Východisko pre výpočet schodiska
Tvar, veľkosť aj materiálové riešenie schodiska sú ovplyvnené rozmermi, dispozíciou, aj konštrukciou domu. Musí byť hlavne pevné, odolné, estetické, ale zároveň pohodlné a bezpečné. Preto je správny výpočet schodiska dôležitou súčasťou jeho návrhu. Vo väčšine domov je potrebné, aby zaberalo čo najmenej miesta a tiež aby neprekročilo rozpočet. Je jednoduchšie navrhovať schodisko do novostavby, ako do rekonštruovanej budovy, kde zvyknú byť oveľa väčšie priestorové limity.
Materiálové riešenie schodiska
K prvým otázkam pri riešení schodiska v rodinnom dome patrí materiál. Najčastejšie sa používajú drevené a betónové schody, ale nájdete aj zaujímavé oceľové, či dokonca sklenené schodiská. Výber materiálu pre vaše schody závisí od konštrukcie domu, od predpokladaného zaťaženia, ale aj od vašich preferencií. Od materiálov a dizajnu závisí, ako bude schodisko začlenené do celkového štýlu interiéru.
1. Drevené schody
Sú tradičnou klasikou a prispôsobia sa takmer každému štýlu. Nájdete tu masívne rustikálne schody, ale aj elegantné moderné. Ich realizácia je jednoduchšia, ako pri betónových schodoch a majú tiež nižšiu hmotnosť. Pri pravidelnej údržbe vydržia celé veky a navyše vnášajú do interiéru príjemný prírodný prvok. Vhodné je tvrdé drevo, najmä bukové a dubové, menej sa používa borovicové, ktoré je síce lacnejšie, ale má nižšiu odolnosť a trvanlivosť.
2. Betónové schody
Betónové schody so železobetónovou konštrukciou patria medzi najodolnejšie a najpevnejšie. Môžu byť prispôsobené rôznym tvarom a veľkostiam. Vhodné sú do domov so železobetónovým skeletom, ale aj do murovaných. Sú náročnejšie na vyhotovenie – je potrebné ich betónovať do debnenia a vhodne navrhnúť a zhotoviť výstuž. Ich realizáciu radšej prenechajte odborníkom. Celkové dizajnové vyznenie závisí od povrchovej úpravy. Nášľapná vrstva môže byť obložená dlažbou, kameňom, drevom, ale aj kobercom.
3. Oceľové schody
Sú ľahké, ale veľmi pevné a odolné. Dokážu sa prispôsobiť rôznym tvarom a dizajnom a môžete ich kombinovať so stupnicami z iných materiálov. Výborne doplnia interiéry v modernom, minimalistickom, ale aj industriálnom štýle.
4. Iné materiály
Sem patria napríklad kombinácie oceľovej nosnej konštrukcie a drevených stupňov, ale aj dizajnovo výrazné sklenené, či oceľovo – sklenené schody. V prípade sklenených schodov je pravdaže nutné, aby boli prvky z vrstveného bezpečnostného skla. Sklo je obľúbené najmä v moderných a minimalistických interiéroch, pôsobí vzdušne a prepúšťa do priestoru svetlo. Podsvietenie sklenených schodov dokáže vniesť do interiéru nový rozmer.
Mohlo by vás zaujímať
Tvar a konštrukcia schodiska
Z hľadiska tvaru rozoznávame schodiská priamočiare, krivočiare a točité. Každé má svoje plusy aj mínusy a ich výber závisí od dispozície interiéru.
1. Priamočiare schodiská
Majú jedno rameno, bez zalomenia (bez zmeny smeru). Patria medzi schodiská s najjednoduchšou konštrukciou a vďaka svojmu tvaru umožňujú využiť aj priestor pod schodiskom (napríklad na skladové priestory). Zaberajú však dlhý lineárny priestor, čo môže byť nevýhodou pri niektorých typoch dispozície.
* článok pokračuje pod formulárom *
2. Krivočiare schodisko
Inak sa nazýva aj lomené, môže mať viac ramien. Patria sem napr. schody v tvare „L“ a „U“, ale aj zakrivené schody v oblúku (nie točité). Smer schodov sa mení a často obsahujú medzipodesty. Sú pohodlné a lepšie sa hodia do dispozície, kde nie je dostatok lineárneho priestoru. Ich konštrukcia je však komplikovanejšia a je potrebné správne vyriešiť geometriu schodov. S tým môžu pomôcť programy pre výpočet schodiska.
3. Točité schody
Niekedy sa nazývajú aj vretenové či špirálové, patria medzi priestorovo úsporné a vizuálne príťažlivé typy schodísk. Základ tvorí stredová nosná konštrukcia, okolo ktorej sú usporiadané schodiskové stupne. Po obvode ich lemuje zábradlie s madlom. Najväčšou výhodou je ich kompaktnosť, sú ideálne do menších priestorov. Je však náročnejšie prenášať po nich veľké predmety a obvykle po nich môže prechádzať len jeden človek. Konštrukcia zábradlia je byť náročnejšia ako pri iných typoch schodísk.
Dôležitou súčasťou schodiska je aj zábradlie a madlo. V prípade, že je schodisko priamočiare a má šírku do 1050 mm, stačí madlo na jednej strane, ak je širšie, je potrebné madlo po oboch stranách schodiska. Výška hornej hrany by mala byť 90 – 110 cm. Z bezpečnostných dôvodov nesmú byť medzery v zábradlí širšie ako 120 mm. Ak je madlo pri stene, malo by byť od nej vzdialené asi 40 mm, aby sa dalo pohodlne chytiť.
Ako na výpočet schodiska
Základom pre výpočet rozmerov schodiska sú vždy požiadavky na bezpečnú a pohodlnú chôdzu po schodoch, ale aj priestor, ktorý máte k dispozícii. Pre správny výpočet rozmerov schodiska potrebujete vedieť výškový rozdiel medzi podlažiami, typ schodiska a určiť si vhodnú výšku stupňa.
Sklon schodiskového ramena sa pohybuje od 25° do 35°. To zodpovedá výške stupňa 160 – 180 mm. Čím je výška stupňa väčšia, tým bude schodisko strmšie a priestorovo úspornejšie, ale menej pohodlné. Keď viete konštrukčnú výšku podlažia, vydelíte ju výškou stupňa, aby ste určili, koľko stupňov potrebujete. Všetky stupne jedného schodiska musia mať rovnakú výšku. Ak by boli rôzne, mohlo by to viesť nielen k nepohodliu pri pohybe po nich, ale aj k úrazom.
Výška a hĺbka stupienkov
Ako základ pre výpočet pohodlného a bezpečného schodiska sa berie štandardná dĺžka kroku 630 mm. Rovnica pre výpočet je 2h + b = 630 mm, kde h = výška stupňa a b = hĺbka stupňa. Optimálna výška jedného stupňa sa pohybuje od 160 do 190 mm. Najbežnejším rozmerom je 175 mm. Hĺbka stupňa sa pohybuje od 250 do 300 mm, najčastejšie sa používa 280 mm. V prípade, že má schodisko viac ako 18 stupňov, je potrebné aj odpočívadlo. Jeho minimálna hĺbka je 90 cm. Dĺžku schodiska vypočítame vynásobením hĺbky stupňa a počtu stupňov (ak má schodisko napr. 12 výšok, počet hĺbok stupňov bude 11). Štandardná šírka schodiskového ramena je 90 – 100 cm, no pri úsporných schodoch do podkrovia môže byť aj 80 cm.
Ak si chcete narýchlo overiť váš návrh schodov, existuje aj možnosť výpočtu schodiska online. Do kalkulačky zadáte výšku podlažia a požadovanú výšku stupňa. Výsledkom bude optimálny rozmer jednotlivých stupňov, počet stupňov a celková dĺžka schodov.
Či už sa rozhodnete pre úsporné, alebo dizajnové schodisko, určite ho ešte pred realizáciou konzultujte s odborníkmi. Bezpečnosť je prvoradá, preto je potrebné venovať pozornosť správnemu výberu aj výpočtu vášho schodiska.
Mohlo by vás zaujímať