Dedičstvo socializmu
Ešte predtým, než sa dostaneme k cene hrubej stavby, musíme uviesť na pravú mieru samotný pojem. I keď termín hrubá stavba asi každý pozná, jednotlivec si ho môže vysvetľovať trochu ináč. Nemá totiž žiadnu presnú definíciu, ktorá by bola zakotvená v platných normách. Pojem hrubá stavba vznikol v 80. rokoch 20. storočia ako dôsledok snahy rozdeliť proces socialistickej výstavby na hlavnú a pridruženú výrobu.
Hlavná stavebná výroba v tom čase zahŕňala „hrubé“ stavebné procesy, od výkopových prác, cez základy, nosné (zvislé aj vodorovné) konštrukcie a priečky, až po krov a zastrešenie. Do pridruženej výroby patrili, zjednodušene povedané, estetické úpravy vonkajších aj vnútorných povrchov a remeselné práce súvisiace s dokončením stavby. Na základe tohto ponímania je hrubá stavba v podstate surová konštrukcia zakrytá strechou, ktorá nemá žiadne estetické úpravy.
Mohlo by vás zaujímať
Populárny kompromis
Mnoho stavebníkov dnes volí projekt rodinného domu na kľúč, a teda aj kompletnú realizáciu hrubej stavby odbornou firmou. Zvyšok urobia čiastočne svojpomocou, na časť si najmú kvalifikovaných remeselníkov. Je to šikovný kompromis medzi svojpomocnou výstavbou, mimoriadne náročnou na čas aj odborné skúsenosti, a stavbou domu na kľúč. Tá je síce najkomfortnejším, zároveň však predstavuje aj finančne najnáročnejší variant.
Vďaka tomuto riešeniu môžete ťažiť z predností jednak výstavby na kľúč, jednak svojpomoci, ušetriť čas aj peniaze a vyhnúť sa prípadným komplikáciám, ktoré by mohlo spôsobiť neodborné vyhotovenie hrubej stavby.
Výhodou je tiež firemná záruka kvality hrubej stavby. Na všetky súčasti hrubej stavby sa vzťahuje zákonom stanovená záručná lehota – ak sa počas nej prejavia chyby, musí ich dodávateľ bezplatne odstrániť. Zaručuje to dokončenie domu podľa vašich predstáv. Otázkou však ostáva, čo vlastne hrubá stavba obsahuje.
Čo hrubá stavba zahŕňa?
Pojem hrubá stavba môže skutočne znamenať odlišný rozsah prác. Preto si pri podpisovaní zmluvy treba dať pozor na to, čo konkrétna firma vo fáze hrubej stavby zrealizuje a čo nie. Slovenská obchodná aliancia stavebnín (SOAS) napríklad do hrubej stavby murovaných domov započítava základovú dosku, obvodové a vnútorné nosné steny, strop, nenosné priečky, strešnú konštrukciu, murovaný vnútorný komín a schodisko (ak je železobetónové).
Hrubá stavba tehlového domu:
- zameranie alebo vytýčenie stavby, terénne, zemné a výkopové práce;
- prípojky inžinierskych sietí, vodorovné rozvody v základoch;
- základy – pri rodinných domoch väčšinou základová doska, prípadne pásy alebo pivnica;
- hydroizolácia základov (ochrana pred radónom), minimálne v miestach nosného muriva a priečok;
- zvislé nosné konštrukcie (vrátane prekladov a vencov);
- vodorovné nosné konštrukcie (stropy, balkóny, lodžie);
- vnútorné murivo;
- strešná konštrukcia a krytina (vrátane priestupov a atík);
- zateplenie vodorovných a zvislých konštrukcií;
- výplne stavebných otvorov (okná, dvere, zasklené steny…).
Dôležitý rozdiel je napríklad v tom, či sa za súčasť hrubej stavby považuje aj spodná stavba (základy vrátane horizontálnych rozvodov a hydroizolácie). Hoci to znie trochu nelogicky, pretože bez základov sa pri budovaní hrubej stavby nezaobídete. Tento trend priniesli firmy, ktoré ponúkajú realizáciu montovaných domov na už hotovú základovú dosku. Za tú si buď priplatíte, alebo ju zabezpečíte vo vlastnej réžii.
Komplexné riešenie
Výhodou moderných tehlových systémov je komplexná ponuka prvkov – od jedného výrobcu tak môžete dostať riešenie hrubej stavby murovaného domu od základov až po komín. V ponuke sú napríklad premyslené žalúziové a roletové preklady, stropné konštrukcie určené na ručnú montáž aj kvalitné tehlové komíny a vďaka tepelnoizolačným vlastnostiam špičkových tehál sa zaobídete bez zatepľovania obvodových stien.
* článok pokračuje pod formulárom *
Zateplenie či schodisko
Zhotovenie tepelnej izolácie obvodového muriva je ďalší prvok, ktorý v hrubej stavbe môže, ale nemusí byť zahrnutý. Podobne ako schodisko – v jednom prípade môže byť jej súčasťou, v inom si zaň priplatíte. Popri všetkých spomenutých odlišnostiach však existujú aj procesy, ktoré hrubá stavba obsahuje vždy. A to bez ohľadu na to, ktorá firma ju realizuje. Patria sem obvodové aj vnútorné nosné steny, stropy, priečky, strešná konštrukcia vrátane krytiny, ale aj komín, ak je súčasťou projektu.
Náš tip
Ak teda chcete porovnávať ceny, musíte zároveň porovnávať aj to, čo za danú sumu dostanete. Pri výbere realizátora si preto pozorne preštudujte obsah prác, ktoré firma do hrubej stavby zahŕňa.
Aká teda bude cena hrubej stavby?
Otázka, koľko stojí stavba rodinného domu, je podobná ako otázka, koľko stojí nové auto – môžu sa líšiť naozaj diametrálne. Pokúsme sa ale byť konkrétnejší, takže sa pozrieme na priemerné údaje, ktoré vám pomôžu urobiť si predstavu. Hrubá stavba tvorí v prípade murovaných domov asi 30 až 40 % všetkých nákladov hotového domu. Je však veľmi dôležité dbať na jej kvalitné zhotovenie. Na rozdiel od ostatných vonkajších či vnútorných úprav a zariadenia ju totiž nebudete môcť vymeniť.
Ako uvádza SOAS, cena za jeden m² hrubej stavby jednoduchého domu, ktorý je postavený na rovinatom teréne, sa dnes pohybuje v sume od 700 eur. Tieto sumy sa ale dajú určiť len veľmi približne – záleží totiž na type domu a čo všetko hrubá stavba zahŕňa. Zaváži tiež výber materiálov a vybavenia či podiel vlastnej práce v oboch fázach.
Cena domu na kľúč za jeden m² úžitkovej plochy začína približne na 1800 eurách. Ak si budete dom zhotovovať svojpomocne, môžete ušetriť 10 %, maximálne však 30 % z konečnej ceny. Samozrejme, ceny stavebných materiálov sú v tomto turbulentnom období veľmi premenlivé. Preto je dôležité informovať sa priamo u výrobcov alebo dodávateľov tehál. Pri nákupe určitého murovacieho materiálu viete dokonca ušetriť, pretože výrobcovia ponúkajú pri nákupe stavebného materiálu v predstihu rozličné akciové zľavy.
Na čom ušetríte?
Začnime tým, na čom sa šetriť nevypláca, a tým je kvalitný materiál a dodržanie technologických postupov. Ušetriť naopak môžete na práci, ktorú zvládnete svojpomocne. Cenu hrubej stavby si tým môžete znížiť až o tretinu, avšak len za istých podmienok. Tento spôsob výstavby domu si totiž vyžaduje veľa času, fyzických síl a najmä príslušné znalosti. Inak sa môže stať vyčerpávajúcou nočnou morou. Zvážte teda starostlivo, ktoré práce zvládnete svojpomocne a ktoré nie, aby vás snaha o šetrenie nevyšla v dôsledku neskúsenosti a prerábania príliš draho.
Náš tip
Prvý rad je najdôležitejší. Presné založenie stavby je hlavným predpokladom úspešnej realizácie hrubej stavby z brúsených tehál. Preto dobrí výrobcovia tehál ponúkajú možnosť objednať si asistenčnú službu pri zakladaní prvého radu tehál. Ak sa však do založenia stavby pustíte svojpomocne, vždy dodržiavajte technologické pokyny výrobcu.
Či už budete stavať svojpomocne, alebo nie, odporúča sa na zvislé aj vodorovné stavebné konštrukcie zvoliť jeden stavebný systém a pri výstavbe presne dodržiavať technologický postup. Dnešné stavebné systémy ponúkajú prepracované spôsoby spájania a ucelené série doplnkov, ako sú napríklad rohové tehly či preklady. Vyhnite sa lacným stavebným materiálom, ktorých ponuka nie je komplexná. Rozmyslite si tiež používanie viacerých stavebných systémov, ktoré nie je vhodné kombinovať.
Kedy stavať?
V minulosti bolo zvykom „uzavrieť“ hrubú stavbu pred zimou, teda dokončiť ju vrátane zastrešenia a výplní stavebných otvorov tak, aby mohla cez zimu „vymrznúť“. V chladnej sezóne sa stavba temperovala a realizovali sa vnútorné rozvody a dokončoval sa interiér. Táto technologická prestávka už dnes nebýva nutná, keďže sa mokré procesy obmedzujú na minimum. Brúsené tehlové bloky sa napríklad dajú spájať pomocou špeciálnej stavebnej peny. I tak sa však stále odporúča nechať murovanú stavbu prejsť mrazom, aby mohlo nosné murivo vyzrieť a dodatočne sa dotvarovať. Takto predídete vzniku prípadných trhlín.
Na čo si dať pozor pri kladení strechy
Kvalita strechy závisí ako od použitého materiálu, tak aj od schopností pokrývačov. Vo všeobecnosti platí, že najlepšiu prácu vykonajú certifikovaní pokrývači školení priamo výrobcom strešných krytín. Montáž strechy zrealizujú tak, aby boli splnené všetky požiadavky na získanie záruk od výrobcu.
Kúpou uceleného systému a jeho správnym položením vyškolenou firmou získate istotu, že strecha bude slúžiť dlhé roky. Bude fungovať bez akýchkoľvek problémov a ďalších investícií. Nekvalitní pokrývači síce dokážu pokryť strechu za nízku cenu, no existuje riziko, že pri dôležitých detailoch urobia chybu. Tiež sa stáva, že ich firma časom prestane existovať a chybné položenie nebude u koho reklamovať. Pri preukázateľne nesprávnom položení totiž záruku na funkčnosť (nepretečenie) strechy výrobca nenesie.
Mohlo by vás zaujímať