Ochutnávka panorámy
Názov Nook nedostal objekt náhodou, v preklade totiž značí „úkryt“. Neponúka pritom iba dokonalé útočisko pred svetom, ale v priestore pôsobí doslova neviditeľne. Najmä vtedy, keď okolie zapadne snehom. Do prírodného prostredia ju tím MU Architecture zasadil tak, aby vyťažila maximum z nádherných výhľadov.
K ulici je otočená chrbtom, jej „slepá“ fasáda pritom vzbudzuje zvedavosť a chuť objavovať, čo stavba postupne odkryje. Uprostred bielej hmoty si nepochybne všimnete medzeru, cez ktorú sa otvára scenéria v pozadí. Ak sa vám zdá, že tento prvok ste kdesi videli, pripomenieme vám vilu Tugendhat v Brne. Aj Mies van der Rohe využil detail, servírujúci okoloidúcim malú ochutnávku z panorámy, ktorú si užívajú samotní majitelia.
Výhľady na jazero
Dennú zónu s obývačkou, jedálňou a kuchyňou tvorí jeden veľký otvorený priestor s pôdorysom bumerangu. Obytné priestory sú usporiadané v presnom slede, vďaka čomu postupne odkrývajú rôzne pohľady na blízke jazero Memphremagog.
Medzi spoločenskou a intímnou časťou situovali architekti akýsi medzipriestor, ktorý poskytuje dostatok miesta na oddych a rozjímanie. Jednoduchý „salónik“ má vyvýšený strop a veľké panoramatické okno. Odtiaľ môžete pokračovať na spodné podlažie, kde sa nachádzajú dve spálne, jedna nocľaháreň so štyrmi posteľami a kúpeľňa. Majú síce rovnaké výhľady ako priestory na vyššom poschodí, architekti však aj stavebné otvory riešili striedmejšie kvôli zachovaniu potrebnej intimity. Miestností zdobí drevený obklad so surovým vzhľadom.
Biela ako sneh
Najväčším problémom v úvode projektu bol hlavne strmý terén. Architekti preto chatu čiastočne zapustili do zeme a jej západné krídlo, naopak, nechali ako konzolu vznášať sa nad pozemkom. Súčasťou stavby je aj menšia technická miestnosť, oddelená od samotnej obytnej časti. Práve medzi týmito dvoma hmotami vznikol spomenutý priehľad. Všetko prepája veľká spoločná strecha, ktorej presah zároveň chráni terasu orientovanú na juh. Drevený obklad domu je natretý nabielo, vďaka čomu vstupuje do prostredia veľmi nenásilne.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať
Iná v zime, iná v lete
Paletu materiálov v interiéri vyberali architekti tak, aby pôsobila triezvo – v popredí je svetlo a teplé tóny vzbudzujúce príjemnú atmosféru. Priestorom dodávajú elegantný nádych leštené betónové podlahy so sálavým vykurovaním, čierna keramická dlažba a nábytok z orechového dreva. Stropy s borovicovým obkladom sa nevynímajú iba vo vnútri, ale pokračujú aj vonku ako pobitie strechy. Toto riešenie zdôrazňujú aj veľké okná, ktoré súčasne stierajú hranice medzi interiérom a exteriérom.
Vďaka svojmu vzhľadu pôsobí dom počas horúceho leta ako výrazný orientačný bod, v ďalších ročných obdobiach preberá inú funkciu. Keď jeho biela fasáda splynie so zasneženou krajinou, vzdáva hold slávnym tuhým zimám v oblasti Quebecu.
Nook Residence
Lokalita: Mansonville, Québec, Kanada
Architektonické riešenie: MU Architecture
Projektový tím: Jean-Sébastien Herr, Charles Côté, Valérie Beaudin, Pierre-Paul Guillemette
Veľkosť projektu: 278 m2