Ako na to?
V podstate máte momentálne tri možnosti – postaviť si vonkajšiu kuchyňu svojpomocne, kúpiť si hotovú alebo zadať jej vybudovanie firme.
Pri úvahách o tom, kde presne ju v rámci terasy umiestnite, zvážte svetové strany, smer pohybu slnka počas dňa, odkiaľ fúka vietor, ale aj to, či novú kuchyňu opriete o stenu domu alebo ju, naopak, postavíte na vzdialenejšej strane terasy. To všetko starostilo prehodnoťte a zohľadnite pri plánovaní i samotnom návrhu. V nepríjemnom prievane či na páľave by sa vám iste nevarilo dobre.
Najvhodnejšia poloha bude v tieni alebo pod strechou, ktorú viete podľa potreby odtiahnuť alebo zatiahnuť. Posuvné markízy a pergoly sú na to priam stvorené. Rozhodne kuchyňu nesituujte v blízkosti okien a tiež susedného pozemku. V prípade susedov myslite na vzdialenosť minimálne 2 metre od hranice pozemku.
Na malú terasu
Ak má vaša terasa menej ako 12 m², do murovania vonkajšej kuchyne sa radšej nepúšťajte. Klasický gril s príručným vozíkom alebo malá mobilná kuchynka, ktorú po použití jednoducho odložíte, vás na malej terasy nebudú obmedzovať v pohybe.
Ak ste sa rozhodli kúpiť si hotovú
Rozhodnutie kúpiť si kuchyňu znamená ľahšiu a rýchlejšiu cestu. Celý proces trvá len zopár dní a hneď po jej nainštalovaní ju môžete veselo používať. Pri kúpe zohľadnite veľkosť pracovnej plochy, množstvo odkladacích priestorov, ktoré reálne potrebujete, a tiež spôsob, akým chcete variť. Záhradné kuchyne nie sú práve lacná záležitosť, preto nech je taká, akú si ju predstavujete – domyslená do najmenších detailov.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Postavíte ju svojpomocne
Aby bola vonkajšia kuchyňa skutočne praktická a nemuseli ste každú chvíľu odbiehať dnu do domu, bude vhodné, ak k nej, pokiaľ je to možné, privediete vodu a elektrinu a umývadlo napojíte na odpad. Tu však treba mať na pamäti, že elektrické prípojky musia zodpovedať norme pre použitie vo vonkajšom prostredí, teda so zvýšeným krytím. Kuchyňu postavte z tradičných, rokmi overených a odolných materiálov, ktoré hravo odolajú poveternostným podmienkam. Tehla, kameň, betón alebo kovová konštrukcia, to bude najlepšie. Čo sa povrchu pracovnej dosky týka, vhodný bude takisto kameň, betón alebo aj dlažba. Ak ste si vybrali prekrytú kuchyňu, pokojne uvažujte aj o dreve.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ako chcete variť?
Tu je možností tiež niekoľko. Dáte prednosť varnej platni, elektrickému alebo plynovému grilu? A ten gril zabudujete alebo budete používať prenosný? Do popredia sa tiež dostáva varenie na klasickom otvorenom ohnisku, len si na to treba zvyknúť a získať prax.
Celá galéria