Ako vybrať strešné okno zo škatule
Strešné okno sa položí na zem do vodorovnej polohy na zadnú stranu a škatuľa sa otvorí dvoma prstami na mieste perforácie. Pre jednoduchšiu manipuláciu sa montuje len rám ako ľahšia časť okna. Preto je potrebné pred montážou krídlo z rámu vybrať a na konci montáže ho opäť osadiť. Po vytiahnutí zo škatule sa okno zdvihne do zvislej polohy a pretočí sa krídlo. Potom sa postaví na hornú časť pretočeného krídla. Stlačením tlačidiel na otočnom závese pomocou skrutkovača sa uvoľní vnútorné krídlo a rám sa jednoducho spustí na zem.
Montážne uholníky
Na montáž si prichystajte montážne uholníky, ktoré sú zabalené v samostatnej škatuli a uložené v kartónovom obale okna. Univerzálny montážny uholník umožňuje namontovať okno v štandardnej montážnej výške, alebo ho zapustiť o 40 mm hlbšie do konštrukcie strechy. Varianty osadenia sú vyznačené farebne ryskami na bočnej strane rámu. Červená ryska znázorňuje bežné osadenie, modrá ryska zapustený spôsob montáže. Pri bežnej montáži podľa červenej rysky treba umiestniť uholníky na hornú a spodnú časť rámu a použiť lemovanie určené na štandardnú montáž. Pri zapustení okna hlbšie do strešnej konštrukcie podľa modrej rysky sa dosiahne hladký estetický dojem a lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Uholníky treba umiestniť na bočnú stranu rámu a použiť lemovanie určené na zapustenú montáž.
Zatepľovací rám strešného okna
Na zabezpečenie vonkajšej izolácie okna sa odporúča použiť zatepľovaciu sadu. Sadu tvorí izolačný rám pre lepšiu izoláciu medzi okenným rámom a strechou, hydroizolačná manžeta (BFX) a samonosný drenážny žliabok. Nové spojovacie uholníky, ktoré tvoria súčasť zatepľovacieho rámu (BDX), zabezpečujú jednoduchú a presnú montáž.
Zatepľovací rám sa osadí do pripraveného otvoru v strešnej konštrukcii. Do zatepľovacieho rámu sa potom nasadí rám strešného okna bez okenného krídla. Hydroizolačný golier sa prilepí na rám okna pomocou pripravenej lepiacej pásky integrovanej na fólii. Samolepiace rohové klapky majú presah, vďaka ktorému možno dosiahnuť dôkladné utesnenie rámu. Skladaná časť sa jednoducho natiahne cez laty a tesne a bezpečne sa pripevní s dostatočným presahom do poľa vedľa strešného okna.
* článok pokračuje pod formulárom *
Montáž oplechovania a lemovania
Po dokončení spodnej časti lemovania sa montujú bočná a horná časť lemovania a doplnkové lišty. Krycie plechy nájdete v škatuli s lemovaním. Pre lepšiu ochranu pred dažďom sa v exponovanej exteriérovej časti okna umiestňuje len minimum skrutiek.
Oplechovanie bočného rámu sa montuje bez spojovacieho materiálu. K drážke bočného lemovania sa doloží strešná krytina (vzdialenosť 30 až 60 mm). Nakoniec sa doloží strešná krytina nad okno, ktorá by sa mala končiť 60 až 150 mm nad oknom. V niektorých prípadoch bude preto potrebné krytinu skrátiť.
Vedeli ste, že…?
Oplechovanie a lemovanie strešného okna tvoria jeden celok, ktorý chráni strešné okno pred nepriaznivým počasím. Vyrába sa z hliníka, medi alebo titánzinku. Dodáva sa ako súčasť balenia strešného okna. Lemovanie zabezpečuje vodotesné napojenie okna na plášť strechy. Materiál lemovania musí byť rovnaký ako oplechovanie okna. Skladaná manžeta je vyrobená z lakovaného hliníka v neutrálnej sivočiernej farbe. Lemovanie však nie je súčasťou balenia strešného okna. Variant lemovania závisí od typu strešnej krytiny.
Dokončenie strešného okna z interiéru
Po samostatnej montáži okna nasleduje jeho napojenie na parotesnú rovinu strechy, napr. pomocou systémovej parozábrany (BBX). Na úpravu ostenia možno použiť prefabrikované ostenie alebo ostenie vyrobené priamo na stavbe, napr. zo sadrokartónu. Najskôr sa predpísaným postupom vytvorí rám, t. j. nosná konštrukcia pre sadrokartón, resp. iný použitý materiál ostenia.
Mohlo by vás zaujímať