Niektoré poruchy, ktoré vznikli už pri stavbe domu, sa môžu pokojne objaviť s časovým odstupom a upozornia nás na ne práve trhliny v omietkach. Tie totiž vznikajú najčastejšie z troch príčin: chyby pri spracovaní omietky, nevhodný podklad, ale aj stavba samotná. Práve na pôvod problému s popraskanou omietkou sa treba zamerať, pretože je rozhodujúci pri riešení.
1. Nesprávne zhotovená omietka
Chyby často vznikajú hlavne príliš rýchlym schnutím omietky alebo pri nevhodnom nanášaní príliš hrubých vrstiev, skrátka technologickou nedôslednosťou pri zhotovovaní omietok. Dôsledkom sú trhliny od najdrobnejších vlásočníc až po hlboké praskliny v celej vrstve omietky.
2. Zle pripravený podklad
Základ je, aby podklad, ktorý sa ide omietať, bol čistý, rovnomerne nasiakavý (ak nie je, treba ho napenetrovať), suchý a mal by mať aj primeranú teplotu, tzn. určite nesmie byť namrznutý, ale ani príliš rozohriaty. S nesprávnou prípravou podkladu však súvisia napríklad aj trhliny spôsobené neúplným vyplnením škár v murive, nevhodnou väzbou jednotlivých tehál. Omietky praskajú aj vtedy, ak podklad tvorí rozdielny materiál. Môže pritom ísť o úplne odlišný materiál (napríklad kus kovu nebo PVC potrubia v murive), ale aj o odlišnú tehlu alebo zmenu spojiva. Takéto miesto bude inak reagovať na teplo a chlad, inak sa rozpínať a nakoniec tak spôsobí popraskanie omietky až v celej hrúbke vrstvy. Riešením na prekonanie odlišností medzi materiálmi zabudovanými v murive je použitie výstužnej siete. Problémom so spojivom môžeme predísť, ak si u výrobcu muriva overíme odporúčanú skladbu omietok pre dané podkladové murivo a spojivo.
3. Samotná stavba
Niektoré trhliny sú dôsledkom chýb v samotnej konštrukcii stavby. Tieto praskliny by sme však mali posudzovať inak ako ostatné – ich výskyt nás totiž môže včas upozorniť na omnoho závažnejší statický problém objektu, ktorý je nutné neodkladne riešiť! Vznikajú totiž pôsobením konštrukcií objektu – deformáciou stropu, zmršťovaním muriva či jeho deformáciou v dôsledku nesprávne rozloženého zaťaženia.
Príčinou môže byť aj pôsobenie krovu na okolité konštrukcie. Takýmto chybám sa možno vyhnúť, resp. ich odhaliť oveľa skôr, ak necháme stavbu pred zhotovením omietok „odležať“ a zbytočne sa nebudeme ponáhľať. Všetko má svoj čas, čím dlhšie necháme stavbu sadať a vyzrieť, tým menej porúch nám hrozí (nielen) v omietkach.
4. Vlhkosť
Rovnako nepríjemným problémom je aj vlhkosť prenikajúca do omietok, a to buď:
* článok pokračuje pod formulárom *
• z exteriéru (napríklad poškodený odkvap)
alebo
• z vnútra, z vrstiev pod omietkou (napríklad pretekajúce potrubie alebo nevhodne zhotovená hydroizolácia).
V týchto prípadoch môžeme čakať odlupovanie omietky, vytváranie rôznych nerovností a nakoniec opadávanie celých kusov steny až na holé murivo. Vtedy omietka úplne stráca svoju funkciu a vystavuje tak nosné konštrukcie objektu poškodeniu. Zatekajúca voda môže v zime v murive zmrznúť a tehly poškodiť.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Riešenie? Stavebný dozor
Aby sme výskytu trhlín predišli, treba predovšetkým zabezpečiť, aby všetky stavebné práce (pred omietaním aj počas neho) boli vykonané dôsledne a technologicky správne. To môže byť pre stavebníka bez príslušného odborného vzdelania ťažké, dokonca nemožné do detailov skontrolovať. Na stavbu však možno doviesť kvalitný stavebný dozor, ktorý bude po celý čas striktne dbať na dodržanie všetkých postupov a riadne vykonanie všetkých prác.
Ak sa trhliny predsa len vyskytnú, mali by sme to včas riešiť. Včasné riešenie statických problémov, technických nepresností i estetických nedokonalostí nám totiž môže ušetriť nemálo výdavkov a neriskujeme ani bezpečnosť stavby.
Mohlo by vás tiež zaujímať