Odporúčania pre projektovú prípravu
Keby sme urobili zoznam chýb alebo omylov, ktoré sa dejú počas výstavby domu, pravdepodobne by sme pre mnohé z nich po dôkladnej analýze našli spoločného menovateľa. Jedným takým je projektová dokumentácia, a to z viacerých dôvodov.
Veľa chýb vzniká v dôsledku komplikovaného architektonického a dispozičného riešenia stavby, preto odporúčanie č. 1 znie: jednoduchá a čistá architektúra v kombinácii s premysleným dispozičným riešením eliminuje riziká vzniku chýb počas realizácie stavby.
Pri projektovej príprave je nemenej dôležitá aj znalosť konkrétneho tehlového stavebného systému, jeho prvkov a možností. Z tohto hľadiska je vhodné akceptovať odporúčanie č. 2: pri navrhovaní vnútorných rozmerov miestností, rozmerov okenných otvorov, medziokenných pilierov a podobne je vhodné vychádzať z pôdorysného a výškového modulového rastra daného stavebného systému, ktorý vychádza zo skladobných rozmerov murovacích prvkov. Na pôdorysný modulový raster nadväzujú potom dĺžky vodorovných nosných prvkov, ako sú preklady a stropné nosníky. Tým sa minimalizuje potreba rezania tehál na stavbe a zároveň aj riziko vzniku chýb.
Vedeli ste, že
súčiniteľ prechodu tepla U udáva, aké množstvo tepla sa stráca cez 1 m² plochy stavebnej konštrukcie pri rozdiele teplôt okolitých prostredí, teda medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Čím nižšia je hodnota U, tým je materiál lepším tepelným izolantom.
Prečítajte si tiež:
Odporúčania pre samotnú stavbu
* článok pokračuje pod formulárom *
Ani samotná hrubá stavba sa nezaobíde bez chýb, ktoré sa neustále, stavbu od stavby opakujú.
U nás rozšírená prax (výstavba domu podľa projektu na stavebné povolenie) má za následok, že stavebník a jeho blízka i vzdialená rodina riešia konkrétne detaily hrubej stavby podľa seba, prípadne podľa odporúčaní ostrieľaných majstrov murárov. Často ide o riešenia, na ktoré veru nie je pekný pohľad.
Táto prax sa v dohľadnom čase asi veľmi nezmení, preto odporúčanie č. 3 znie: oboznámte sa čo najlepšie s konkrétnym tehlovým stavebným systémom, jeho prvkami a spôsobom ich zabudovania. Výrobcovia majú vypracované podrobné pracovné návody zhrnuté v praktických príručkách. Moderné tehlové systémy ponúkajú riešenia detailov pomocou špeciálnych doplnkových prvkov. Okrem toho sú dostupné rôzne technológie murovania tehál od klasickej malty až po murovanie brúsených tehál na tenkú maltu alebo murovaciu penu. Dôkladné ovládanie pracovných postupov je nevyhnutné minimálne pri posledných dvoch spomenutých spôsoboch.
Napriek minimálnemu obsahu a rozsahu stavebnej časti projektovej dokumentácie však platí odporúčanie č. 4: nemeňte projektovú dokumentáciu za pochodu a neimprovizujte. Ak je to však nevyhnutné, robte to aspoň v spolupráci s projektantom.
Výrobky na jednoplášťové obvodové murivo vyhovujúce požiadavkám nízkoenergetických a pasívnych domov musia mať podstatne lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako murivo určené na zatepľovanie. Majú spravidla aj väčšiu hrúbku. Umožňujú však aplikáciu jednovrstvových omietok s technologicky kratším časom omietania.
Prečítajte si tiež: