Netešte sa okato
Nevysielajte do okolia signály o tom, že sa chystáte na dovolenku a váš príbytok zostane bez dozoru. Zdržte sa radostných príspevkov na Facebooku, buďte mlčanliví na blogu a nerozosielajte hromadné e-maily o nadchádzajúcej radosti všetkým svojim priateľom. Zlodeji dnes pri plánovaní svojich akcií využívajú technológie, aby si svoje ciele vytypovali. Pomocou dobre naformulovaných otázok môžu cez internetový vyhľadávač nájsť svoje ciele vo zvolenej lokalite. V sociálnej sieti sa dozvedia termíny vašej neprítomnosti, na satelitných mapách si prezrú zadné prístupové cesty k vášmu domu a neuniknú im ani pomocné doplnkové informácie, ktoré zozbierajú o blízkom okolí.
Nezabudnite na poštovú schránku
Ak nemáte priateľov, ktorí by sa pravidelne postarali o vyberanie obsahu poštovej schránky, navštívte doručovaciu pobočku Slovenskej pošty a dohodnite sa na alternatívnom spôsobe spracovania zásielok. Požiadať môžete o pozdržanie zásielok na pošte namiesto ich doručovania do schránky alebo o službu doposielania, pri ktorej bude vaša pošta presmerovaná na niekoho z vašich blízkych či do vašej práce. Týmto opatrením síce nezabránite plneniu schránky reklamnými materiálmi, budete však mať istotu, že sa v priebehu dvoch týždňov schránka nenaplní do prasknutia. Pošta nahádzaná pod ňou by mohla upozorniť na to, že nie ste doma.
Prečítajte si aj, ako šetriť, keď nie ste doma
Nemeňte stereotyp
Čím menej váš dom a dvor upozornia na nezvyčajnú zmenu, tým je pravdepodobnosť, že zlodej z blízkeho okolia zistí, že váš dom zostal na čas opustený, menšia. Nezaťahujte závesy, ak sú zvyčajne odostreté, neskladajte z parapetných dosiek kvety, aby ste spomalili vysychanie ich substrátu, a nezatvárajte bránku, ktorá je po celý zvyšok roka otvorená. Radšej oslovte niekoho zo svojich známych, aby raz za niekoľko dní prišiel, vyvetral a polial kvety. Umocní tým pocit, že je váš dom pod neustálym dohľadom i vtedy, ak sú vaši bezprostrední susedia v práci.
Dvere a zasa dvere
Kriminalisti vo svojich prehľadoch upozorňujú na to, že bytoví a domoví zlodeji sú verní svojim zručnostiam a zvyčajne sa pokúšajú prekonať vstupné dvere iba tam, kde je zrejmé, že vopred uspejú. Ak máte na vstupných dverách plechový štítok a 30-ročnú cylindrickú vložku, mali by ste pouvažovať nad ich výmenou za modernejšiu náhradu. S investíciou niekoľkých desiatok eur a skrutkovačom v rukách umiestnite na viditeľné miesto signál, že vám na bezpečnosti vášho príbytku záleží. Ak nemá zlodej istotu, že vnútri ho čaká cenná odmena, nebude mariť čas namáhavým prienikom do príbytku.
Narušte pocit súkromia
Kým v panelákovom byte na vyšších podlažiach sú pre zlodeja jedinou prístupovou cestou vchodové dvere, v rodinnom dome je situácia iná. Pootvorené pivničné okná, jednoduché garážové vráta či zadný vchod skrytý pred zrakmi ulice sú rovnako ľahko prekonateľné ako strecha neobývaného pôjdu, z ktorej stačí z rebríka zvesiť niekoľko škridiel. Ochranu zvýšite, ak sa pokúsite zmariť pocit súkromia a neviditeľnosti zlodeja. Na kritické miesta namontujte svietidlá s pohybovým senzorom, svietidlá v dome pripojte k časovaču, ktorý zaistí ich večerné rozsvecovanie a zhasínanie. Nechajte potichu pustené rádio. Za málo peňazí tak získate nad zlodejom psychologickú prevahu. Poupratujte aj všetky náradia z dvora, ktoré by mohli byť použité na prekonanie vstupu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Nezabudnite na poistenie
Ak uzavriete zmluvu o poistení súboru zariadenia domácnosti, budete mať istotu že prípadná návšteva zlodeja pre vás nebude znamenať nenávratný vznik škody. Poisťovňa zaistí krytie škodovej udalosti a vy budete môcť nahradiť odcudzené veci novými.
Dajte si pozor
Dôležité je zaistiť krytie všetkého majetku, ktorý sa v byte, dome či prislúchajúcich priestoroch a hospodárskych budovách nachádza. Štandardná poistka nebude kryť škody spôsobené vandalizmom, krádež drahej elektroniky, umeleckých diel, šperkov či peňazí.
Pýtajte sa
Pri uzatváraní zmluvy sa opýtajte na všetko, čo sa vymyká z bežných štandardov. Ak výška krytia neprekračuje hranice štandardu, poisťovni postačí, aby mal váš príbytok zavreté okná a uzamykateľné vstupné dvere.
Cennosti
Poisťovňa si pri cennejších veciach v domácnosti môže vyžiadať elektronický zabezpečovací systém, mreže alebo fólie chrániace okná.
Bariéry, ktoré chránia cennosti
Elektronický zabezpečovací systém je ako inteligentný vrátnik, ktorý sleduje senzormi dianie v strážených miestnostiach. Reaguje na pohyb, rinčanie rozbitého skla či na prerušenie kontrolných signálov. Dnes je možné nainštalovať kvalitný zabezpečovací systém i bez toho, aby bolo nutné ťahať od ústredne k senzorom káble. Senzory sú napájané batériami a komunikujú s ústredňou bezdrôtovo. Ak niečo objekt naruší, ústredňa môže v tichosti upozorniť zmluvnú strážnu službu alebo aktivovať sirénu, rozsvietiť svetlá a informovať vás o prieniku. Samotná montáž a nastavenie však nestačia na to, aby poisťovňa systém brala do úvahy. Treba k nemu prevádzkovú knihu so záznamami o odbornej inštalácii a pravidelnej previerke oprávnenou firmou.
Na doplnkové zabezpečenie zasklených okien slúžia fólie a mreže. Kým pri mrežiach je situácia pomerne jasná, svet fólií sa točí okolo bezpečnostných certifikátov. Možno ich dodatočne doplniť na existujúce okná, aby však okná získali potrebnú triedu bezpečnosti, do úvahy treba brať aj ich kovanie. A práve takáto úprava môže byť väčším problémom, predpokladáte.
Na upokojenie skúste bezpečnostné kamery na dom
Čo sa deje vo vašej domácnosti v čase, keď ste mimo nej, vám pomôžu odhaliť moderné technológie. Stačí si iba zakúpiť, bezpečnostné kamery na dom alebo GSM kameru, vložiť do nej SIM kartu, pripojiť ju k napájaciemu adaptéru a uložiť na stojan tak, aby bol výhľad na miesto, ktoré chcete mať pod kontrolou. Zvyšok je už iba na vás. Ak kamera zaregistruje pohyb, spustí nahrávanie a upozorní vás na nepredvídanú udalosť SMS s nasnímanou fotografiou. Priamo zo svojho mobilu sa dátovo spojíte s jej používateľským rozhraním a môžete sledovať, čo sa deje pred jej objektívom. Je to, akoby ste mali doma špióna, ktorý vám zaručí pokojný relax a uspokojí vašu zvedavosť.
Čo robiť, ak je zle?
Ak sa dostanete do nemilej situácie a pri návrate z dovolenky nájdete vylomený zámok alebo odhalíte iný spôsob prieniku do svojho bytu, kontaktujte políciu, aby na mieste spísala zápisnicu a zaistila stopy. Zdokumentujte vykradnutie fotografiami a spíšte zoznam spôsobených škôd.
Každú poistnú udalosť je potrebné nahlásiť poisťovni okamžite a riadiť sa inštrukciami likvidátora, ktorý bude škodovú udalosť riešiť. V niektorých prípadoch sa uspokojí s dokumentáciou od polície, v iných bude chcieť na mieste škody zdokumentovať situáciu sám, aby pripravil podklady na poistné plnenie. Preto sa nikdy nepúšťajte do upratovania rozhádzaného príbytku skôr, ako vám tento krok odobrí poisťovňa. Výnimkou sú situácie, keď je potrebné zabrániť vzniku ďalších škôd. Vtedy je dobrá fotodokumentácia či natočené video tým najcennejším podkladom na zaistenie dôveryhodnosti.