Zárukou nepriepustnosti stavby je dôkladne vybudovaná hydroizolácia, ktorá zabráni trvalému poškodeniu a znehodnoteniu budovy. Izolovanie spodnej stavby proti vode je prvým krokom pri výstavbe kvalitného objektu. Ak sa však izolácia spodnej stavby nepoužila alebo neurobila správne, do stavby preniká voda, takže následne vlhne.
Vlhnutie sa väčšinou prejavuje v spodnej časti stavby, ktorá je v priamom kontakte s terénom alebo blízko terénu (napr. základy, suterény, prízemia, oporné steny). Nasiaknutá voda môže znížiť pevnosť muriva (premŕzaním), tepelný odpor a zvyčajne aj estetickú kvalitu stien (napr. škvrnami na povrchu stien).
Porovnanie hydroizolačných systémov
Membránové tesnenie z pásov
Táto izolácia je z polymérových fólií zvarených do komplexnej membrány, nachádza sa na vonkajšom povrchu stavebnej konštrukcie. Celoplošné membránové tesnenie z pásov na báze mäkčeného PVC má medzi stavbármi asi najviac prívržencov. Funkcia membrány je jednoduchá a je vypracovaná metodika odskúšania funkčnosti hydroizolácie pred zakrytím následnými pracovnými zábermi. Membrána je jedna z najtransparentnejšie fungujúcich technológií.
+ Výhody: odolnosť proti veľkým posunom stavebnej konštrukcie počas jej životnosti
− Nevýhody: vysoká cena a vysoká náročnosť na kvalitu realizácie
Vodotesný betón
Tesnenie zabezpečuje vodotesný betón. Dilatačné škáry musia byť opatrené tesniacim profilom z flexibilného polyméru.
+ Výhody: jednokrokový systém zabezpečujúci požadovanú hydroizolačnú vlastnosť v okamihu vytvorenia nosnej konštrukcie
− Nevýhody: vysoká cena a vysoká náročnosť na kvalitu realizácie
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Vodotesná stierka
Vodotesnosť zabezpečuje z vnútornej strany konštrukcie vodotesná malta aplikovaná v stanovenej hrúbke. Dilatačné škáry musia byť vybavené elastickým vodotesným systémom. Stierka je nenasiakavá a vo veľkom rozsahu prepúšťa vodné pary. Túto technológiu môžete vo viacerých prípadoch použiť aj samostatne, avšak väčšinou predstavuje vhodný doplnok k inej technológii sanácie zavlhnutého muriva. Účinnosť a spoľahlivosť sanačných omietkových systémov býva veľmi vysoká.
+ Výhody: v prípade porúch finančne nenáročná oprava
− Nevýhody: životnosť je závislá od zloženia stierky
Kryštalická izolácia
Na hydroizoláciu konštrukcií, najmä betónových, ale aj murovaných, sa používajú aj tesniace (tzv. kryštalické) nátery, ktoré môžu byť povrchové alebo hĺbkové. Ide o formáciu vo vode nerozpustných kryštálov s tesniacim účinkom. Kryštály prenikajú do značnej hĺbky betónovej konštrukcie. Účinok závisí viac od prítomnosti vody v konštrukcii a teploty konštrukcie než od priľnavosti k povrchu. Hydroizolačné nátery spravidla prepúšťajú paru.
+ Výhody: jednoduchá a nenáročná aplikácia
− Nevýhody: účinok sa dostaví so značným oneskorením po aplikácii
Mohlo by vás tiež zaujímať