Izolácia podlahy v podpivničenom dome
Zateplenie podlahy v interiéri môže byť niekedy problematické. A to hlavne preto, že dostatočná hrúbka tepelnej izolácie by priestor zdvihla o niekoľko centimetrov. To sa dá niekedy len ťažko technicky zrealizovať. Vtedy prichádza do úvahy druhá možnosť – izoláciu aplikovať na stropnú dosku zospodu, teda z pivnice.
V takomto prípade sa navyše netreba uskromňovať s hrúbkou izolantu. Najčastejšie sa na to používajú extrudované polystyrénové dosky, ktoré sa lepia a mechanicky kotvia k podhľadu. Následne sa dosky povrchovo upravia tenkovrstvovou omietkou.
Druhou možnosťou je minerálna vlna, ktorá je síce o niečo drahšia, no má vysokú paropriepustnosť a je nehorľavá. Finálne sa minerálna izolácia zvykne prekryť sadrokartónovými doskami, čo okrem tepelnej izolácie prináša aj zlepšenie akustických kvalít.
Nepripadá vo vašom prípade do úvahy ani táto možnosť? Existujú ešte izolačné dosky z polyuretánu. Sú hrubé 2 – 4 cm a obojstranne vybavené hliníkovou fóliou, ktorá odráža časť sálavého tepla do interiéru.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ako je to pri nepodpivničenom dome?
Pri zatepľovaní podlahy nepodpivničeného domu bude záležať na tom, či ide o rekonštrukciu alebo novostavbu. Pri rekonštrukcii je totiž potrebné odstrániť pôvodnú podlahu a často vykonať sanačné opatrenia, ktoré znížia vlhkosť. Používa sa na to hydroizolácia.
Po vyriešení izolácie proti zemnej vlhkosti a radónu prichádza na rad problematika úniku tepla. Väčšinou sa na betónovú dosku s hydroizoláciou aplikuje podlahový polystyrén (biely alebo sivý) a ten sa zaleje ešte 6-centimetrovou vrstvou betónu.
Mohlo by vás tiež zaujímať