Vykúriť domácnosť tak, aby v nej bolo príjemne a zároveň aj ušetriť peniaze, nie je také jednoduché. Každá úspora si totiž vyžaduje určité opatrenia. Niektoré sú jednoduché a nestoja vôbec nič, do tých účinnejších treba aj čosi investovať. Môžu vám však zabezpečiť nízke prevádzkové náklady na dlhé roky.
Z čoho postaviť dom, ktorý sa postará o šetrenie energie v domácnosti
Vzhľadom na rastúce ceny energií je dobré, ak budete na energetickú efektivitu myslieť už pri výbere stavebného materiálu na hrubú stavbu. Tehly s integrovanou izoláciou vám umožnia vymurovať jednovrstvovú konštrukciu s dobrými tepelnotechnickými parametrami. Tie zabezpečia, že na dosiahnutie tepelnej pohody pohody neminiete zbytočne veľa energie. Zároveň vám pomôžu postaviť dom, ktorý splní požadované parametre kategórie A0. Navyše, jednovrstvová konštrukcia je menej prácna a zhotovíte ju rýchlejšie ako zateplené murivo. Čas a odborná práca stoja peniaze, takže po prepočítaní sa cena jednovrstvovej a viacvrstvovej konštrukcie pravdepodobne nebude výrazne líšiť. Je však potrebné porovnávať konštrukcie s rovnakými tepelnotechickými parametrami. Netreba zabúdať na stavebné detaily, v prípade ktorých hrozí vznik tepelných mostov, a teda únik tepla. Na ich jednoduché vyriešenie majú výrobcovia tehál k dispozícii systémové riešenia.
Kedy zatepľovať?
Ak bývate v staršom dome, ktorý má veľké tepelné straty, zateplite ho. Hrúbku izolácie na dosiahnutie potrebných parametrov treba konzultovať s odborníkom a brať do úvahy platnú legislatívu. Počítajte aj s vyššou prácnosťou a faktom, že aj ceny izolačných materiálov majú trend rásť.
Výmena a servis starého kotla
Ak ste výmenu starého kotla nestihli pred začiatkom tejto vykurovacej sezóny, pred tou ďalšou to už neodkladajte. Keď vymeníte 20-ročný kotol za nový kondenzačný, šetrenie energie v domácnosti si určite všimnete. Môžete totiž ušetriť až 30 % plynu, čím sa vám znížia prevádzkové náklady. Treba však povedať, že výška úspory je vždy individuálna a závisí od mnohých faktorov. Prečo je kondenzačný kotol úspornejší? Spaľovaním plynu sa produkuje teplo, ktoré sa používa na ohrev vykurovacej vody v kotle. Táto voda sa potrubím dostane do radiátorov alebo do podlahového vykurovania a tie uvoľňujú teplo priamo do miestnosti. Výhodou je, že kondenzačný kotol dokáže využiť teplo z odpadových plynov vznikajúcich pri spaľovaní, takže sa aj zvyškové teplo prenesie do vykurovacej vody. Vďaka maximálnemu využitiu energie kondenzačná technológia znižuje náklady na vykurovanie aj emisie. Okrem toho by mal plynový kondenzačný kotol každý rok skontrolovať servisný technik. Odporúča dať si skontrolovať celý vykurovací systém vrátane pripojenia plynu, externých expanzných nádob a vyčistenia filtra nečistôt (ak je nainštalovaný). Všetky časti systému, ktoré nie sú súčasťou kontrolovaného zariadenia, totiž tiež vo veľkej miere ovplyvňujú životnosť kondenzačného kotla a jeho bezpečnú prevádzku. Kontrola predíde závažným poruchám počas vykurovacej sezóny. Pravidelnú servisnú prehliadku požadujú aj výrobcovia v záručných podmienkach.
Tepelné čerpadlo šetrí za vás
Ako hlavný zdroj energie môžete použiť tepelné čerpadlo, ktoré využíva nízkopotenciálne teplo z okolitého prostredia – zo vzduchu, zeme, povrchovej alebo podzemnej vody. Teplo zo zdroja s nižšou teplotou dokáže transformovať na užitočné teplo dodávané pri vyššej teplote. Majú vysokú obstarávaciu cenu, ktorá sa líši podľa veľkosti vykurovacieho objektu, výkonu, aj podľa technológie, odmenia sa však ekonomickým vykurovaním s úsporou až 80 % nákladov za energiu. Niektoré tepelné čerpadlá so systémom vzduch – voda využívajú ako doplnkový zdroj tepla integrovaný plynový kotol alebo elektrokotol a môžu mať aj vetraciu jednotku na spätné získavanie tepla z vydýchaného vzduchu z interiéru – aktívnu rekuperáciu. Pri spotrebe 1 kWh energie tepelné čerpadlo vyprodukuje 2 až 5 kWh tepla.
Neprekurujte a regulujte radiátory
Každé zvýšenie teploty o jeden stupeň Celzia nad odporúčanú teplotu predstavuje približne 6 % energie navyše. Preto svoj domov zbytočne neprekurujte. Termostatické ventily a regulátory, tzv. hlavice, na vykurovacích telesách nie sú žiadnou novinkou, no aby nám pomohli šetriť za teplo, treba ich vedieť správne používať. Teplota, na ktorú chceme miestnosť vykúriť, by mala byť nastavená stabilne, mali by sme ju meniť čo najmenej. V spálni stačí aj 18 °C a v kuchyni či obývačke príjemných 20 – 21 °C. V kúpeľni si doprajte 24 °C. V chodbe a na schodisku nie je problém ani 15 °C. Na dosiahnutie tepelnej pohody sa neoplatí nastavovať maximum (stupeň 5). A to ani v chladnom prostredí, ktoré treba vykúriť čo najskôr. Teplotu, ktorú potrebujete, totiž dosiahnete rovnako rýchlo pri nastavení na maximálny aj zodpovedajúci stupeň (napr. stupeň 3 = približne 21 °C, odchýlku si overte v návode výrobcu). Keď odchádzate, nevypínajte radiátory úplne. Ak bude po návrate teplota vzduchu príliš nízka, spotreba energie a náklady na vykúrenie stúpnu. Temperovanie na 15 – 16 °C počas dlhšej neprítomnosti je efektívnejšie.
Správne umiestnený termostat
Tradičné typy termostatov bývajú umiestnené v jednej referenčnej miestnosti a po dosiahnutí istej teploty vypnú vykurovanie v celom dome. Ak je pritom hlavica radiátora v miestnosti s termostatom nastavená na príliš vysoký stupeň, priestor sa vykúri rýchlo, ale v miestnostiach s nižším stupňom na regulátore radiátora sa nepodarí dosiahnuť požadovanú teplotu. Ak je teplota nastavená na hlavici radiátora omnoho nižšia ako tá na izbovom termostate, kotol kúri, no teplo (vykurovacie médium) sa nedostáva do radiátorov, takže teplo sa nevyužíva efektívne a o šetrení energie v domácnosti sa veľmi hovoriť nedá.
Pri modernej zónovej regulácii takáto situácia nehrozí, lebo centrálne riadenie dovoľuje ovládať vykurovanie a nastavovať teplotu individuálne v jednotlivých zónach. Zónou môže byť jedna miestnosť alebo viacero miestností. Nemusíte teda vykurovať obývačku s termostatom, keď celá rodina práve večeria v kuchyni.
Správne nastavená ekvitermická krivka
Efektívne vykurovať pomáhajú aj ekvitermické regulátory. Umožňujú meniť teplotu vykurovacej vody na základe monitorovania vonkajšej teploty. Keď je vonku teplejšie, systém nemusí zbytočne pracovať na maximum, aby ste sa cítili komfortne. Zložité? Vôbec. Smart regulátory si totiž zaznamenávajú zvyčajné nastavenia a prispôsobujú chod vykurovacieho systému vašim zvykom. Zároveň umožňujú zobrazenie celkovej spotreby elektriny a plynu na vykurovanie a ohrev vody. Celková spotreba energií sa pravidelne aktualizuje. Vďaka tomu rýchlo získate prehľadné porovnanie nákladov za zvolené obdobie. S inteligentným regulátorom je ovládanie celého systému možné aj na diaľku cez smartfón alebo tablet.
Mohlo by vás zaujímať
Odvzdušnenie radiátorov
Nezabudnite na odvzdušnenie radiátorov. Urobte tak vždy na začiatku vykurovacej sezóny alebo keď nie sú radiátory rovnomerne teplé či v nich počuť prúdenie vody. Vtedy naplno otvorte termoregulačné ventily, aby sa vykurovacia sústava mohla riadne naplniť vodou a odvzdušniť. Tam, kde nie sú termoregulačné ventily, stačí jednoducho uvoľniť odvzdušňovaciu skrutku a vzduch vypúšťať, kým nezačne vytekať vykurovacia voda.
Nezakrývajte radiátory
Aj keď sa to zdá ako príliš jednoduché riešenie, čiastočne obmedzí únik tepla. Najvhodnejšia je záclona siahajúca po parapetnú dosku. Do miestnosti sa tak dostane o 25 % tepla viac.
Zatiahnite žalúzie
Ak v noci zatiahnete žalúzie alebo rolety, obmedzíte tým úniky tepla.
Kachľová pec a krb
Ak plánujete do tepelnej bilancie zapojiť aj kozub, energeticky úspornejšie bude zvoliť kachľovú pec, ktorá dlhšie udrží zdravé sálavé teplo a navyše k nej možno pripojiť prieduchy, ktoré môžu vykurovať aj viacero miestností.
* článok pokračuje pod formulárom *
Vymeňte okná a dvere
Utesnené a dobre osadené okná s izolačným trojsklom dokážu ušetriť až 25 % energie na vykurovanie. Ak na to momentálne nemáte podmienky, aspoň renovujte tie staré.
Efektívne vetranie cez okno
Ak využívate na vetranie len klasické otváranie okien, tepelným stratám sa vo vykurovacej sezóne nevyhnete. No nemusíte ich zbytočne zvyšovať a vyhadzovať tak peniaze na teplo von oknom. Vetrajte preto radšej krátko a intenzívne niekoľkokrát denne. V zime sa odporúča otvoriť okno naraz aspoň na 3 – 5 minút, v prechodných obdobiach môžete tento čas predĺžiť. Ideálne na výmenu vzduchu je však podľa odborníkov úplné otvorenie okna 8-krát denne na 8 minút, čo v zimných mesiacoch predstavuje určité zvýšenie nákladov na teplo. Za najmenej efektívne z hľadiska hospodárenia s teplom sa považuje dlhodobé vetranie cez pootvorené okno (tzv. na vetračku).
Orientácia okien, ktorá podporí šetrenie energie v domácnosti
Pri klasickom vetraní sa výmena vzduchu urýchli, ak na krátky čas otvoríte okná orientované na rôzne svetové strany. Oplatí sa aj otvorenie okien v rôznych výškach (klasické fasádne a strešné). Vznikne tzv. komínový efekt, vďaka ktorému sa prúdenie stúpajúceho ohriateho vzduchu ešte zrýchli.
Riadené vetranie a rekuperácia – prečo sa oplatí?
Riešením zbytočných tepelných strát pri vetraní môže byť riadené (nútené) vetranie s rekuperáciou, čiže so spätným získavaním tepla. Vzduchotechnika zabezpečí privádzanie a odvádzanie vzduchu, počas ktorého sa na ohrievanie čerstvého vzduchu používa teplo odobraté tomu vydýchanému. Filtre sa zároveň postarajú o odstránenie prachových a peľových častíc. Takýmto spôsobom možno vymeniť za hodinu až polovicu objemu miestnosti (pri správne nadimenzovanej vetracej jednotke). Keďže moderné rekuperačné jednotky dokážu získať 80 – 95 % tepla obsiahnutého v „použitom“ vzduchu, aj energetické úspory pri ohrievaní toho čerstvého sú značné. Z pohľadu teplomera to znamená, že teplo získané z vydýchaného vzduchu napríklad s teplotou 24 °C dokáže čerstvý vzduch, ktorý má −5 °C, ohriať približne na 18 °C. V zimných mesiacoch to podľa Adama Brestovanského (Vaillant) predstavuje úsporu nákladov aj 30 %.
Mohlo by vás zaujímať
Správna veľkosť bojlera
Ak nechcete plytvať financiami ani energiami, dobre zvážte veľkosť zásobníka teplej vody. Predimenzovaným zásobníkom zvyšujete spotrebu energie na jej ohrev a pri zbytočne veľkom objeme sú vyššie aj straty tepla cez jeho povrch. Veľkosť zásobníka závisí predovšetkým od počtu osôb v domácnosti, ich hygienických návykov, spôsobu ohrevu a dĺžky rozvodov. Preto sa oplatí inštalovať zásobník čo najbližšie k miestu odberu. Pri orientačnom návrhu veľkosti zásobníka môžete uvažovať o dennej spotrebe pre dospelú osobu 50 l a pre dieťa 25 l.
Izolácia na vodovodné potrubia
Ak sú miesta spotreby teplej vody vzdialené od zásobníka viac ako dva metre, je potrebné, aby boli rozvody teplej vody kvalitne zaizolované.
Solárny ohrev vody
Výhodou solárnych riešení ohrevu vody je, samozrejme, nekonečné množstvo slnečnej energie zadarmo a žiadne emisie CO2 počas prevádzky. Ohrievať vodu slnkom sa oplatí sa najmä väčším domácnostiam alebo tým, ktorí jej míňajú viac. Ak má vaša rodina 4 až 6 členov, postačí vám solárny systém so zásobníkom teplej vody s objemom 250 až 350 litrov. Ušetríte hlavne v prechodnom období, keď je ešte dostatok slnečného žiarenia. Ak bývate v rodinnom dome, oplatí sa vám solárna zostava, ktorej jednotlivé časti (ako čerpadlo, bivalentný alebo monovalentný zásobník a regulácia) sú súčasťou jedného celku. Solárne kolektory na ohrev vody je ideálne nasmerovať na juh, v našich podmienkach sa najčastejšie používa sklon 30 – 45°. Solárne technológie na ohrev vody sa síce väčšinou spájajú s vyššími vstupnými nákladmi, tie sa vám však čoskoro vrátia, pretože vďaka nim môžete ušetriť až 60 % ročných nákladov.
Akú teplotu vody potrebujete?
Voda má byť teplá, nie zbytočne horúca. Regulácia a optimalizovaná práca s teplotou je dnes pri inteligentných ohrievačoch vody samozrejmosťou. Vďaka prehľadným displejom si ju môžete nastaviť presne podľa svojich potrieb. Zvyčajne sa udáva teplota vody v zásobníku okolo 60 °C. Pri 65 °C je dokonca o niečo vyššie riziko tvorby vodného kameňa. V letných mesiacoch nám však v pohode stačí teplota vody okolo 55 °C a na ohriatie teda spotrebujeme menej energie. Na trhu sú ohrievače vody, ktoré zaznamenávajú, kedy a v akom množstve teplú vodu míňate. Na základe získaných dát vie takýto ohrievač zabezpečiť zásoby teplej vody presne podľa vašich preferencií. Niektoré ohrievače vody majú režimy, ktoré znižujú teplotu vody automaticky napríklad z 85 °C na 60 °C. Šetria tak energiu, vašu peňaženku aj seba. Zároveň však ponúkajú možnosť jednorazového rýchloohrevu, napr. počas nižšej tarify alebo v prípade nárazového odberu. Optimálnu teplotu vody bez zbytočného plytvania vám pomôže udržať aj kvalitná izolácia ohrievača (bojlera).
Úsporné batérie
Teplú vodu a teda aj teplo potrebné na jej ohriatie ušetríte inštaláciou úsporných batérií. Pákovými batériami skrátite čas potrebný na nastavenie požadovanej teploty vody a oproti klasickým batériám sú približne o 30 % úspornejšie. Perlátory zasa premiešavajú vodu so vzduchom, znižujú prietokové množstvo vody, zvyšujú objem toku vody a rýchlosť jej prúdenia. Použitím perlátorov môžete ušetriť až 20 % vody. Termostatické batérie automaticky miešajú teplú a studenú vodu podľa nastavenej požadovanej teploty vody na výtoku. Sprchovacie hlavice s nastaviteľným prietokom usmerňujú prietok vody cez nastaviteľný počet dýz. Zvyšuje sa rýchlosť prúdu vody a znižuje sa jej spotreba.
Vlhkosť vzduchu
Tepelná pohoda vo vykúrenej miestnosti do veľkej miery závisí od vlhkosti vzduchu. Je vhodné udržovať vlhkosť vzduchu na úrovni 50 – 65 % pomocou odparovačov vody, kvetov, akvárií a pod. Vlhkosť vzduchu a vetranie má priamu spojitosť s vykurovaním. Pamätajte na to, že pri vlhkosti vzduchu 30 % a teplote 23 °C máme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 %. Ušetríte pritom 12 % tepla.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Koľko ušetríte pri rôznych opatreniach?
- Zatiahnutie žalúzií alebo závesov na noc 4 %
- Nastavenie správnej teploty v jednotlivých miestnostiach a využívanie termohlavíc 15 %
- Vykurovanie s regulačnými ventilmi 20 – 25 %
- Montáž nových moderných okien 20 – 25 %
- Kondenzačný kotol 8 – 11 %
- Kondenzačný kotol s plynulou a ekvitermickou reguláciou 25 – 40 %
- Podlahové vykurovanie so správnou reguláciou 20 – 25 %
- Komplexné zateplenie domu (fasáda, strecha, pivnica) 40 – 60 %
- Slnečné kolektory 20 – 30 %
- Tepelné čerpadlo: náklady na zemný plyn 100 %, náklady na elektrinu 50 %
- Vetrací systém s rekuperáciou: teplo unikajúce vetraním 93 %
Úspory sa nezrátavajú, ale vytvárajú synergický efekt.