Nepotrebujete realizačnú dokumentáciu?
Niektorí stavebníci sa mylne domnievajú, že realizačná dokumentácia je príliš drahá a nadbytočná, keďže je k dispozícii dokumentácia pre stavebné povolenie. Pravda je však taká, že realizačná dokumentácia uľahčuje stavbu domu. Bez nej môže dochádzať k množstvu odchýlok a nepresne zhotoveným detailom. Majstrov to zvádza improvizovať a neraz aj kritické časti stavby riešia „kreatívne“. Výsledkom je nielen veľké množstvo chýb, ale tiež vyššia spotreba stavebného materiálu.
Realizačná dokumentácia uvádza do detailu, ako zabudovať materiál na stavbe. Je veľká škoda, že si ju necháva vypracovať len 5 % stavebníkov.
Materiál vyberáte, až keď je nakreslený dom
Ide o bežný scenár, keď projektant navrhne dom a následne sa vyberá stavebný systém, z ktorého sa stavba zhotoví. Tento postup však ukáže svoje nedostatky už pri konzultácii s výrobcom. Stavebný systém má totiž svoje moduly a prvky, ktoré pomáhajú z hrubej stavby vytvoriť homogénny zmysluplný celok. Ak projektant nezohľadní jeho systémové prvky, musí sa k detailom opäť pristupovať kreatívne, čo znižuje efektívnosť stavebného riešenia a zvyšuje jeho finančnú náročnosť. Preto dáva väčší zmysel, ak projektant už v návrhu efektívne využíva rôzne šírky vyrábaných tehál aj doplnkový sortiment, čím sa výrazne znižuje tvorba odrezkov. Vopred si teda určite, z čoho bude postavený dom, či už sami alebo po dohode s projektantom.
Veríte na sto percent iba majstrom
Pri stavbe domu platí pomer 50 na 50, pričom prvú časť tvorí zhotoviteľ, tú druhú samotný výrobca. Majstri majú zaiste veľa skúseností z desiatok až stoviek stavieb, pracujú s rôznorodými materiálmi. Môže to byť výhoda, ale aj nevýhoda. Keďže prichádzajú do kontaktu s množstvom riešení, nemôžu ovládať konkrétny stavebný systém do najmenších detailov. Naproti tomu, výrobca pozná svoje produkty najlepšie a neustále svoje portfólio inovuje. Testuje materiály a má presné odporúčania, ako ich správne použiť na stavbe. Preto je vhodné požiadať o radu, prípadne konfrontovať názory majstrov aj so samotným výrobcom – resp. jeho technickými poradcami.
* článok pokračuje pod formulárom *
Viac praktických rád, ako postaviť dom bez chýb a omylov,
nájdete na stránke Domnavzdy.sk.
Materiál kupujete „lacnejšie“ v zahraničí
Ak sa tešíte, ako skvelo ste ušetrili kúpou stavebného materiálu za hranicami, pretože v miestnych stavebninách či priamo u výrobcu „je predražený“, nerobte to predčasne. Práve ste totiž kúpili tovar bez záruky či možnosti reklamácie. O dodatočných službách či poradenstve ani nehovoríme. Aké dôsledky to má v praxi? Ak sa vyskytne akýkoľvek problém počas výstavby alebo po dokončení domu, máte smolu. Všetky opravy budete znášať na vlastné náklady.
Netrváte na stavebnom dozore
Získať pečiatku, že stavba prebehla v poriadku, je jedna vec. Mať stavbu skutočne v poriadku je vec druhá. Stavebný dozor je kľúčový účastník výstavby. Na stavenisku sa ideálne vyskytuje aj počas pracovného dňa a odsleduje množstvo aj kvalitu vykonaných prác. Kvalitný stavebný dozor upozorní na chyby, ktoré si laik nemá šancu všimnúť. Na nedostatky či nedodržanie stavebných postupov vie poukázať ešte vo fáze, keď sa dajú ľahšie opraviť. A navyše sleduje časový harmonogram jednotlivých prác. Ešte stále ste si istí, že ho nepotrebujete?
Mohlo by vás zaujímať