Rodina mala pri kúpe pozemku šťastie na lokalitu aj cenu. Nitrianska mestská časť Kynek je žiadaná. Príjemné bývanie v blízkosti prírody umocňuje aj priateľská susedská komunita. Mladí manželia tu našli ideálne zázemie pre pohodový život.
Návrh domu zveril manželský pár architektovi Martinovi Boškovi. Dom s úžitkovou plochou 193 m² s piatimi izbami a garážou ponúka všetko pre potreby mladej rodiny. „Nad projektom sme sedeli viac ako rok. Priestor sme si však dokázali skutočné predstaviť až, keď boli vytiahnuté obvodové múry a vnútorné priečky,“ konštatujú.
Mohli by vás tiež zaujímať
Nový pohľad na stavbu sa premietol aj do niekoľkých zmien, ktoré plánujú urobiť. Medzi ne patrí zväčšenie kuchyne, prepojenie technickej miestnosti a garáže, ale najmä inštalácia svetlovodov, ktoré presvetlia tmavú chodbu vnútri dispozície.
Materiály pre zdravé bývanie
Rodina rozmýšľa ekologicky. Zásadnou požiadavkou preto bolo, aby stavba splnila kritéria pre budovy s takmer nulovou spotrebou energie.
Rovnakú prioritu mal aj výber stavebného materiálu ohľaduplného k životnému prostrediu i zdraviu. „Máme malú dcéru, nechcem riskovať, že bude vyrastať obklopená materiálmi, ktorých zdravotnú nezávadnosť zatiaľ nebolo možné dokázať,“ zdôvodňuje majiteľ.
Keďže chceli bývať zdravo, rozhodli sa pre tehlu. „Tehla sa vyrába z pálenej hliny. Je to overený prírodný stavebný materiál,“ hovorí rozhodne. Prirodzeným doplnením tejto snahy bol výber pálenej strešnej krytiny. „Keramická škridla má rokmi overenú odolnosť proti poveternostným podmienkam, ale aj dostatočné tepelno-izolačné vlastnosti. Vyzerá výborne. Navyše, cenový rozdiel medzi pálenou a betónovou krytinou bol do 15 %, čo bolo pre náš rozpočet zvládnuteľné,“ dopĺňa stavebník.
Hrubá stavba postupovala rýchlo
Najkomplikovanejšie bolo získať stavebné povolenie. Následne už stavba postupovala veľmi rýchlo. Stavať sa začalo v lete 2017 a v októbri bola stavba pripravená na zazimovanie. „Nechali sme stavbu cez zimu vymrznúť a sadnúť, malo by sa tak predísť popraskaniu omietok,“ vysvetľuje stavebník.
Na obvodové múry sa použili brúsené tehly hrúbky 30 cm, vnútorné nenosné priečky sú z brúsených tehál hrúbky 14 cm. Malta na tenké ložné škáry umožnila rýchle a jednoduché murovanie a pomohla eliminovať tepelné mosty.
* článok pokračuje pod formulárom *
Majiteľ si stavbu spočiatku manažoval sám. Po prvých problémoch s neporiadnymi stavebnými partiami tento prístup prehodnotil. Hrubú stavbu sa mu napokon podarilo doviesť do úspešného konca už s pomocou stavebného dozoru.
Bývať chcú do leta
Mladá rodina sa plánuje sťahovať v lete. Najbližšie stavebné práce budú zamerané na zhotovenie inštalácií, omietok a podlahového vykurovania. Fasáda sa zateplí polystyrénom s hrúbkou 20 cm. Na splnenie tepelno-technických požiadaviek však bude potrebná aj inštalácia rekuperácie.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Majitelia očakávajú, že sa v dome budú cítiť príjemne nielen v zime, ale aj v lete. Interiér pomôžu chrániť pred prehrievaním exteriérové žalúzie. S klimatizáciou sa síce počíta, ale plánujú ju využívať len minimálne.
Prírodnými materiálmi sa rodina chce obklopiť aj v interiéri, najmä drevom. „Zariaďovanie domácnosti je síce ešte ďaleko, ale rozhodne nechceme dom dokončovať ďalších 10 rokov. Chceme si ho užívať,“ praje si majiteľ.
Svojpomocne, ale so stavebným dozorom
Stavebník má po dokončení hrubej stavby svojho domu niekoľko dobrých odporúčaní pre každého, kto plánuje stavať. „Ak by som staval nabudúce, určite si najmem stavebný dozor od začiatku. Sám som sa presvedčil, že za tie starosti a zlý spánok to rozhodne nestojí,“ upozorňuje.
Podľa neho je teda najlepšou kombináciou stavba svojpomocne, ale so stavebným dozorom: „Keď staviate svojpomocne, presne viete, aký materiál si vyberáte. Na druhej strane, stavba si žiada profesionála, ktorý dohliadne na to, aby boli materiály, ktoré si vyberiete, zabudované primerane kvalitne.“
Mohlo by vás tiež zaujímať