
Táto otázka nie je o nič jednoduchšia než napríklad otázka ceny a rovnako ju ovplyvňuje množstvo okolností, ako je veľkosť a zložitosť domu, počet podlaží, použité technológie… Rozmeňme si to teda na drobné.
Asi tri až štyri týždne sú potrebné na zemné práce a na základy, z čoho osem dní potrebuje betón na to, aby nadobudol 80 % výslednej pevnosti a mohlo sa v stavbe pokračovať. Samozrejme, v priaznivom počasí. Tým sa dostávame do fázy vrchnej hrubej stavby. Steny a strop murovaného bungalova môžu byť hotové asi za dva týždne, približne rovnaký čas počítajte na zastrešenie. Vo finále sa tak dostanete na dva až tri mesiace, za ktoré sa dá zvládnuť hrubá stavba jednoduchého prízemného domu od základov až po strechu. Dokončovacie práce trvajú obvykle podstatne dlhšie.
Čím možno hrubú stavbu urýchliť?
Ako zabezpečiť, aby táto fáza netrvala dlhšie, než je potrebné? Dôležitá je príprava – premyslene navrhnutý dom a realizačný projekt, v ktorom sú vhodne vyriešené všetky detaily. Podstatná je tiež dobrá organizácia prác. Ako sa hovorí, betón „nepustí“ – na dosiahnutie výslednej pevnosti potrebuje 28 dní, no aj táto technologická prestávka sa dá využiť. Ak je montážne podopretie stropu vhodne usporiadané, môžu sa priečky vymurovať v čase potrebnom na vyzretie betónu, keď je strop ešte podopretý.
Načasovanie a správne informácie
Dobrý manažér dokáže efektívne skĺbiť nielen rôzne práce na stavbe, ale aj dodávku materiálu so stavebnými prácami, teda s pracovnými silami a s nasadením techniky.Treba mať napríklad informácie o dodacích termínoch konkrétnych materiálov, aby ste vedeli, v akom časovom predstihu treba čo objednávať.
Materiál
Čas môžete ušetriť aj voľbou stavebného materiálu. Napríklad presné murovacie materiály umožňujú murovať na tenkovrstvovú maltu alebo murovaciu penu – tieto technológie šetria materiál aj čas. Výstavba sa dá zrýchliť aj použitím jednovrstvovej konštrukcie, ktorú netreba dodatočne zatepľovať a voľbou kompletného stavebného systému.
„Výhodné je stavať z materiálov od výrobcu, ktorý ponúka nielen tehly, ale aj preklady, stropy či komíny s vyriešenými konštrukčnými detailmi. Takýto stavebný systém stavbu urýchľuje a zároveň zlepšuje jej výsledné parametre,“ hovoria výrobcovia tehál.
Kedy sa oplatí začať?
Aby ste zbytočne nestrácali čas, treba poctivo plánovať hneď od začiatku a začať vo vhodnej chvíli, pretože niektoré prestávky v práci jednoducho prídu a vy ich neovplyvníte. Pri plánovaní termínu výstavby je dôležité mať na pamäti dve veci:
- Väčšina mokrých procesov sa musí realizovať v čase, keď ani nočné teploty neklesnú pod +5 °C. Stavebná sezóna teda trvá asi od marca do novembra (záleží aj na konkrétnej lokalite), čo je deväť mesiacov.
- Práce by ste mali plánovať tak, aby skôr než nočné teploty klesnú pod spomínanú hranicu, bola ukončená buď kompletná spodná stavba, alebo celá hrubá stavba (zakrytá buď provizórnym krovom, alebo vrátane strechy).
Mohlo by vás tiež zaujímať
Nezvažujte len plán B
Konkrétne načasovanie výstavby, samozrejme, vyplýva aj z konkrétnej situácie – z veľkosti a náročnosti stavby, počtu podlaží, použitých technológií, z termínu vybavenia stavebného povolenia či z podmienok hypotéky. Vhodných je pritom niekoľko scenárov:
Plán A
Začnete na jar a do jesene dom úplne dokončíte. Podmienkou je dobrá príprava a skúsená stavebná firma. V takom prípade môže byť jednoduchý prízemný a nie príliš veľký murovaný rodinný dom kompletne hotový za šesť až deväť mesiacov – od základov až po nasťahovanie. Tento plán však nie je vždy reálny.
Plán B
Začnete na jar a do jesene dokončíte hrubú stavbu (ideálne vrátane strechy), ktorú necháte cez zimu „vymrznúť“. Počas tejto prestávky stavba preschne, zbaví sa technologickej vody a dotvaruje sa.
Plán C
Začnete na jar a do jesene dokončíte hrubú stavbu vrátane strechy a výplní stavebných otvorov, teda okien a dverí. V zime tak môžete dom temperovať a pokračovať v stavebných prácach vnútri (napr. v realizácii priečok, vnútorných rozvodov či omietok).
Plán D
Na jeseň urobíte základy, ktoré budú mať v zime čas poriadne vyzrieť a ustáliť sa. Na jar po skončení mrazov môžete pokračovať s hrubou stavbou. Do jesene tak môžete mať dom pohodlne pod strechou alebo aj úplne dokončený.
Vymrznúť či nevymrznúť?
I keď tradične bolo zvykom nechať stavbu v zime „vymrznúť“, dnes to mnohí odborníci nepovažujú za potrebné. Niektorí síce odporúčajú dopriať hrubej stavbe v zime čas, aby si „sadla“ a zbavila sa prebytočnej vody, iní však upozorňujú, že pri dnešných technológiách nie je zimná prestávka nutná.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Stavbu nechávame „vymrznúť‘ preto, aby sa ukončili procesy schnutia a odparila sa voda, ktorá by mohla neskôr kondenzovať na stenách či medzi izoláciou a murivom. Dom je teda dobré nechať vymrznúť vtedy, ak sú použité mokré procesy, ako je klasická malta. Ale ak murujete z tehál napríklad s technológiou PUR peny, nie je tzv. vymrznutie potrebné.