Prestávka na vymrznutie stavby
Hlavné časti hrubej stavby – základová doska, nosné a obvodové múry – bývajú hotové pomerne rýchlo. Dobu realizácie jednotlivých fáz ovplyvňuje množstvo faktorov, vždy však závisí od konkrétneho projektu a dohody so zhotoviteľom. Treba brať do úvahy aj nepredvídateľné okolnosti, ako je počasie, omeškanie dodávok materiálu či nevyhnutné technologické prestávky, napríklad vyzretie betónu. Ako je to teda s prestávkou na tzv. vymrznutie stavby?
Potrebuje stavba čas?
Názory odborníkov nie sú dnes už striktne pre ani proti. Niektorí stále zastávajú pravidlo stavbu neuponáhľať a dopriať jej cez zimu čas, aby sa zbavila prebytočnej vlhkosti a dotvarovala sa. Iní tvrdia, že vďaka moderným materiálom a pri murovaní na tenkú škáru alebo stavebnú penu sa už takýto postup nevyžaduje. Mokré procesy sa totiž vylepšovaním technológie obmedzili na minimum. Stačí počas prvého roka v dome iba intenzívne vetrať.
Dom do šiestich mesiacov?
Ak je stavba uzavretá a temperovaná, čo značí, že sú vymurované obvodové steny, je hotová strecha, sú zakryté stavebné otvory a vnútorná teplota neklesá pod +8 °C, možno v zime pokračovať v stavebných prácach vnútri domu. Dajú sa napríklad murovať priečky, realizovať vnútorné omietky, ale aj ďalšie činnosti
Optimálny čas na stavbu rodinného domu je na jar po skončení mrazov. Dĺžka výstavby závisí od veľkosti stavby a jej náročnosti, tiež od prípravy projektu a výberu materiálov. Ak máte k dispozícii dostatok pracovníkov a jednotlivé profesie aj technologické celky na seba optimálne nadväzujú, bežný rodinný dom s podlahovou plochou do 180 m2 sa dá dokončiť za šesť mesiacov.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ak ide všetko podľa plánu, takzvané vymrznutie stavby nie je potrebné. V princípe ide o to, aby sa mokré procesy zrealizovali počas stavebnej sezóny a neprenášali sa do zimného obdobia – predlžuje to totiž čas vyzrievania a zvyšuje riziko skrytých defektov pre nedodržanie technologického postupu.
Stavba nasucho
Murovanie na cementové malty sa má realizovať pri teplotách nad +5 °C, pri mrazoch nižších než –5 °C sa vôbec neodporúča. V miernej zime s teplotami medzi 0 a +5 °C môžete využiť pri murovaní tzv. zimné malty, prípadne murovať na systémovú murovaciu penu, ktorá neobsahuje vodu. Súčasné stavebné materiály a technológie teda umožňujú čiastočne realizovať hrubú stavbu aj počas zimných mesiacov.
Mohlo by vás zaujímať