Nízkoenergetický dom zo zákona
K dlhodobému šetreniu energiami a energetickej hospodárnosti nás nabáda aj súčasná legislatíva týkajúca sa novostavieb rodinných domov. Tá nariadila, že novostavba (teda rodinný dom so stavebným povolením po 1. januári 2021) musí spĺňať podmienky na zaradenie do energetickej triedy A0 (potreba primárnej energie do 54 kWh/m2 za rok). V praxi to znamená, že u nás pribúdajú už iba také novostavby, ktoré sú energeticky omnoho hospodárnejšie než tie v minulosti.
Len pre ilustráciu, pri domoch v energetickej triede A0 sa uvádza úspora okolo 60 % prevádzkových nákladov v porovnaní s bežnými rodinnými domami. A horšie neobídete ani v prípade, že sa odhodláte na rekonštrukciu starého domu.
Prečo sa oplatia nové technológie?
Majitelia rodinných domov by sa mali už dnes zamyslieť nad tým, ako obmedziť používanie fosílnych palív. Vo väčšej miere by sme mali využívať obnoviteľné zdroje energie, a teda nové technológie. A to nielen v prípade novostavieb, ale aj pri modernizácii starších rodinných domov.
Budúcnosť vykurovania rodinných domov môžete zásadne ovplyvniť už teraz, ak urobíte zmenu tam, kde to má zmysel, teda u seba doma. Cieľom je vymeniť staré vykurovanie za nové, šetrnejšie a ohľaduplnejšie k prírode. Zatiaľ čo zastaralé vykurovacie systémy nadmerne zaťažujú životné prostredie, moderné technológie významne prispievajú k ochrane klímy. V konečnom dôsledku sa s novým vykurovaním dá ušetriť veľa peňazí aj emisií.
Nízkoenergetický dom zo starej nehnuteľnosti
Zásadným problémom je, že ľudia vnímajú len výšku vstupnej investície, nie však dlhodobú úsporu. Napríklad, majiteľom starších domov odborníci čoraz častejšie odporúčajú monoblokové tepelné čerpadlá typu vzduch – voda. Ich inštalácia si totiž nevyžaduje náročné stavebné úpravy. Počas renovácie vykurovania v staršom dome sa tepelné čerpadlo vzduch – voda môže pripojiť aj na existujúcu vykurovaciu sústavu.
Všetko však závisí od toho, čo vám na základe obhliadky domu odporučí odborník. Pri starších domoch sa musia najprv prepočítať tepelné straty domu a vyhodnotí sa aj vhodnosť tepelného čerpadla na základe maximálnej teploty vykurovacej vody. Ak ide o staršie vykurovacie systémy s radiátormi, výrobcovia pri konkrétnych tepelných čerpadlách uvádzajú, či sú vhodné na takúto kombináciu. Udávajú pritom aj konkrétnu výstupnú teplotu, ktorú sú schopné dosiahnuť.
Mohlo by vás zaujímať
Úspora pri chladení domu
Trendy a novinky sa dotýkajú aj vykurovania či chladenia budov. Súvisiace zariadenia majú neustále efektívnejšiu prevádzku pri čoraz nižších prevádzkových nákladoch. Dopĺňa ich natívne ovládanie, kompaktnejšie rozmery, prípadne modernejší vzhľad. Neraz majú tieto novinky úzky súvis s obnoviteľnými zdrojmi energie. Väčšinou využívajú tieto zariadenia energiu z prostredia, ktorá je zadarmo, a navyše ide aj o vedomé ekologické riešenie.
Spočiatku sa môže javiť, že nové technológie majú vyššiu obstarávaciu cenu. Treba si však porovnať súčasné prevádzkové náklady nehnuteľnosti s prihliadnutím na neustále narastajúce ceny energií so simulovanou prevádzkou s technologicky vyspelejším zariadením. Správny návrh a simuláciu možno dosiahnuť len tak, že poskytnete čo najviac podrobných parametrov o budove a zároveň informácie o doterajších spotrebách energií.
O rekuperácii je dobre známe, že dokáže ušetriť až približne 30 % energie potrebnej na dosiahnutie optimálnej tepelnej pohody v interiéri. Navyše, filtruje prach, peľ a hmyz. To bolo kedysi možné len čiastočne, a to pomocou sieťok na oknách pri prirodzenom vetraní. Takto ste sa však oberali o teplo z interiéru.
Investícia musí mať cieľ
Odborníci tiež upozorňujú, že investícia do technológií, hoci aj tých najmodernejších, nemusí vždy predstavovať najvhodnejšie riešenie. Technológie by mali v prvom rade slúžiť efektívne. Pred samotnou investíciou si preto treba zodpovedať niekoľko otázok. Vždy je dôležité poznať zámer investora, jeho motiváciu a očakávaný výsledok. Zároveň treba mať jasno v tom, do akých budov sa nové, ekologické technológie použijú.
Po posúdení tepelnotechnických parametrov týchto domov a ich prevádzkového predpisu treba stanoviť cieľ samotnej investície do alternatívnych zdrojov, resp. technológií.
* článok pokračuje pod formulárom *
Netreba opomenúť ani tvorbu projektov a energetických posudkov. Následne sa vytvorí ideálny technologický mix, zameraný napríklad na zlepšenie prostredia v dome, zlepšenie svetelnotechnických podmienok, celoročný tepelný komfort, intuitívnosť ovládania či manažment riadenia na diaľku.
Až takto vytvorené koncepty s dodržaním postupov pri návrhu dokážu priniesť požadovaný efekt. Potom môžeme tvrdiť, že investícia do nových, moderných a ekologických technológií prináša zmenu k lepšiemu oproti pôvodnému stavu.
Koľko môžete ušetriť?
Napríklad, počas prevádzky tepelného čerpadla v domácnosti dostanete až 75 % energie bezplatne (teda z prírody).Čakajú vás aj nižšie účty za energie. Tepelné čerpadlá využívajú ako primárny zdroj energie obnoviteľné zdroje, ako sú zem, voda alebo vzduch, ktoré sú všade okolo nás a zadarmo.
Len zhruba 25 % energie treba dodať vo forme elektriny. Vstupná investícia je síce pri tepelných čerpadlách vyššia, ale prevádzkové náklady budú určite nižšie než pri klasických spôsoboch vykurovania. Počiatočné náklady si zároveň môžete výraznejšie znížiť, ak využijete štátnu dotáciu či zľavu priamo od niektorého z výrobcov.
Užívatelia verzus technológie
Tvorba konceptu a dokonalá príprava podkladov s posúdením použitia nových technológií však ešte stále nemusia znamenať úsporu. Niekedy totiž motiváciou nebýva úspora nákladov, ale dosiahnutie omnoho väčšieho komfortu vo všetkých oblastiach prevádzky domu. Či už bez navýšenia alebo rovno so znížením prevádzkových nákladov.
Na výslednú úsporu má vplyv aj súčinnosť užívateľov s novými technológiami. Ich prevádzkový predpis môže byť iný než ten, ktorý platil pre doterajšie vybavenie budov. Ak sa režim používania prispôsobí ideálnej účinnosti technológie pri určitých prevádzkových stavoch, potom môžu byť úspory ešte hmatateľnejšie. Okrem zvýšenia komfortu vo využívaní stavby dosiahnete aj výraznejšie úspory v prevádzke a efektívnosti.
Základné predpoklady očakávaných úspor
Pri plánovanej rekonštrukcii je podmienkou očakávanej úspory v prvom rade obnova tepelnej obálky domu. Tá by mala zahŕňať zateplenie stien, strechy či kvalitné okná, ktoré znížia pôvodný potrebný výkon na vykurovanie. Ak by ste najskôr siahli po tepelnom čerpadle s vyšším výkonom a až potom dom zateplili, vystavili by ste sa riziku cyklovania tepelného čerpadla, čo výrazne skracuje jeho životnosť.
V druhom rade ušetríte na prevádzkových nákladoch samotnou výmenou technológie na vykurovanie, ohrev vody či chladenie. Rozhodli ste sa prípadne inštalovať zariadenia, napríklad decentrálnu, resp. lokálnu rekuperáciu, ktoré ste doteraz nevyužívali? Pomôžu vám nielen znížiť náklady spojené s vykurovaním domu, ale prinesú aj vyšší komfort spojený s bývaním. Do tretice pri požiadavke na ešte vyššie šetrenie je, samozrejme, potrebné aj vedomé správanie. Týka sa to napríklad spotreby teplej vody a pod.
Architektúra tiež zaváži
Pri novostavbe sa odporúča zamerať na otázku úspor už pri architektonickom návrhu. Napríklad platí, že čím menej je členitý dom, tým menej tepelných mostov a tepelných strát riskujete. Ďalej by ste mali pri návrhu zdroja tepla a chladu zohľadniť nielen obstarávacie, ale aj prevádzkové náklady, ktoré sa vynaložia v dlhšom časovom horizonte. Do úvahy treba brať aj to, či zariadenie využíva obnoviteľný zdroj energie, čiže energiu, ktorú je už v súčasnosti nevyhnutné využívať v čo najvyššej možnej miere.
Mohlo by vás zaujímať