše je zadná fasáda v niekoľkých rovinách ustúpená, vďaka čomu objem domu nepôsobí tak mohutne. Princíp kompresie a expanzie zvýrazňuje zúžená výsadba, ktorá plynule prechádza do väčších plôch určených na hranie, stolovanie pod holým nebom či relax. Drevená pergola, tehlová dlažba a nábytok v okrovej farbe sú spomienkou na rôzne podnebné pásma, v ktorých rodina žila predtým. Terénne úpravy a celková vegetácia naproti tomu zdôrazňujú celoročný charakter záhrady.
Flow House
Lokalita: Toronto, Ontario, Kanada
Úžitková plocha: 230 m2
Architektúra, interiérové a záhradné riešenie: Dubbeldam Architecture + Design
Projektový tím: Heather Dubbeldam, Andrew Snow, Krystal Kramer, Scott Sampson, Gigi Presentey, Omkar Kulkarni
Dodávateľ stavby: DDF Contracting Ltd.
Konzultanti: Blackwell Structural Engineers
Mohlo by vás zaujímať