1. Menší znamená lacnejší
Najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu úsporu vám prinesie menší dom – každý štvorcový meter navyše totiž znamená zvýšenie ceny hotového domu o približne 700 až 1 500 €. Dobre si teda premyslite, čo všetko budete skutočne využívať. Stavajte dom, aký potrebujete vy a teraz, nie taký, aký je obvyklý alebo aký by mohli možno niekedy využiť vaše deti (pravdepodobnejšie totiž je, že vašu snahu neocenia). Nezmyselne predimenzovaný alebo nevyužitý priestor totiž znamená úplne zbytočné predraženie – ako pri stavbe, tak aj pri prevádzke.
Mohlo by vás tiež zaujímať
2. Stavajte jednoducho
Jednoduchšie totiž znamená rýchlejšie a lacnejšie. Úsporu môžu priniesť nekomplikované tvary bez zložitých detailov prácnych na realizáciu, a teda aj drahých. Dôležitá je tiež jednoduchá a logická dispozícia – menej chodieb znamená menej nevyužívaných, ale zaplatených a vykurovaných m², úsporu prinesie aj menej metrov priečok či menej dverí. Ak budú mať kuchyňa, práčovňa a kúpeľne k sebe čo najbližšie, výsledkom bude úspora na rozvodoch, podobná logika platí aj pri vykurovaní a vetraní.
Oplatí sa tiež spoľahnúť na jednoduchý systém výstavby: jeden stavebný materiál, jeden dodávateľ. Zisťovanie informácií a preverovanie ponúk je totiž časovo náročné, je preto rozumné vybrať si jedného spoľahlivého dodávateľa, ktorý sa oboznámi s celým projektom a pomôže vám s výberom vhodných komponentov či s výpočtom množstva materiálu.
3. Aj čas sú peniaze
S jednoduchosťou a rozumnými rozmermi súvisí aj ďalšia zásada – počítajte aj s cenou času. Rýchlejšia výstavba totiž znamená nižšiu sumu za prácu, a ak sa budete môcť nasťahovať do nového skôr, ušetríte aj za dočasný podnájom.
* článok pokračuje pod formulárom *
Z tohto pohľadu býva dobrou voľbou aj jednouchá skladba stien. Parametre požadované normou možno napríklad dosiahnuť jednou vrstvou obvodového muriva – v takomto prípade je výstavba jednoduchšia a menej prácna, a teda aj rýchlejšia a lacnejšia. Murivo s vonkajším zateplením síce umožňuje väčšiu kreativitu pri návrhu rodinného domu, znamená však aj náročnejšiu projektovú prípravu a následne i výstavbu. Hoci môže byť materiál na tento typ konštrukcie lacnejší ako pri jednovrstvovom murive, vyššia prácnosť cenu zvýši a predĺži aj čas výstavby. Zvážte teda zodpovedne svoje priority.
Mohlo by vás tiež zaujímať
4. Šetrite na správnom mieste
Šetrenie na tých nesprávnych by totiž mohlo stavbu predražiť opravami a prerábkami, v horšom prípade by mohlo znamenať aj nenapraviteľné zhoršenie kvality vášho budúceho bývania. Na čom teda určite nešetriť? V prvom rade na dôslednej príprave pred začatím stavby a na kvalitnej projektovej dokumentácii. Šetriť sa tiež nevypláca na parametroch konštrukcií a kvalite materiálov hrubej stavby, ani na dodržaní technologických postupov. Jednoduchá logika hovorí, že životnosť nosnej konštrukcie je dôležitejšia než životnosť povrchových úprav. Vstavané materiály preto vyberajte čo najkvalitnejšie, pri povrchových úpravách sa najmä v interiéri môžete uskromniť. Veď pekné a nápadité bývanie sa dá vytvoriť aj z materiálov, ktoré nie sú najdrahšie, navyše ich môžete bez väčších problémov časom vymeniť.
5. Investujte vlastnú prácu
Cenu nového domu si môžete znížiť aj prácou, ktorú zvládnete svojpomocne. Stavba domu na kľúč je síce časovo najúspornejšou (a najkomfortnejšou) možnosťou, je však zároveň aj najdrahšia. Svojpomocná výstavba je zas mimoriadne náročná na čas aj odborné skúsenosti. Šikovný kompromis predstavuje čiastočná svojpomoc – hrubú stavbu si dáte postaviť na kľúč, zvyšok urobíte sčasti svojpomocou a na časť si najmete kvalifikovaných remeselníkov. (Zvážte pritom starostlivo, ktoré práce zvládnete sami.) Je to o niečo komplikovanejší aj časovo náročnejší spôsob než stavba na kľúč, avšak finančne úsporný a relatívne bezpečný. Vyhnete sa totiž prípadným komplikáciám, ktoré by mohlo spôsobiť neodborné vyhotovenie hrubej stavby, navyše sa na ňu bude vzťahovať zákonná záruka.
Mohlo by vás tiež zaujímať