Premyslený interiérový dizajn
Anglický „mews house“, teda úzky dvojpodlažný tehlový dom, ktorý bol kedysi súčasťou stajní, má po rekonštrukcii množstvo svetlo a otvorenú dispozíciu. Aj napriek jeho skromnej výmere mu nič nechýba. Spolu s premysleným interiérovým dizajnom v neutrálnych farbách sa v tomto prípade podarilo vytvoriť osobitý priestor, prispôsobený potrebám jeho majiteľov.
Ako prezradila Catherine Finkernagel, riaditeľka architektonickej kancelárie Finkernagel Ross, transformácia sa zamerala na čo najlepšie využitie priestoru a prirodzeného svetla v rámci existujúcej štruktúry. Povestnú bodku na záver dodali moderné povrchové úpravy, textúrované materiály a dôraz na detaily. Jednotlivé časti interiéru opticky prepája farebná paleta a použité dubové drevo.
Viac priestoru vďaka originálnym nápadom
Krása domov typu mews house spočíva v tom, že sú poväčšine zastrčené v malej, zvyčajne dláždenej bočnej ulici. Nie je tu teda veľká premávka, či už automobilov alebo aj výskyt peších chodcov. Priestor dvora v zadnej časti býva obklopený oveľa vyššími budovami a okná otočené do ulice vnášajú rozptýlené svetlo a zachovávajú súkromie.
V rámci rekonštrukcie sa dom dočkal novej omietky a strechy. Najväčšie zásahy však prebehli v interiéri, ktorý architekti úplne „vypitvali“. Na poschodí sa otvoril strešný priestor, čím sa odkryli krokvy a izby sa zväčšili. O presvetlenie sa postarali nové strešné okná, ktoré zachovali charakter starého tehlového domu. Umiestnenie strešných svetlíkov bolo vypočítané tak, aby cez ne nebolo do domu vidno z okolitých nehnuteľností.
Mohlo by vás zaujímať
Najväčšou výzvou však bolo vyhovieť potrebám všetkých členov rodiny na relatívne malej podlahovej ploche. Architektom sa to podarilo vďaka šikovným riešeniam, ktoré šetria priestor. Okrem vstaveného nábytku na mieru je jedným z nich aj miesto na spanie pre dve dospievajúce deti na medziposchodí – každé má vlastné otvárateľné strešné okno so zatemňovacími žalúziami, svetlo na čítanie aj výklenok. V mezonetovom priestore sa podarilo umiestniť aj ďalšiu rozkladaciu posteľ pre hostí. Toto riešenie umožnilo naplno využiť podlahovú plochu detských izieb pre hru a iné potreby detí.
Nová dispozícia priniesla väčšiu kuchyňu
Schodisko, ktoré teraz slúži ako dodatočný úložný priestor, architekti presunuli do stredu domu, čím sa vytvorila centrálna časť obložená drevom. Oddeľuje teraz kuchyňu a jedálenský kút a obývačku, ktorá dostala samostatnú miestnosť. Takto sa podarilo maximalizovať dostupný priestor a zároveň zachovať príjemnú a vzdušnú atmosféru.
* článok pokračuje pod formulárom *
Práčovňa na prízemí a malý vonkajší dvor na čítanie novín či pitie kávy mohli vzniknúť aj vďaka zmene dispozície a otočeniu kuchyne o 90 stupňov. Otočením schodiska sa podarilo začleniť aj skriňu na kabáty a úložný priestor v podkroví na športové vybavenie. Stenu jedálenského kúta lemujú skrine po strop, ktoré sú súčasťou kuchyne. Vďaka tomuto riešeniu je väčšia, ako zvyčajne býva v domoch tohto typu. Kuchyňa pôsobí veľkorysejšie aj vďaka samostatnému ostrovčeku v strede a dostatku úložných priestorov i pracovnej plochy.
Za hranice všednosti
„Vždy je ťažšie navrhnúť projekt s minimálnym dopadom. V domoch, ako je tento, je priestor na prvom mieste spolu s túžbou, aby bol interiér čo najpriestrannejší a s jasnou paletou materiálov, s ktorými dosiahnete pocitu otvorenosti. K výške a k objemu, ktorý by ste na tak malom pôdoryse neočakávali, dopomôžu vynechanie častí stropu, odhalenie konštrukcií, vytvorenie medziposchodí či dvojitých objemov všade tam, kde je to možné,“ upresnila Catherine Finkernagel.
Majiteľov domu v tomto prípade vnímala ako spolupracovníkov. A hoci je dôležité, ako jej klienti žijú a ako by chceli bývať, najlepšie projekty podľa nej vznikajú vtedy, ak architekti občas spochybnia nápady klientov a pomôžu im vidieť za hranice všednosti.
Rekonštrukcia Belgravia Mews House bola výnimočná v tom, že s majiteľmi domu sa architekti stretli len raz, pred jej začiatkom, a potom druhýkrát, keď sa blížila ku koncu. Pandémia koronavírusu im totiž znemožnila cestovať a stretávať sa. S klientom teda renováciu domu konzultovali online z druhej strany sveta. Na konečnom výsledku to pritom vôbec nie je poznať. Skôr naopak.
Belgravia Mews House
Lokalita: Londýn, Spojené kráľovstvo
Architekti: Finkernagel Ross
Rozloha domu: 90 m2
Rok dokončenia: 2021
Mohlo by vás zaujímať