Mohlo by vás tiež zaujímať:
Dnešná ponuka murovacích materiálov je skutočne široká. Pri výbere treba brať do úvahy kritériá vyplývajúce z aktuálnych požiadaviek na tepelnotechnické vlastnosti. Vhodné je zamerať sa na tepelno- a zvukovoizolačné vlastnosti, na schopnosť akumulácie aj na difúzne vlastnosti. Okrem finančnej stránky samotného materiálu sa treba zaujímať aj o komplexnosť sortimentu a rýchlosť či technickú náročnosť výstavby. Najčastejšie sa ľudia rozhodujú medzi osvedčenou „dvojkou“: pálenou tehlou a pórobetónovými tvárnicami. My sa dnes pozrieme na tradičnú pálenú tehlu.
Rozmerovo stála a pevná tehla
Prednosťou tehly je, že dobre akumuluje teplo a má priaznivé difúzne parametre. Vďaka prirodzenej regulácii vlhkosti vzduchu vytvára v interiéri príjemnú mikroklímu. Vývoj tehál priniesol za posledné roky množstvo zlepšení, najmä čo sa týka tepelnoizolačných vlastností a technológie murovania – na trhu nájdete aj keramické tvarovky s dutinami vyplnenými tepelnoizolačným materiálom, ktoré majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti a nepotrebujú ďalšie zateplenie. Tu si však treba dať pozor na dodržanie správnej technológie murovania, aby sa nevytvorili tepelné mosty. Technológia výroby vypaľovaním je zárukou tvarovej a rozmerovej stálosti tehly, čo vylučuje možnosť vzniku trhlín v dôsledku tvarových a rozmerových zmien. Okrem toho sa vďaka vypaľovaniu dostáva tehla na stavbu prakticky s nulovou vlhkosťou. Ak však počas výstavby tehlové murivo navlhne, po ukončení stavby sa dokáže tejto vlhkosti zbaviť podstatne rýchlejšie ako iné materiály.
Vysvetlenie pojmov
* článok pokračuje pod formulárom *
Súčiniteľ prechodu tepla (U)
Táto hodnota nám určuje celkovú výmenu tepla medzi priestormi oddelenými od seba určitou stavebnou konštrukciou. Čím je hodnota menšia, tým lepšie sú tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcie. Označuje sa veľkým písmenom „U“ a jednotku má watt na meter štvorcový krát kelvin – W/(m² . K). Jeho výpočet sa vykoná z celkového tepelného odporu: U = 1/(Ri + R + Re)
Tepelný odpor (R)
Ide o schopnosť materiálu zadržať teplo. Závisí od hrúbky materiálu a tepelnej vodivosti (λ), teda od schopnosti materiálu viesť teplo. Čím je tepelný odpor konštrukcie vyšší, tým má lepšie tepelnoizolačné schopnosti. Opačne to platí pri hodnote λ. Čím je nižšia, tým sú tepelnoizolačné vlastnosti materiálu lepšie. Pri viacvrstvových konštrukciách sa jednotlivé tepelné odpory sčítavajú.
Tepelnotechnická norma
Podľa tepelnotechnickej normy STN 73 0540-2:2012 platia od 1. 1. 2016 ako normalizované (požadované) hodnoty odporúčané pre ultranízkoenergetické budovy (t. j. pre vonkajšie steny U = 0,22 W/( m² . K)) a od 1. 1. 2021 budú ako normalizované platiť odporúčané hodnoty pre budovy s takmer nulovou spotrebou energie (pre vonkajšie steny U = 0,15 W/( m² . K)). Odborníci však odporúčajú „predbehnúť dobu“ a postaviť dom s parametrami budúcnosti – v dome s lepšími tepelnotechnickými vlastnosťami totiž ušetríte na prevádzkových nákladoch.
Porovnávajte, pýtajte sa a na murive nešetrite
Rozhodnutie o type rodinného domu a výbere stavebného materiálu ovplyvní vaše bývanie a rodinný život na dlhé roky, treba ho teda starostlivo premyslieť. Ideálne je, ak máte možnosť obhliadky rodinného domu z toho-ktorého materiálu a môžete vyspovedať jeho obyvateľov, ako sa im v dome býva, aké majú prevádzkové náklady, prípadne čo by dnes urobili inak.
Pri výbere stavebného materiálu veľakrát rozhoduje najmä cena, to je však chyba. Samozrejme, že cena je dôležitá, ale dôležitejšie sú nefinančné kritériá, ako napríklad systém výstavby, rýchlosť, izolácia či presnosť. Toto všetko má napokon vplyv na výslednú cenu za celú stavbu. Okrem toho, prvotné nižšie náklady sa neskôr môžu prejaviť v prevádzkových nákladoch či nákladoch na úpravy a rekonštrukciu stavby.
Cena za murovací materiál tvorí približne 10 % z ceny stavby rodinného domu, keď už však dom stojí a vy v ňom bývate, zistíte, že materiál použitý na hrubú stavbu najviac ovplyvňuje kvalitu vášho bývania. Preto tu rozhodne nešetrite ani na kvalite materiálu.
Ak si teda chcete byť istí, že bude vyhovovať vašim požiadavkám i peňaženke, urobte si pred plánovaním stavby dôkladný prieskum trhu.