Deväť mesiacov býval Simon Coulson v dome zo 60. rokov, ktorý sám označil za neuveriteľne studený a škaredý. Mal staré okná a žiadne zateplenie. Spolu s ním ho obývali aj manželka Emma, ich dvaja synovia Alexander (2 roky) a Knox (7 rokov) a tiež dva zachránené psy Max a Dexter. Majitelia si uvedomovali, že ak chcú vylepšiť štandard svojho bývania, rekonštrukcii sa nevyhnú.
„Nechceli sme dom zbúrať dom a začínať odznova. Aj keď sme mohli a ušetrili by sme si mnoho úsilia aj problémy a kompromisy, ktoré prichádzajú s takýmito prerábkami,“ povedal Simon Coulson. Rekonštrukcia ich domu je teraz považovaná za vzorovú a ukazuje, ako možno obnoviť stavebný fond Veľkej Británie prostredníctvom inteligentného dizajnu aj angažovanosti majiteľa.
Stimul, ktorý znevýhodňuje rekonštrukcie
Týmto riešením sa zároveň vzdal možnosti mať nové bývanie lacnejšie. V Spojenom kráľovstve totiž takmer na všetko funguje 20-percentná DPH. Výnimkou je nové bývanie, ktoré je od nej oslobodené na podporu väčšej dostupnosti. Tento stimul však znevýhodňuje rekonštrukcie. „Ak sa vláda skutočne snaží presadiť nízkouhlíkovú budúcnosť, nemôžeme búrať budovy zakaždým, keď nie sme spokojní s ich estetikou,“ vysvetlil Simon Coulson ďalší z dôvodov, prečo sa rozhodol pre obnovu.
Rodina do renovácie nakoniec investovala 300-tisíc libier. Dom vďaka nim úplne zmenil svoju identitu a stal sa praktickejším na bývanie. Konštrukčne aj ekonomicky nenáročné riešenia zahŕňali prerobenie vstupu z ulice, predĺženie prízemia, novú strechu so strmším sklonom, vytvorenie nového vstupu v zadnej časti, výmenu okien za úspornejšie a zateplenie fasády.
Úspora emisií aj zlepšenie energetickej bilancie
Projektu sa zhostil architektonický ateliér Contemporary and Sustainable Architecture pôsobiaci pod skratkou CaSA, ktorý má viac ako 16-ročné skúsenosti a spája súčasný dizajn s trvalo udržateľnou výstavbou. Ich prístup zlepšil energetickú hospodárnosť domu, emisie CO2 ale i kvalitu priestorov.
Návrh ateliéru citlivo reaguje na susedné nehnuteľnosti a zapadá do rozmanitej typológie domov na ulici. Dizajn zachováva čo najväčšiu časť z pôvodného domu a redukuje nové materiály, aby sa obmedzila produkcia CO2 pri prestavbe.
Zároveň architekti pridali dve starostlivo umiestnené rozšírenia a prekryli vonkajšiu fasádu budovy, aby vytvorili pozoruhodný exteriér. V zadnej časti bolo cieľom upraviť sklon strechy a pridať miestnosti v podkroví. Takto v dome vznikli potrebný sklad a miesto pre odkladanie bicyklov.
Tehla, ktorá zostala ako jediný pôvodný prvok fasády
„Náš pôvodný návrh mal zachovať čo najväčšiu časť existujúcej budovy, zredukovať materiály, a tým obmedziť novovzniknuté emisie uhlíka pri prestavbe. Aj keď sme boli obmedzení skromným rozpočtom, nedržali sme sa pri zemi, ale zvolili sme kreatívny dizajn a využili príležitosti aj na vytvorenie pozoruhodného exteriéru domu,“ vysvetlil riaditeľ Adam Dennes.
Nové opláštenie strechy z čiernej keramickej škridly sa opakuje aj v hornej časti fasády ako obklad. Prvok, ktorý dodáva textúru a osobitosť, doplnili anglické modré tehly Staffordshire v časti prízemia. Tieto zostali zachované ako jediný prvok z pôvodnej fasády.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať
Nová asymetrická strecha
Valbová strecha v zadnej časti od dvora upúta svojou asymetriou. Množstvo starostlivo rozmiestnených strešných okien rôznych tvarov pomohlo architektom splniť jednu z najdôležitejších požiadaviek ich klientov. A to vytvoriť presvetlený obytný priestor. Ten teraz plynulo prechádza do záhrady a stáva sa ústredným bodom rodinného domu.
Zo starej zanedbanej nehnuteľnosti vznikol moderný rodinný dom so štyrmi spálňami. Pri rekonštrukcii sa použili materiály, ktoré podstatne zlepšili tepelné vlastnosti domu. Všetky okná boli vymenené za hliníkové s trojitým zasklením. Zásahy zmenili aj dispozíciu interiéru, stal sa viac presvetleným a dosahuje štandardy potrebné pre dnešný život.
Drevené schodisko ako srdce domu
Nová dispozícia si vyžiadala aj nové drevené schodisko v centre domu, ktoré sa kľukatí cez tri podlažia. Toto doslova umelecké dielo je vyrobené z jaseňa a z brezového dreva s jaseňovou dyhou. O presnosť jednotlivých spojov sa postarala CNC technológia. Drevo dopĺňa mosadz na madle a hmoždinkách. Teplá a na dotyk príjemná paleta materiálov a nábytku na mieru v interiéri zámerne kontrastuje so strohým exteriérom.
Príkladná obnova by mohla inšpirovať
Projekt Great Brockeridge je príkladnou obnovou starej nehnuteľnosti v časoch, keď by renovácie mali byť prioritou. Aj tu sa však, ako pri každej rekonštrukcii, bojovalo s rôznymi obmedzeniami. Ich príčinou neboli len stavebné predpisy pre túto oblasť, ale aj kontext okolitého susedstva. Strmú topografiu cesty a rôznorodosť okolitých domov podčiarkol aj samotný úzky pozemok. Výziev bolo teda viac ako dosť.
„Veríme, že tento dom je výnimočným príkladom, ktorý môžu dosiahnuť mnohí, nielen niektorí. Dúfame, že inšpiruje inovatívne projekty zameranú na energetickú úsporu v celom Spojenom kráľovstve. A tiež dúfame, že bude inšpirovať politikov k zmene nezmyselného daňového pravidla, ktoré podporuje novú výstavbu na úkor obnovy,“ doplnil Adam Dennes.
Rekonštrukcia domu ateliéru v roku 2022 vyniesla ocenenie RIBA South West Building od the Year.
The Great Brockeridge
Lokalita: Bristol, Spojené kráľovstvo
Architekti: CaSA Architects
Rozloha domu: 203 m²
Rok dokončenia: 2020
Mohlo by vás zaujímať