Začalo sa to jednoducho. Robotickými vysávačmi, automatickým nastavením teploty na pečenie, pohybovými senzormi. Dnes sme už oveľa ďalej. Je tu inteligentný dom, smart domácnosť. Všetky spotrebiče môžeme ovládať aj na diaľku cez smart zariadenia – či už z gauča alebo z práce. Dokonca sa ovládajú „sami“, keď ich tak nastavíme. Moderné technológie nám však pomáhajú pohodlne bývať už oveľa skôr, ako si zariadime inteligentnú domácnosť. Záleží na nás, či chceme stavať inteligentne.
Čo všetko dokáže inteligentný dom?
Súčasné inteligentné domy môžu byť riadené centrálne. Systémy majú prednastavených niekoľko scenárov, na základe ktorých neurobia len jednu činnosť, ale celý sled činností. Vy potom jednoduchým stlačením tlačidla pri odchode do práce zatiahnete žalúzie alebo vypnete kúrenie, zároveň sa môžete postarať o to, aby sa zapla umývačka s riadom zo včera, prebehla kontrola, či je vypnutá žehlička a zhasnuté svetlo v kúpeľni. Ak ste na to zabudli, inteligentný dom to urobí za vás. Pri odchode z práce ste si spomenuli, že treba nakúpiť? Ale čo presne? Cez smartfón nie je problém nakuknúť do smart chladničky, čo v nej presne chýba.
Mohlo by vás zaujímať
Je vám doma zima alebo teplo…. Kým sa miestnosť vyhreje alebo vychladí, máte pocit, že to trvá večnosť. Inteligentný dom zapne klimatizáciu, kým ste na ceste, ak mu dáte pokyn. Prípadne vyhodnotí informácie zo senzorov reagujúcich na počasie. Aj zámok na dverách môže fungovať na kód, ktorý poznajú len tí, ktorých si vyberiete. A neznamená to, že nemôžete používať kľúč. Rovnako máte prehľad, čo sa u vás deje vo vašej neprítomnosti.
Je inteligentný dom zložitý a drahý?
Inteligentné domy si, samozrejme, vyžadujú určitú vstupnú investíciu, no pomáhajú efektívnejšie hospodáriť s energiami. Napríklad neprekurujete, nechladíte zbytočne neefektívne. Niektoré smart technológie vedia na svoju prevádzku využívať slnečnú energiu. Takže v konečnom dôsledku miniete na domácnosť menej času a v dlhodobejšom horizonte aj menej peňazí.
Mohlo by vás zaujímať
Čo sa týka zložitosti, je v záujme výrobcov týchto technológií, aby sa ovládali intuitívne a nekomplikovali nám život. Možno ich napríklad ovládať jednoducho hlasom. Sú kompatibilné so známymi hlasovými asistentmi iných smart zariadení.
Ako môžu byť inteligentné domy ešte efektívnejšie?
Zabezpečiť si doma pohodlie a príjemnú teplotu veľmi jednoducho je príjemné. No ešte ľahšie a lacnejšie by bolo nemusieť chladiť vôbec a kúriť čo najmenej. Zbytočne budete mať efektívne riadený vykurovací systém v zle postavenom dome plnom tepelných mostov, cez ktoré uniká teplo. Preto využívajte moderné technológie už pri stavbe.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať
Tehla je tu roky, ale súčasné tehly majú systém rebrovania a dutín vylepšený tak, aby nestratili nič zo svojej pevnosti, ale mali lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Vďaka tomu, že sú vyplnené izoláciou (integrovaná minerálna vlna alebo polystyrén), dosahujú parametre vhodné na obvodové murivo domov z kategórie A0, ktorá je už od roku 2021 pri novostavbách povinná, dokonca majú súčiniteľ prechodu tepla (U) na úrovni pasívnych domov. okrem toho sa v lete interiér tehlových stavieb neprehrieva, takže inteligentnú klimatizáciu používate minimálne alebo vôbec. V zime zasa dosiahnete tepelnú pohodu s oveľa menšou spotrebou energie.
Dá sa murovať „smart“?
Technológie označované ako smart predstavujú technologické zlepšenia, ktoré nám uľahčujú niektoré činnosti, šetria čas, zvyšujú presnosť a podobne. V prípade murovacích systémov sa tiež dá nájsť množstvo analógií. Brúsené tehly priniesli obrovskú úsporu času pri murovaní, sú presnejšie, pracuje sa s nimi jednoduchšie. Sú súčasťou uceleného systému, ktorý obsahuje špeciálne tvarovky na riešenie problematických detailov. Obmedzí sa tým delenie tehál, ktoré znamenalo veľa odpadu a zvyšovalo spotrebu materiálu. Vyžadovalo si sled viacerých činností, ktorý sa pri moderných tehlách zjednodušil.
Podobne je to s využívaním moderných spojív. Brúsené tehly sa murujú na tenkovrstvovú maltu alebo PU penu. Práca s miešačkou už teda nie je nevyhnutnosť. Dokonca sú na trhu aj „hotové“ malty, pripravené na murovanie už z výroby. Len otvoríte nádobu, nič nezarábate, len murujete.
Mohlo by vás zaujímať
Mnohé smart technológie zároveň využívajú solárnu energiu, teda sú ekologickejšie. To isté platí o tehle už stáročia. Jej ekologickosť spočíva v tom, že sa pri jej výroby využívajú zdroje (tehliarska hlina) z lokálnych zdrojov. Tehla je plne recyklovateľná a upcyklovateľná, čo sa o elektornike nie vždy dá povedať. Životnosť stavebného materiálu tiež pomáha ekológii, rovnako aj fakt, že posun v technológii murovania umožnil znížiť spotrebu materiálu.
Prečo stavať inteligentné domy?
Na tieto otázky sme sa už pokúsili odpovedať. Bolo by jednoducho zvláštne a neefektívne po všetkých stránkach zariaďovať modernými technickými zariadeniami budovy, ktoré nie sú postavené kvalitne. Inteligentná domácnosť vám nepomôže, ak bude nesprávne založený prvý rad tehál. Pri nesprávne zhotovených detailoch budete stále kúriť do vzduchu, a to bez ohľadu na regulačný systém. Ani automaticky ovládané okná nebudú plniť správne svoju funkciu, ak budú zle zhotovené preklady… A takto by sme mohli pokračovať… Zásadný rozdiel je však v tom, že zariadenia na riadenie inteligentných domov ľahko vymeníte. Opraviť zle („hlúpo“) postavenú hrubú stavbu je problém, často je to nemožné a oveľa nákladnejšie.