Odstránenie poškodení
Než sa začne realizovať samotná sanácia steny, treba venovať veľkú pozornosť poškodeniam. Často ich spôsobuje dlhotrvajúce pôsobenie vlhkosti a solí. Pokročilejšie prenikanie vlhkosti môžete pozorovať vo forme plesní. Tie sú signálom, že je potrebná sanácia stien. Avšak, pred opravou stien sanačnými omietkami by ste mali odstrániť, resp. znížiť mieru poškodzovania stavby prenikajúcou vodou.
Čo urobiť prvé?
Medzi prvoradé patria oprava strechy a klampiarskych konštrukcií, realizácia drenáže v priľahlom teréne, ako aj dodatočné zaizolovanie spodnej stavby proti prenikaniu vlhkosti zvislou a vodorovnou hydroizoláciou. V prípade vodorovnej izolácie je ideálne realizovať bariéru proti ďalšiemu prenikaniu vlhkosti. Môžete využiť injektáž alebo podrezanie muriva a vloženie hydroizolačnej vrstvy. Podrezávanie muriva však patrí k náročnejším a prácnejším zásahom. Iné metódy sú efektívnejšie, no drahšie. Do druhej skupiny patrí tiež elektroosmóza.
Sanácia steny
Po úspešnom zrealizovaní primárnych sanačných opatrení môžeme pokračovať v obnove samotných poškodených stien. Najprv odstránime všetky zvetrané, vlhkosťou a soľami poškodené omietky, a to až do výšky 0,8 – 1 m (min. 0,5 m) za hranicu ich viditeľného poškodenia. Poškodenú maltu zo škár muriva rovnako odstránime až do hĺbky asi 2 cm. Ak máme murivo s vysokým obsahom síranov, mali by sme ho ošetriť antisulfátovým náterom. Ten totiž zabráni prenikaniu solí síry z podkladu do sanačného omietkového systému.
Na prípravu alebo zjednotenie podkladu pred nanášaním jadrovej sanačnej omietky a ako kontaktný mostík na zabezpečenie jej dostatočnej prídržnosti slúži sanačný prednástrek. Nanesieme ho s krytím 70 – 100 % podkladu. Po jeho vyzretí môžeme začať s nanášaním jadrovej sanačnej omietky.
* článok pokračuje pod formulárom *
Na hrúbke záleží
Životnosť sanačného omietkového systému ovplyvňuje predovšetkým životnosť jeho poréznej jadrovej omietky. Hneď, ako sa jej póry naplnia soľami, ich kryštály sa začnú objavovať na povrchu a omietku znehodnotia. Na hrúbke sanačnej jadrovej omietky sa preto neoplatí šetriť – väčšia hrúbka znamená väčší objem pórov na uskladnenie kryštalizujúcich solí, a teda dlhšiu životnosť celého sanačného systému!
Sanácia steny v pivnici nevylepší iba samotný vzhľad priestorov v suteréne. Po oprave tu vznikne zdravý priestor, ktorý môže pokojne slúžiť ako dielňa, domáce fitnes či herňa alebo samostatný byt na prenájom či pre návštevy.
Mohlo by vás zaujímať