Čo sú ťažké stropné konštrukcie?
Ťažký strop je v podstate masívna konštrukcia, ktorú tvorí hlavne tehlový materiál v kombinácii s betónom a železnými výstuhami. Výhodou je teda vynikajúce statické priťaženie stavby. Na výber máte niekoľko riešení. Môžete zvoliť buď skladané stropy, ktoré zhotovíte aj svojpomocne, alebo keramickobetónové prvky (panely), z ktorých vybudujete rovnú, ale aj šikmú či sedlovú strechu. Odporúčaný sklon strešnej roviny je 25°, možno však dosiahnuť aj sklon až 40°. A aké sú ich hlavné výhody ťažkých stropných konštrukcií?
1. Požiarna odolnosť a trvanlivosť
Ako súčasť systémovej „skladačky“ prispieva ťažká stropná konštrukcia k tomu, že celá stavba funguje ako homogénny kompaktný celok. V konečnom dôsledku to zabezpečuje aj lepšiu požiarnu odolnosť, ako aj trvanlivosť stavby. Samotné keramické výrobky dosahujú najvyššiu triedu nehorľavosti A1 podobne ako betón či oceľ. Výhodu je tiež, že v prípade šírenia požiaru netvoria dym. Nemusíte sa obávať ani odkvapkávania či opadávania horľavých častí z konštrukcie.
2. Lepšia akustika
Kvalitatívny rozdiel medzi ťažkým a ľahkým stropom spoznáte aj v používateľskom komforte a akustike. Strešné konštrukcie z odolných keramickobetónových prvkov poskytujú zlepšenie zvukovej izolácie stavby, pričom zabezpečia vzduchovú nepriezvučnosť (Rw) 48 dB.
Keramické panely sú navyše ihneď po uložení na steny únosné. Stropy sú pomerne variabilné, dajú sa kombinovať s keramickými trámikovými stropmi a možno ich použiť aj pri členitých pôdorysoch.
Mohlo by vás zaujímať
3. Tepelná akumulácia
Schopnosť tepelnej akumulácie ťažkej stropnej konštrukcie ovplyvňuje energetickú náročnosť celej budovy. V dome sa teda vyrobené teplo udrží dlhšiu dobu. Vďaka takémuto riešeniu si môžu majitelia viacerých rodinných domov dovoliť postaviť obvodové murivo z neplnených tehál s hrúbkou 44 cm bez dodatočného zateplenia. A zároveň bez ťažkostí splnia požiadavky normy.
* článok pokračuje pod formulárom *
Lepšie sa tiež dosiahne neprievzdušnosť v energeticky pasívnych domoch. I samotná kvalita vyhotovenia je vysoká, pretože konštrukcia nepotrebuje fólie zo strany interiéru ani minerálnu vlnu do roštu. Takáto strecha teda ponúka celý rad výhod aj pre stavby s nízkou energetickou náročnosťou.
4. Tepelná stabilita v interiéri
Konštrukcie s väčšou tepelnou zotrvačnosťou pomáhajú zvyšovať tepelnú stabilitu miestností. Väčším problémom býva práve tá letná – považuje sa za vyhovujúcu, ak výpočtom stanovená teplota v miestnosti za letného horúceho dňa s intenzívnym slnečným žiarením neprekročí 27 °C. Vďaka tepelnotechnickým vlastnostiam ťažkých stropov sa – laicky povedané – dom v zime rýchlo neochladí a v lete, naopak, len tak ľahko neprehreje. To šetrí prevádzkové náklady domácnosti, pretože nevzniká potreba púšťať klimatizáciu.
5. Vyššia únosnosť
Ďalšou nespornou výhodou ťažkého stropu je, že môžete využiť celú plochu strechy, resp. podkrovia – vďaka vysokej nosnosti je totiž pochôdzna, a teda aj ľahko využiteľná. Na streche si tak dokážete s odstupom času vybudovať plne funkčné obytné podlažie či skladové priestory. To vám ľahká konštrukcia stropu nikdy neumožní.
Odporúčaný sklon strešnej roviny je 25 °, avšak s takouto ťažkou stropnou konštrukciou dokážete dosiahnuť i sklon až 40 °. Keramické stropné panely sa kladú na štítové, obvodové a vnútorné nosné steny rovnobežne s odkvapovou hranou. Ťažká strecha môže byť pultová alebo sedlová, jej konštrukcia je ideálna napríklad pre obdĺžnikový pôdorys stavby.
Mohlo by vás zaujímať