Na aký podklad lepiť tehlové pásiky?
Vhodným podkladom pre tehlové pásiky je rovná omietka. Neodporúča sa lepiť ich na tepelnoizolačnú omietku. Pred lepením odstráňte z povrchu omietky lokálne nerovnosti a opracujte príliš ostré hrany rohov. Ak pracujete v exteriéri, podkladom môže byť aj kontaktné zateplenie.
Tehlové pásiky očistite
Rubová strana pásikov sa musí pred lepením očistiť od prachu, aby sa neznižovala súdržnosť lepiacej malty a obkladu. Môžete použiť suchý štetec alebo kefu. Odporúča sa pripraviť si vopred primerané množstvo očistených obkladových pásikov. Mali by sa vyberať z rôznych krabíc, aby sa odtiene striedali a výsledok vyzeral prirodzene.
Vymeranie radov tehlových pásikov
Pred začatím lepenia si pripravte rozmeriavacie laty. Vzdialenosť jednotlivých značiek na late predstavuje výšku jedného pásika a jednej škáry. Šírka škár nie je striktne daná, odporúča sa 12 až 15 mm, resp. nie menej ako 10 mm. Kombinácia farby a šírky škár vytvorí konkrétny efekt. Závisí od vás, ako to skombinujete. Berte však do úvahy, že je to práve šírka škár, čo ovplyvní spotrebu materiálu.
Správne lepenie tehlových pásikov
Na lepenie tehlových obkladových pásikov možno použiť akúkoľvek lepiacu maltu určenú na keramický obklad. Ak sa budete držať odporúčaní výrobcu, máte istotu, že nič nepokazíte, ani keď ste začiatočník. (Ak pracujete v exteriéri, berte do úvahy špecifické nároky na mrazuvzdornosť a flexibilitu lepiacej hmoty. Používajte produkty vhodné do exteriéru.)
Konzistencia lepidla
Konzistencia lepiacej malty má byť optimálna, skôr hustá, aby sa nalepené obkladových pásiky nekĺzali. Pásiky sa odporúča lepiť až po vyznačení spodnej hrany prvého radu. Nemusí to byť a spravidla to ani nebýva najspodnejší rad.
Ide o vodorovnú čiaru, od ktorej sa budú odvíjať všetky ostatné rady. Pozdĺž tejto čiary sa na stenu môže pripevniť rovná doska – pomôcka na lepenie prvého radu. Ostatné rady sa lepia podľa prvého.
Lepiaca malta sa nanáša rovnomerne pomocou hrebeňovej stierky. Veľkosť plochy, na ktorú sa nanáša v jednom zábere, treba určiť tak, aby malta nevysychala. Ako prvé sa lepia rohové kusy podľa rozmeriavacej laty – tá sa pripevní na stenu blízko rohu, aby neprekážala pri lepení. Jednotlivé rady sa môžu po nalepení urovnať do roviny pomocou hliníkovej laty alebo vodováhy. Vo všetkých detailoch okolo rohov sa odporúča použiť rohové kusy.
Mohlo by vás zaujímať
Čím a ako škárovať tehlové pásiky?
Na škárovanie tehlového obkladu sa používajú špeciálne škárovacie materiály určené na dodatočné škárovanie lícového muriva. Škáry sa vypĺňajú pomocou vhodného náradia. Škárovacia malta musí mať takú konzistenciu, aby sa pri práci zbytočne neznečistil povrch pásikov. Rôzne kombinácie farieb pásikov a škárovacích mált umožňujú vytvárať viaceré farebné varianty a odtiene vzhľadu fasády.
Škáry sa môžu vypĺňať dvomi spôsobmi, a to pomocou škárovacej pištole alebo škárovacej špachtle. Pri škárovaní škárovacou pištoľou musí mať škárovacia malta takú konzistenciu , aby sa dala z pištole bez problémov vytlačiť. Nemala by však vytekať zo škár.
Škárovacia malta sa vytláča z pištole rovnomerne tak, aby boli škáry úplne vyplnené. Pri škárovaní pomocou škárovacej špachtle sa malta naberie na hladidlo a škárovacou špachtľou sa vtlačí do škáry. Škárovacia malta musí byť suchšia. Po vyškárovaní určitého úseku sa táto časť tehlového obkladu na stene prečistí nasucho – štetcom alebo kefkou.
Mohlo by vás zaujímať